Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kudlička výškař, Ptáčníková dálkařka? Atleti mohou zkusit nezvyklé role

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková před odletem na ME družstev. | foto: Ivana Roháčková

19 2015
Kromě očekávaných jmen atletických hvězd nabízí nominace na víkendové mistrovství Evropy družstev i řadu nečekaných spojení. Jan Kudlička jako výškař či dálkař? Radek Juška trojskokanem? Jiřina Ptáčníková dálkařkou? I to se může stát, pokud budou muset do hry zasáhnout náhradníci.

Jako by hokejistu Jaromíra Jágra poslali do brány nebo fotbalistu Petra Čecha do útoku.

Tak - s mírnou nadsázkou řečeno - působí představa, kterou vyvolává čtení jmen náhradníků v nominaci na víkendové mistrovství Evropy družstev v řeckém Hérakleionu.

Jistě, řídit se jen podle současných specializací může být matoucí, neboť řada atletů si v minulosti zkusila - nebo doteď zkouší i jiné disciplíny.

Přesto působí zvláštně představa, jak se tyčkař Jan Kudlička pokouší přenést bez laťku bez svého obvyklého náčiní, jeho jméno totiž figuruje v roli náhradníka pro výšku. Případně jak místo do výšky skáče do dálky.

„V juniorských letech jsem tyhle disciplíny chodil, byly mi vlastní, ale strašně dlouho jsem je nešel. Dálka je ještě v pohodě, ta má k tyčce docela blízko,“ říkal muž, který koketoval s myšlenkou zaměření na víceboje.

Koulař Tomáš Staněk v kvalifikaci halového mistrovství Evropy atletů v Praze.
Tyčkař Jan Kudlička na mítinku Zlatá tretra v Ostravě.
TO SE NEČEKALO. Radek Juška šokoval na halovém ME v atletice stříbrnou medailí...
Jiřina Ptáčníková v kvalifikaci tyčkařek.

VE ZNÁMÝCH SITUACÍCH. Tomáš Staněk s koulí, Jan Kudlička s tyčí, Radek Juška v dálce či Jiřina Ptáčníková jako tyčkařka, tak je atletický svět dobře zná. Jak by si vedli v jiných disciplínách?

Radek Juška si ve skákání do dálky libuje, však v této disciplíně vybojoval v březnu na halovém mistrovství Evropy stříbro. V Héraklionu by se však místo „obyčejné“ dálky mohl zapojit i do trojskoku, v něm je totiž psaný jako náhradník za Jiřího Vondráčka.

„Taky jsem to viděl, trochu mě to zaskočilo. Trojskokanské tretry jsem si nevzal, tak snad nebudou potřeba. Uvidíme, 15 metrů skočených mám, tak asi proto mě tam dali,“ vykládal.

Univerzálem na hody a vrhy je Tomáš Staněk. Ač je mu nejbližší koule, jako náhradník figuruje hned ve třech dalších disciplínách: v oštěpu, disku i kladivu.

„Moc se mi to nelíbí,“ přiznává. „Kladivo jsem nezkoušel vůbec. V Turecku jsem šel disk, udělal jsem nějaký pseudopohyb a týden se z toho dostával, jak jsem nemohl pořádně ani chodit.“ Šéftrenér Tomáš Dvořák ale vysvětluje: „Nikdo jiný na vrhy není.“

Mezi ženami by zase dálku teoreticky mohla zkusit tyčkařka Jiřina Ptáčníková. „Občas jsem s ní koketovala. Bod bych určitě udělala,“ usmála se. Výškařka Oldřiška Marešová je zase napsaná jako náhradnice na trojskok.

„Budu se modlit, ať se nic nestane. Trojskok je na programu ještě před výškou, takže by bylo riziko, že bych kvůli jednomu bodu pokazila svoji vlastní disciplínu,“ líčila.

Přesto jsou všichni připravení se v netradičních rolích objevit. S jasným cílem: aby mohli Češi v neděli slavit návrat do superligy.Najdete na iDNES.czmobilní verze