Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Holuša cítí formu. Rád bych si zopakoval zlaté šílenství z Prahy, říká

Jakub Holuša na halovém mistrovství světa v Portlandu. | foto: ČAS/Aleš Gräf

19 2016
Portland (Od našeho zpravodaje) - Před rokem v březnu předvedl fantastický výkon, když na halovém mistrovství Evropy v Praze slavně ve finiši doběhl pro zlato. Co ukáže Jakub Holuša mezi světovou elitou v Portlandu? „Cítím se skvěle,“ říká Holuša před finále závodu na 1500 metrů, které začne v neděli večer (22.05 SEČ).

Měl jediný cíl: udržet se v rozběhu mezi třemi nejlepšími, aby prošel do finále bez ohledu na čas. A jak si Jakub Holuša usmyslel, tak i učinil. Čas 3:47,62 mu k postupu mezi elitní mílaře halového mistrovství světa v Portlandu stačil, postup si v klidu pohlídal. Boj o medaile může vyhlížet se sebevědomím.

Kdybyste chtěl, nejspíš byste svůj rozběh nakonec i vyhrál, ne?
Asi jo. Věděl jsem, že když do posledního kola zatáhnu, stopro půjdu před Keňana. V závěru jsem se otočil a viděl, jaká je tam díra. Tak jsem si řekl: Není kam spěchat. Ani jsem nebyl moc zadýchaný. V pohodě.

Jaká je forma?
V rozběhu jsem pošetřill síly; měl jsem rezervu, mohl jsem běžet ještě sto metrů. Uvidíme ve finále. Byl jsem dost nervózní, měsíc jsem nezávodil, v létě se mi nepodařilo v Pekingu postoupit z rozběhů... Ale jde vidět, že jsme se připravili dobře, cítím se skvěle. Zvládl jsem se zkoncentrovat, povedlo se být mezi třemi nejlepšími. Díky všem – i těm nahoře, co drželi pěsti.

Co bude klíčem k úspěchu ve finále?
Bude hlavně o hlavě. Unavení budou všichni. Favorit bude Centrowitz, je doma a časový posun dělá hodně; Keňani přijeli ve středu a jde vidět, že některým to očividně nechutnalo. Dá se závodit s každým. Bude důležité si držet pozici do poslední pěti set metrů, pak je možné všechno. Pro mě jde o páté mistrovství světa a čtvrté finále. Chtěl bych zúročit zkušenosti.

Jakub Holuša (vpravo) stíhá soupeře v rozněhu na 1500 metrů.

Kolik lidí se může prát o medaile?
Uvidíme. Finále bude o něčem jiném, nechme se překvapit. Těším se.

Může ve vašich očích třeba Portland i překonat bláznivý zlatý finiš z loňského halového mistrovství Evropy v Praze?
Tak titul mistra světa by byl pěkný (úsměv). Je to něco úplně jiného, ale mám v hlavě, že bych si takové šílenství rád zopakoval. Každý závod je ovšem jiný. Člověk se může se hůř vyspat, blbě najíst, najednou bude problém a bude to v posledním kole znát. Klíčová je silná hlava a být vepředu. Zkusím ze sebe vydat maximum a uvidíme, na co to bude stačit.

Kdyby došlo na strkanice, tak jste si je vyzkoušel už v rozběhu, že?
Prostě jsem nebyl hodnej. Rukou jsem si soupeře odstrčil a poslal je trochu pryč, jinak bych ztratil pozici. Být ostřejší se vyplatilo.Iveco Daily 50C14 valník 5,2m!
Iveco Daily 50C14 valník 5,2m!

r.v. 2006, naj. 255 000 km, diesel
119 790 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze