Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Holuša cítí formu. Rád bych si zopakoval zlaté šílenství z Prahy, říká

Jakub Holuša na halovém mistrovství světa v Portlandu. | foto: ČAS/Aleš Gräf

19 2016
Portland (Od našeho zpravodaje) - Před rokem v březnu předvedl fantastický výkon, když na halovém mistrovství Evropy v Praze slavně ve finiši doběhl pro zlato. Co ukáže Jakub Holuša mezi světovou elitou v Portlandu? „Cítím se skvěle,“ říká Holuša před finále závodu na 1500 metrů, které začne v neděli večer (22.05 SEČ).

Měl jediný cíl: udržet se v rozběhu mezi třemi nejlepšími, aby prošel do finále bez ohledu na čas. A jak si Jakub Holuša usmyslel, tak i učinil. Čas 3:47,62 mu k postupu mezi elitní mílaře halového mistrovství světa v Portlandu stačil, postup si v klidu pohlídal. Boj o medaile může vyhlížet se sebevědomím.

Kdybyste chtěl, nejspíš byste svůj rozběh nakonec i vyhrál, ne?
Asi jo. Věděl jsem, že když do posledního kola zatáhnu, stopro půjdu před Keňana. V závěru jsem se otočil a viděl, jaká je tam díra. Tak jsem si řekl: Není kam spěchat. Ani jsem nebyl moc zadýchaný. V pohodě.

Jaká je forma?
V rozběhu jsem pošetřill síly; měl jsem rezervu, mohl jsem běžet ještě sto metrů. Uvidíme ve finále. Byl jsem dost nervózní, měsíc jsem nezávodil, v létě se mi nepodařilo v Pekingu postoupit z rozběhů... Ale jde vidět, že jsme se připravili dobře, cítím se skvěle. Zvládl jsem se zkoncentrovat, povedlo se být mezi třemi nejlepšími. Díky všem – i těm nahoře, co drželi pěsti.

Co bude klíčem k úspěchu ve finále?
Bude hlavně o hlavě. Unavení budou všichni. Favorit bude Centrowitz, je doma a časový posun dělá hodně; Keňani přijeli ve středu a jde vidět, že některým to očividně nechutnalo. Dá se závodit s každým. Bude důležité si držet pozici do poslední pěti set metrů, pak je možné všechno. Pro mě jde o páté mistrovství světa a čtvrté finále. Chtěl bych zúročit zkušenosti.

Jakub Holuša (vpravo) stíhá soupeře v rozněhu na 1500 metrů.

Kolik lidí se může prát o medaile?
Uvidíme. Finále bude o něčem jiném, nechme se překvapit. Těším se.

Může ve vašich očích třeba Portland i překonat bláznivý zlatý finiš z loňského halového mistrovství Evropy v Praze?
Tak titul mistra světa by byl pěkný (úsměv). Je to něco úplně jiného, ale mám v hlavě, že bych si takové šílenství rád zopakoval. Každý závod je ovšem jiný. Člověk se může se hůř vyspat, blbě najíst, najednou bude problém a bude to v posledním kole znát. Klíčová je silná hlava a být vepředu. Zkusím ze sebe vydat maximum a uvidíme, na co to bude stačit.

Kdyby došlo na strkanice, tak jste si je vyzkoušel už v rozběhu, že?
Prostě jsem nebyl hodnej. Rukou jsem si soupeře odstrčil a poslal je trochu pryč, jinak bych ztratil pozici. Být ostřejší se vyplatilo.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze