Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krevní testy? Raději nezveřejňovat. Atleti dostali varování

Mo Farah na mítinku Diamantové ligy v Eugene. | foto: AP

21 2015
Jakmile se stal novým šéfem světové atletiky, řekl lord Sebastian Coe rázně: „Začíná mi dřina.“ A to hlavně ve snaze staré jako sport sám – vyhnat doping. Jenže dřina bude nejspíš ještě větší, než nový boss IAAF čekal.

První problém už zní: zveřejňovat kompletní krevní data z testů atletů, či nikoli? Ač by se zdálo, že odpovědí má být jasné ANO a že přece transparentnost musí být logickou volbou, je to mýlka.

Aspoň podle Coea.

„Nechci, aby vaše data mohla být někým dezinterpretována a jednorázově špatně přečtena. Nechci, aby se atleti cítili pod tlakem; aby je šikanoval vnitřní pocit, že když sami od sebe všechno nezveřejní, budou považováni za vinné,“ uvedl.

Debatu rozpoutal krok několika britských atletů v čele se sportovním hrdinou země, dvojnásobným šampionem z Londýna Mo Farahem. Vytrvalecký fenomén se poté, co atletikou otřásal další z dopingových skandálů, rozhodl: Tady máte všechny údaje o mé krvi.

„Je to moje osobní rozhodnutí. Budu šťastný, pokud mohu udělat cokoli, co potvrdí mou čistotu,“ prohlásil šampion z tratí na 5 a 10 kilometrů.

Jenže chápat lze obě strany.

Farah ve chvíli, kdy se po odhalení televize ARD mluvilo o bývalých medailistech na středních a dlouhých tratích s minulostí poznamenanou podvody, chtěl dodat důkaz, že on mezi špinavé nepatří.

Coe sice tvrdě míří na dopující, ale také cítí, že tlak na čisté sportovce se stupňuje a může být kontraproduktivní. V tom je s ním zajedno i jiná britská ikona, maratonská šampionka Paula Radcliffová.

„Problém je, že krevní testy neprokážou, že jste čistý. Je velmi komplikované jim porozumět. ‚Krevním pasům‘ dlouho trvalo dostat se do pozice, kdy mohou být správně interpretovány správnými experty. Ale tohle není test, v němž selžete, či uspějete. Je to pomůcka k tomu, aby v případě podezření mohly být zahájeny cílenější testy,“ vysvětluje Radcliffová. Její slova souzní také se stanoviskem antidopingové agentury WADA.

Radcliffová, dlouhodobě uznávaná za svůj boj proti nedovoleným látkám, navíc upozorňuje na další možné obtíže. „Tím, že zveřejníte příliš mnoho, riskujete zaprvé dezinterpretaci vašich dat. A také dáváte informace těm, kdo se snaží podvádět. Z vašich vzorků mohou získat podklady, jak manipulovat ty své.“

Na druhou stranu si není těžké představit, že fanoušci, média či sponzoři mohou považovat Coeova a její slova za zpátečnická a myslet si, že omezují poctivce typu Faraha – a naopak „kryjí“ podvádějící.

Ano, bude to pro nového šéfa vážně dřina. Pro vyřešení dopingu se nabízí snad jen jedna cesta. Ta, kterou popisuje nyní již penzionovaná šampionka Radcliffová: „Klíčové pro mě je, že se každé ráno na sebe mohu podívat do zrcadla.“

Lidské svědomí ale, zdá se, zatím s dopingem spíš prohrává.Najdete na iDNES.czmobilní verze