Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po Evropě si Praha troufá na světovou atletiku. A má šanci

Čeští fanoušci na HME v Praze. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

19 2015
Halový evropský šampionát atletů sklidil nebývalý úspěch. A nemusí skončit jen u něj. Ve hře je další plán.

Šestice čtvrtkařů pádí červeným tartanem. Z nabitých tribun je žene frenetický ryk deseti tisíc hrdel. A je tu cíl! Devětadvacetiletý Pavel Maslák vzpíná ruce ve vítězném gestu. Vysočanská O2 arena nadšeně aplauduje čerstvému halovému mistru světa roku 2020.

Utopie? Nikoliv nezbytně. Formu na to bude mít nejen Maslák, ale i česká metropole. „Nedávno skončené halové mistrovství Evropy v Praze ukázalo, že si s podobnou akcí dokážeme poradit se ctí,“ říká předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

„Zatím ještě neznáme všechna čísla, ale už nyní je jasné, že pražský šampionát neskončí na rozdíl od předchozích halových evropských vrcholů v Göteborgu a Paříži v deficitu,“ tvrdí Varhaník. Ba co víc: ze zahraničí zní názor, že by Praha mohla uspořádat i halové mistrovství světa. „Nebudu zastírat, že jisté nezávazné debaty na toto téma už dokonce i proběhly,“ přiznává šéf české atletiky.

Splnil se jí sen. Splní se i druhý?

Na bedrech českých organizátorů leželo v souvislosti s pořádáním letošního atletického halového vrcholu sezony finanční břemeno ve výši zhruba 160 milionů korun. Zbytek peněz obstarala Evropská atletická asociace prostřednictvím marketingových a mediálních partnerů.

VLAJKOSLÁVA. Zaplněná hala oslavovala úspěch domácího závodníka.
KRTEČEK A DRAK. Jedním z prvních gratulantů byl obří maskot šampionátu.

Investice se zjevně vyplatila. Sklidila pozitivní ohlasy světové i evropské atletické federace, chválu fanoušků na sociálních sítích a ostatně i diváků v hale. Za tři dny jich tam dorazilo celkem 52 284. „Každý den mě teď na ulici zastavují lidé a říkají, že to pro ně byl zážitek na celý život,“ popisuje legenda světové koule Helena Fibingerová. „K tomu navíc šest českých medailí, z toho dvě zlaté. Mně se tím splnil veliký sen. A věřím, že se splní i ten druhý - dostat do Prahy i halové mistrovství světa,“ dodává.

Náklady na jeho uspořádání by se přitom podle Varhaníka oproti těm evropským až tolik nelišily. „Určitě by byly o něco vyšší. Ani zdaleka by však nedosahovaly těch, které jsou potřeba ke konání takové akce pod širým nebem,“ konstatuje.

K uspořádání mistrovství Evropy na klasickém venkovním stadionu by podle něj byla potřebná částka přesahující miliardu korun. „Za tři roky jej hostí Berlín a tamní pořadatelé si spočítali, že musí prodat 45 tisíc vstupenek denně, aby alespoň pokryli své výdaje.“ A zde tvrdě narážejí případné české ambice. Jediný opravdu špičkový stánek české atletiky, nový stadion v Ostravě-Vítkovicích, má totiž sotva třetinovou kapacitu.

O to větší naděje se tuzemským pořadatelům otvírají pod střechou. „Myšlenka, že by se za pár let konalo v Praze halové mistrovství světa, je pěkná. Kdyby se to podařilo dotáhnout, bylo by to super,“ má jasno dvojnásobný medailista z nedávno skončeného evropského zápolení, v úvodu zmiňovaný čtvrtkař Pavel Maslák.

Maskot Krtek a sedmibojařky... Druhá zleva Eliška Klučinová.

Maskot Krtek a sedmibojařky... Druhá zleva Eliška Klučinová.

Pohled do O2arény, dějiště halového ME atletů.

Pohled do O2arény, dějiště halového ME atletů.

„Český sportovní fanoušek je zároveň jeden z nejlepších na světě. Jsem o tom přesvědčen já i další sportovci, se kterými jsem o tom mluvil,“ doplňuje s tím, že za evropský šampionát dává pořadatelům jedničku.

„Jestli se do kandidatury na jeho uspořádání pustíme, vidím jako nejbližší reálný termín rok 2020, případně 2022,“ tvrdí Varhaník s tím, že nyní se Český atletický svaz musí soustřeďovat na rok 2018, kdy pořádá další vrcholně prestižní akci, Kontinentální pohár IAAF. V tomto měření sil, které se koná jednou za čtyři roky, se utkávají elitní atleti ve výběrech Ameriky, Afriky, Evropy, Asie a Oceánie s Austrálií. Hostit jej bude Ostrava, i díky mimořádné prestiži Zlaté tretry.

Pražská primátorka není proti

Idea, že by se špičková atletika v horizontu pěti až sedmi let znovu vrátila do Prahy, zaujala i pražskou politickou reprezentaci. „Z mistrovství Evropy jsem byla naprosto nadšená,“ prohlašuje primátorka Adriana Krnáčová. „Jestli se špičková atletika, navíc ve světovém měřítku, za několik let do Prahy vrátí, budu jednoznačně pro. Je to totiž reklama k nezaplacení.“

Podle Krnáčové by mělo pražské vedení, ať už bude v době odeslání případné kandidatury jakékoliv, tento projekt podporovat bez ohledu na svou politickou příslušnost. Stejný názor sdílí i radní pro oblast sportu a volného času Hana Nováková. „Investovat do podobných akcí se Praze rozhodně vyplatí.“

Co se ještě chystá, co už bylo a co je jenom sen

● Po halovém mistrovství Evropy atletů přivítá hlavní město v letošním roce ještě další tři vrcholné sportovní podniky. Za tři týdny se v hale na Královce uskuteční Final Four Evropské ligy basketbalistek. V první půlce května se Praha podělí s Ostravou o pořádání hokejového mistrovství světa. A ve druhé polovině června pořádají Praha, Olomouc a Uherské Hradiště fotbalové EURO do 21 let.
● V posledních letech se v Praze z velkých sportovních akcí konalo třeba finále evropského klubového Superpoháru ve fotbale (2013) či Final Four Evropské ligy basketbalistů (2006).
● Jen utopickým snem naopak zůstává pořádání letní olympiádyAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze