Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sýkora chce vrátit český desetiboj na výsluní, experti mu věří

Desetibojař Jiří Sýkora se raduje z titulu juniorského mistra světa, | foto: Profimedia.cz

24 2014
Jiří Sýkora má smělý cíl. Novopečený juniorský mistr světa chce český desetiboj znovu na výsluní, kde dlouhá léta býval zásluhou Roberta Změlíka, Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho. Řekl to po svém triumfu na šampionátu v americkém Eugene. Světlou budoucnost mu předpovídají i jeho slavní předchůdci.

Sýkora prozradil, že jeho cílem bylo na juniorském světovém šampionátu vyhrát, což se ještě žádnému českému atletovi nepovedlo. "Chtěl jsem tady určitě zlato, což se nakonec podařilo, ale byly to to nervy," řekl po závodě v rozhovoru pro IAAF.

Zklamala ho výška, kde zůstal na 194 centimetrech, jedenáct centimetrů za svým osobním rekordem. "To mi zkazilo náladu. Ale byla to jediná disciplína, kterou jsem opravdu pokazil. Trochu zmatky byly v dálce, kde mně promáchli hráběma před očima. Po prvním dnu jsem na tom nebyl tak, jak jsem čekal," popsal první polovinu závodu, po níž byl až pátý.

Druhý den byl z jeho pohledu mnohem lepší. "Všechno jsem si vynahradil na překážkách, v disku a oštěpu. V tyči jsem v tom špatném počasí nic víc čekat nemohl. Jsem rád, že to nakonec bylo o sto bodů víc než při mistrovství republiky," řekl Sýkora. "Udělám všechno pro to, abych byl ještě lepší a doufám, že se český desetiboj znovu ukáže na nejvyšších příčkách," slíbil juniorský mistr světa.

Olympijský vítěz Roman Šebrle řekl, že Sýkora má obrovský potenciál. "Má disciplíny, které se nedají nadřít, jako dálka, výška, oštěp, má výborné hody, přitom je rychlý," zhodnotil svého možného nástupce a ocenil i jeho vůli. "Ukázalo se, že se umí i kousnout. Na 1500 metrů se vždycky mordoval kolem pěti minut, teď musel běžet a podal super výkon. Takovou vůli každý nemá," pochválil mladého desetibojaře.

Desetibojař Jiří Sýkora se raduje z titulu juniorského mistra světa,
Desetibojař Jiří Sýkora se raduje z titulu juniorského mistra světa,

Podle Šebrleho má Sýkora před svými vrstevníky náskok. "Má dobrou figuru, je určitě vyšší, než jsme byli my. Nevidím důvod, proč by jednou nemohl jít na 9000 bodů," zavěštil si bývalý světový rekordman, který tuto hranici překonal jako první.

Přitom moc nechybělo, aby byl Sýkorovým trenérem. V době, kdy koketoval s tím, že zůstane u atletiky, byl se Sýkorou téměř domluven na spolupráci, ale nakonec se rozhodl pro golf. "Trochu mě to mrzí, protože jsou tam i další talentovaní kluci, ale z pohledu rodiny je to takhle lepší," řekl Šebrle.

Radost ze zlaté medaile má i další elitní desetibojař a dnes šéftrenér Tomáš Dvořák. "Jak je vidět česká atletika a zaplaťpánbůh i desetiboj má budoucnost. Po nějaké době budeme mít zase tři desetibojaře na mistrovství Evropy a snad si v Curychu pomohou," řekl  Dvořák. Vedle Sýkory mají splněný limit také Adam Sebastian Helcelet a Marek Lukáš.

Zlatý junior je podle něj typický desetibojař. "Nemá to postavené na jedné disciplíně. Je silný všude, talentu má na rozdávání, hlavu dobrou, je pracovitej, dobře stavěnej, žádnej 'chcípák'," vypočítal Dvořák jeho přednosti. Největší rezervy prý vidí v patnáctistovce. "I když i tam se teď hecnul parádně. Těším se na to," dodal trojnásobný mistr světa.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze