Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští atleti budou v oslabené sestavě bojovat o udržení na ME družstev

Denisa Rosolová poběží i dvoustovku a dlouhou štafetu. | foto: Veis DavidČTK

20 2014
Bitva o udržení v elitní Superlize mistrovství Evropy reprezentačních družstev čeká o víkendu české atlety. Tým je totiž oslabený o několi opor.

Chybět bude rekonvalescentka Zuzana Hejnová pro běh na 400 m překážek, ale hlavně sprinter Pavel Maslák, jehož body za 200 a 400 m a štafety budou týmu hodně scházet. Nezávodí také druhý nejlepší oštěpař sezony Vítězslav Veselý, naopak i přes pondělní problémy se zánětem slepého střeva do Německa odjede Barbora Špotáková.

Ve startovní listině je dvanáct družstev, do první ligy spadnou tři týmy. "Vzhledem k aktuálním výkonům evropských závodníků to nebude procházka růžovou zahradou," uvedl v tiskové zprávě svazu šéftrenér Tomáš Dvořák. "Ale věřím, že se atleti vynasnaží a česká atletika zůstane mezi elitou," doufal kouč.

Favority na vítězství jsou týmy Ruska, obhájci vítězství, dále pak Francie či Británie. Podle papírových předpokladů by měli spadnou ze Superligy Turci, Češi budou bojovat o udržení s Nizozemci a Švédy, možná Španěly. "Věřím, že se udržíme, i když to bude těžké," uznala Denisa Rosolová, která zastoupí Hejnovou a poběží i dvoustovku a dlouhou štafetu.

Dva individuální starty čekají sprintera Jana Velebu (100 a 200 m) i běžce Jakuba Holušu (1500 a 3000 m) a Lenku Masnou (400 a 800 m). "Jsem rád, že je první patnáctistovka, budu čerstvější a chci si zkusit závod bez vodičů kvůli mistrovství Evropy v Curychu," uvedl Holuša.

Náročný program bude mít Masná, neboť poběží osmistovku a poloviční trať za necelou hodinu a půl. "Vím, že to bude těžké, ale jsme oslabení, tak musíme bojovat," řekla Holušova tréninková kolegyně ze skupiny Jiřího Sequenta.

Závod je i možností na splnění limitu na ME, o který se marně zatím pokouší například výškař Jaroslav Bába. "Už tady bych to chtěl skočit, vždyť příprava proběhla v pohodě čekám, kdy přijde dobrý výkon," prohlásil Bába.

V pondělní nominaci byl oštěpař Petr Frydrych jako aktuální jednička, v úterý hodil dál Veselý. "Už jsem zase česká dvojka, tak se budu muset snažit co nejlépe, abych nahradil Víťu, který by se soupeři v téhle formě udělal asi krátký proces," uvedl Frydrych.

Dvořák musí oželet vícebojařku Elišku Klučinovou, která je nejlepší českou výškařkou a dálkařkou, ale po mítinku v Kladně cítí únavu a bolí ji lehce achilovka. Navíc chce startovat za dva týdny na Evropském poháru ve vícebojích.

Z největších evropských atletických hvězd budou na startu francouzský světový rekordman ve skoku o tyči Renaud Lavillenie, jeho krajan a sprinter Christophe Lemaitre či britský dálkař Greg Rutherford.

Závody začínají každý den ve 12:30, konečné výsledky budou známy v neděli krátce po páté hodině.

Česká nominace na ME družstev v atletice

MUŽI:
100 m:
Jan Veleba, 200 m: Veleba, 400 m: Jan Tesař, 800 m: Jan Kubista, 1500 m: Jakub Holuša, 3000 m: Holuša, 5000 m: Lukáč Kourek, 110 m př.: Jan Ján, 400 m př.: Michal Brož, 3000 m př.: Milan Kocourek, výška: Jaroslav Bába, dálka: Radek Juška, tyč: Jan Kudlička, trojskok: Jan Vondráček, koule: Tomáš Staněk, disk: Jan Marcell, oštěp: Petr Frydrych, kladivo: Lukáš Melich, 4x100 m: Veleba, Lukáš Šťastný, Jan Jirka, Michal Desenský, 4x400 m: Tesař, Daniel Němeček, Patrik Šorm, Desenský.

ŽENY:
100 m:
Kateřina Čechová, 200 m: Denisa Rosolová, 400 m: Lenka Masná, 800 m: Masná, 1500 m: Diana Mezuliáníková, 3000 m: Kristiina Mäki, 5000 m: Lucie Sekanová, 100 m př.: Lucie Škrobáková, 400 m př.: Rosolová, 3000 m př.: Tereza Novotná, výška: Michaela Hrubá, dálka: Jana Korešová, tyč: Jiřina Svobodová, trojskok: Lucie Májková, koule: Jana Kárníková, disk: Eliška Staňková, oštěp: Barbora Špotáková, kladivo: Tereza Králová, 4x100 m: Čechová, Petra Urbánková, Jana Slaninová, Martina Schmidová, 4x400 m: Masná, Rosolová, Zdeňka Seidlová, Helena Jiranová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze