Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Věřím, že už v superlize nebudeme bojovat o udržení, řekl Kudlička

Jan Kudlička při ME družstev v Heraklionu. | foto: Jan Kucharčík

21 2015
Heraklion (Od našeho zpravodaje) - Jan Kudlička měl za sebou nejlepší letošní závod. V horkém řeckém večeru se dlouho přetahoval o výhru s Řekem Konstadinosem Filippidisem. V boji o první místo dokonce musel zkusit útok na český rekord, třikrát pokoušel laťku ve výšce 585 centimetrů. V bouřlivé atmosféře nakonec neuspěl, skončil druhý.

Přesto i sedmadvacetiletý tyčkař svým letošním maximem 575 centimetrů přispěl k výhře v první lize mistrovství Evropy družstev a návratu do superligy. „Myslím si, že tam bezesporu patříme,“ řekl Kudlička.

Čekal jste, že budete muset pro šanci na výhru útočit na český rekord 580 centimetrů?
Popravdě nečekal. Jak se hraje na ty čtyři křížky (tyčkaři mohou v celé soutěži udělat jen čtyři chyby - pozn. red.), tak si člověk dává sakra majzla. Dneska šlo všechno na první pokus, první opravu jsem měl na 585. Trošku byl problém, že jsem na základní výšce spadl do nějaké díry v doskočišti, trošku jsem si přilehl krk, takže nemůžu pořádně zvednout ruce. 

Jak jste spokojený se skoky?
Všechny skoky byly doprava, ale spokojený jsem. Čekal jsem, že Fillippidis těch 580 nepřepadne a jako vítěz si budu moct nastavit, jakou výšku chci. Takže bych nešel na 585, ale 581-582. Ale proč si nevyzkoušet 585. Když chce člověk uspět na mistrovství světa, tak 585 pořád nebude stačit, bude třeba skočit 590.

Co jste říkal na úroveň celého závodu?
Není to superliga a stejně bylo druhé místo za 575 a třetí za 565 centimetrů. Jsem zvědavý na výsledky superligy, ale myslím, že s těmi výkony bychom se tam neztratili.

Co pro vás znamená postup do superligy?
Nic jiného bychom odsud nebrali. Superliga pro český tým znamená hodně. Myslím, že tam bezesporu patříme, loňský rok byl trochu nešťastný a věřím, že po letošním postupu už nebudeme bojovat o to, jestli se v superlize udržíme. Své místo tam máme, tým na to máme, patříme mezi nejlepší.

Jak jste viděl pokusy na 585?
Přece jen těch výšek už bylo hodně a dost mě limitoval krk. Za stojany má doskočiště dvě části a jedna byla posunutá asi o 30 čísel. Prvním skokem jsem spadl do díry, takže mě bolí krk, ale jsem rád, že jsem to doskákal. Dostal jsem malinko tvrdší tyč, měl jsem posunutý rozběh dál. Myslím, že není nad čím přemýšlet a můžeme prodloužit rozběh, o čemž se s trenérem bavíme už nějakou dobu. 

V průběhu závodu byl nějaký problém s laťkou, nedržela na stojanech?
Nevím, je to Řecko… Pořádali olympiádu 2004 a teďka mají takový problém, ani nevím proč. Opravovali laťku, i když někdo skočil čistě… Stane se, v Římě na Diamantové lize byli rozhodčí ještě horší a nebyli schopni laťku vůbec na stojany dát. Jednou ji zvedal Lavillenie s jedním Němcem.

Těšíte se na mistrovství republiky a souboj s Michalem Balnerem, který před pár dny překonal 572 centimetrů?
Těším se samozřejmě. Těch 575 není konečná. Je dobře, že jsem vyzkoušel těch 585. Nechci se letos upínat na český rekord a skákat 581, 582. Člověk musí mít v hlavě, že chce skočit 590 a ono z toho bude 580. Když si dá jako vrchní cíl český rekord, pak se uspokojí. Okurková limonáda v 7 minutách!
Okurková limonáda v 7 minutách!

Vyměňte kupované limonády za domácí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze