Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hlava, nebo srdce? Olomoučtí atleti zvažují start v extralize

ilustrační foto | foto: Reuters

26 2015
Velké dilema mají před sebou olomoučtí atleti. V září vybojovali historický postup do extraligy družstev, teď však musí řešit, jestli chtějí mezi elitou startovat. „Licitujeme. Máme na to čas do konce týdne,“ prozradil předseda AK Olomouc Miroslav Hrabal.

První zářijovou neděli zažila pražská Juliska velkou radost. Muži Dukly, kteří jsou zde doma, sice vyhráli mistrovství republiky družstev, euforie ale tryskala hlavně z olomoucké výpravy. Získala sice o 157 bodů méně, stačilo to spolu s Novým Městem nad Metují na dělené osmé místo.

Postoupit však mohl jen jeden, a tak došlo na přepočítání pomocných kritérií. Až pak bylo jasné, právo startovat v roce 2016 v extralize má Olomouc. Využije ho však? „Musíme zvážit, jestli to bude závodníky motivovat, nebo ne. V první lize byli výborní, ale v extralize by měli problémy získat body, až na vrhače Martina Nováka a možná výškaře Marka Navrátila a kladiváře Koudelu,“ vysvětlil Hrabal.

„Atletů, kteří by se v extralize uplatnili, máme opravdu málo, šest sedm. Dorostenci sice vyhráli mistrovství republiky, ale v extralize by se ještě moc nechytili. Pro ně by to bylo jako jít do ringu boxovat s mistrem světa. Dostali by lekci, kdežto v první lize by si příjemně zazávodili,“ souhlasí vedoucí družstva mužů Zdeněk Rakowski.

Řešením pak je přivést další atlety na hostování z jiných oddílů či ze Slovenska. „To už jsou ale pro oddíl nepopulární kroky, poněvadž atletika je individuální sport a na to, aby za nás bojoval někdo jiný, který si přijede jen pro peníze a nesoucítí s námi, tak je to možná zbytečné,“ namítá Hrabal, který se kloní spíše k setrvání v první lize.

Atletický oddíl pečlivě zvažuje všechna pro i proti. Tím klíčovým bodem přitom nejspíš nejsou finance spojené s nejvyšší soutěží. Extraliga má jen dvě kola na Kladně a v Kolíně, první liga probíhá formou čtyř závodů. „Jsou tu dva proudy - jeden je realistický a druhý to chce zkusit za každou cenu. Funkcionáři, kteří do toho trochu vidí, tak ví, že pro některé kluky to není dobrá soutěž. Ale těch šest sedm kvalitních atletů, které máme, to chce zkusit. A já jako vedoucí družstva, který jsem s klukama extraligu vybojoval, jim nechci radost a euforii zkazit,“ vysvětluje Rakowski.

Že je postup mezi elitu velký úspěch, nezastírá ani předseda oddílu. „Je to poprvé v historii atletického klubu, kdy muži extraligu vybojovali. Ale bohužel sestava závodníků je taková, že na úspěšné vystupování to není,“ připomíná Hrabal.

Obě strany uvnitř jednoho oddílu mají své argumenty. Jako by se hlava hádala se srdcem. A vypadá to, že srdce bude mít tentokrát navrch. „Nejspíš to dopadne tak, že do extraligy půjdeme,“ tvrdí Rakowski. „Posílíme o pár klíčových závodníků z jiných oddílů a zkusíme to, bude to odměna pro kluky, kteří si extraligu vybojovali. A ty, kteří na to nemají, pustíme hostovat do 1. ligy.“Najdete na iDNES.czmobilní verze