Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na olomoucký půlmaraton míří olympijský vítěz Kiprotich

Ugandský vytrvalec Stephen Kiprotich se raduje z triumfu v olympijském maratonu. | foto: Reuters

13 2015
Olympijský vítěz a dva donedávna světoví rekordmani, takové budou nejzářivější hvězdy Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, jehož šestý ročník se koná právě za týden. Stephen Kiprotich, Wilson Kipsang a Mary Keitanyová zdobí startovní listiny nejprestižnějších maratonů světa.

Tato hvězdná trojice se ale málokdy potká při jednom závodě. V Olomouci se to stane, fanoušci tak uvidí největší současné maratonce.

Keňanka Mary Keitanyová byla do loňského roku výkonem 1:05:50 nejrychlejší ženou na půlmaratonské trati. Až loni jí rekord vzala její krajanka Florence Kiplagatová a v únoru ho ještě posunula na současných 1:05:09. Dvojnásobná vítězka prestižního londýnského maratonu z let 2011 a 2012 se však po porodu druhého potomka vrátila ve vynikající formě a do sbírky cenných kovů v listopadu přidala ještě vítězství ze slavného TCS New York City Marathonu. Její vítězný čas z únorového půlmaratonu v Ras-Al-Khaimah 1:06:02 a zároveň druhý čas roku 2015 napovídá, že olomoucký rekord závodu žen (1:08:53) může padnout.

Mužskému hvězdnému startovnímu poli vévodí Wilson Kipsang a Stephen Kiprotich. Zatímco Keňan Kipsang je výherce čtyř závodů prestižní série World Marathon Majors i její celkové prémie v hodnotě půl milionu dolarů a do loňského roku také držel světový maratonský rekord, Stephen Kiprotich je muž velkých závodů. Na olympijských hrách v Londýně dokázal získat pro svou rodnou zemi, Ugandu, po čtyřiceti letech zlatou olympijskou medaili v maratonu.

Na mistrovství světa v Moskvě se stal teprve druhým atletem v historii, kterému se podařilo rok po olympijském triumfu přidat ještě titul mistra světa v maratonu. Olomouc pro něj bude posledním testem před nadcházejícím mistrovstvím světa v čínském Pekingu a chce se tedy předvést v tom nejlepším světle.

Favorité jsou jasní, teprve se však ukáže, nakolik jim olomoucká trať sedne. Na startu navíc nebude chybět ani Geoffrey Ronoh, který ji loni zvládl nejrychleji, ačkoliv původně startoval jen jako Kipsangův vodič.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze