Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Maslák v Americe vyráží vstříc obhajobě. Beru každou medaili, říká

Pavel Maslák už své rukávky na halovém mistrovství světa v Portlandu na semifinále nezapomněl. | foto: ČAS/Aleš Gräf

19 2016
Portland (Od našeho zpravodaje) - Před každým jeho startem neopomene hlasatel v hale Convention Center zdůraznit: „Pavel Maslák, úřadující mistr světa.“ A moment obhajoby se blíží: na čtyřstovce čeká Masláka finále v noci na neděli, ve 3.05 SEČ. „Tím, že jsem vyhrál své semifinále, mám trochu lepší výchozí pozici,“ těší Masláka.

Do semifinále už nastoupil s rukávky, které k němu tak patří, na úvodní rozběh je při frmolu zapomněl v batohu. Bez nich i s nimi, v americkém Portlandu zatím Pavel Maslák nezná nic než vítězství, ovládl oba běhy.

Co do třetice? Ve finále se může stát dvojnásobným mistrem světa, zlato obhajuje z halového šampionátu v polských Sopotech 2014.

Vypadá to, že byste se měl prát o medaili. Nebo už berete jen zlato?
Beru každou medaili, každá se počítá – určitě to není málo. Samozřejmě, titul je titul, ale taky vím, že to není lehké; není to jako na Evropě, že bych jim dal vteřinu. Na světě běhají fakt rychle. Jelikož jsem vyhrál semifinále, mám trochu lepší výchozí pozici.

Pomůže to?
Vím, že když třeba dostanu pátou dráhu, tak ten nade mnou bude mít dobrou pozici, ale ve trojce už bude hodně znevýhodněný. Tam už je hodně malá pravděpodobnost, že by mě předběhl.

Jaký program člověka před závodem o zlato čeká?
Dobře se vyspat, celý den odpočívat, nic nedělat. Nabírat síly na finále.

Zatím jste zvládl oba běhy, formu cítíte?
Určitě tam je, ale asi není taková jako v Sopotech. Kdo ví, jestli by mi tady vůbec zlatý čas 45:24 stačil na vítězství; Taplin vypadá fakt dobře. Snad se na další den blbě vyspí zase on.

BEZ RUKÁVKŮ. Pavel Maslák během rozběhu na 400 metrů na světovém šampionátu v...
Pavel Maslák během rozběhu na 400 metrů na světovém šampionátu v Portlandu.

Vám to před rozběhy a semifinále nešlo?
Vyspal jsem se docela špatně. Semifinále bylo náročné, Haroun do mě šel a musel jsem se bránit, abych uhájil první místo a měl lepší dráhu ve finále. Vzalo mi to docela dost sil. Možná je to tím, že jsem o dva roky starší než v Sopotech a hůř to snáším (úsměv).

Katařan Haroun vás očividně chtěl předčit už v semifinále, budete teď nad ním mít psychologickou výhodu?
Určitě to zkoušel. Tohle je důležité: seběhnout první a kdyžtak jim tam udělat trošku haló, aby se trochu lekli, třeba je zabrzdit, aby jim to vzalo něco sil. Ale myslím, že těžším soupeřem bude určitě Taplin. Běžel 45,38, vypadalo to fakt dobře. Bude to dost náročné.

Jak tedy na to? „Nakopnout“ hned úvod závodu?
Rozběhnout to takhle může být kontraproduktivní. Sice to rychleji odstartuju, ale pak víc vykapu. Jelikož jsou na tom Haroun i Taplin dobře a mají spíš silné závěry než začátky, nemůžu to cpát přes rychlost.

Cítíte, že se vás jakožto obhájce zlata protivníci obávají?
Tady mají respekt všichni. A sprinteři tmavé pleti to mají trochu jinak. Neberou mě za extra velkou hrozbu.Najdete na iDNES.czmobilní verze