Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Halový šampionát v atletice začal, Kudlička byl mezi tyčkaři čtvrtý

Renaud Lavillenie překonává laťku na halovém mistrovství světa v Portlandu. | foto: AP

18 2016
Portland (Od našeho zpravodaje) - Americký Portland se na čtyři dny proměnil v hlavní město atletiky, oficiálně zde bylo zahájeno 16. halové mistrovství světa. Začalo se soutěžemi tyčkařů a tyčkařek, čeští zástupci však na medaile nedosáhli. Nejlepší Jan Kudlička obsadil dělenou 4. příčku, Michal Balner byl 9. a Romana Maláčová v soutěži žen skončila na 8. místě. Šampiony jsou Francouz Lavillenie a Američanka Suhrová.

Úvodní soutěže se nakonec ukázaly být čekáním na očekávané. Lord Coe, šéf světové atletiky, před sedmou večer v Portlandu prohlásil: „Čekají nás čtyři dny výjimečných závodů.“ Halový šampionát pak zahájily zlaté medaile pro tyčkařské hvězdy, jasno o nich bylo zhruba o tři hodiny později.

Jak ke svým titulům francouzský velešampion Renaud Lavillenie a americká olympijská vítězka Jennifer Suhrová došli?

V závodě mužů zbývalo ještě před 565 centimetry hned 13 ze 14 závodníků, až tato výška začala startovní pole „prosévat“ - a sítem bohužel neprošel také první z Čechů Michal Balner, skončil tak na 9. místě. „Škoda, myslím, že jsem 565 skočit měl. Pracoval jsem, makal, ale nezůstalo to tam. Jsem zklamaný výškou, ale jsem rád, že jsem vydržel zdravý,“ prohlásil Balner.

To Jan Kudlička se na 565 zachránil třetím pokusem.

Fotogalerie

A totéž předvedl i na 575 centimetrech! Další vydařený třetí pokus ho v tu chvíli řadil na bronzovou příčku, jenže stále ještě byli ve hře i další. 580 už Kudlička nezvládl; došel opět mezi nejužší elitu, leč bronz z předchozího halového mistrovství světa v Sopotech zopakovat nedokázal. Třetí z třetích pokusů jej v tomto nespasil a obsadil dělené 4. místo spolu s Kanaďanem Barberem.

„Když se na to člověk podívá, čtvrté místo není vůbec špatné,“ hodnotil Kudlička. „S průběhem soutěže jsem nebyl úplně spokojený, natekla mi noha, ale ubojoval jsem to. Připadal jsem si jako Achilles, zvládl jsem to vnitřně. Dát dvě výšky na třetí pokus, to se moc často nestává,“ dodal.

Když on končil, francouzský šampion Lavillenie zrovna opět odpočíval. Začal na 575, na což musel čekat více než dvě hodiny, ovšem hned jeho úvodní pokus s obří rezervou ukázal, že skáče jinou ligu než zbytek světa.

Už druhý pokus na 590 mu zajistil zlato. Pak napoprvé skočil 602. No a poté nechal laťku navýšit na 617, což by znamenalo jediné - světový rekord. Svůj vlastní milník ovšem tentokrát francouzský fenomén nevylepšil.

No a závod žen, v němž se zrodil vůbec první titul šampionátu? Suhrová bere zlato za úspěšný skok nad 490 centimetrů, do té doby ani jednou nezaváhala. Pak sice pořadatelé v Convention Center ve chvíli, kdy už bylo jasno, ještě nastavili laťku na případný nový halový světový rekord (504), ale Suhrová už se o něj ani nepokusila. Místo toho si jen s americkou vlajkou užívala titul.

Renaud Lavillenie slaví po zdařeném pokusu na halovém mistrovství světa v...
Americká tyčkařka Jeniffer Suhrová se v Portlandu stala vůbec první majitelkou...

ŠAMPIONI. Renaud Lavillenie a Jeniffer Suhrová získali v Portlandu světové tituly.

O další cenné kovy se tvrdě bojovalo, v nesmírně kvalitní soutěži nestačilo na medaili 480 na první pokus - poprvé v historii překonaly tuto výšku v jednom závodě hned čtyři ženy. Stříbro brala další domácí atletka Sandi Morrisová, která překonala 485, bronz Řekyně Ekateríni Stefanídiová (480).

Jedinou Češkou v soutěži byla Romana Maláčová (kvalifikovala se i Jiřina Ptáčníková, ale do USA neodletěla kvůli nemoci). Maláčové nevyšel hned první pokus na 435 cm, což napravila, zvládla i 450. Ale meta 460 jí byla konečnou. To celkově znamenalo 8. místo.

„S výkonem úplně spokojená nejsem, s umístěním jo. Myslela jsem, že by to mohlo být výš, ale docela jsem se prala s technikou. Člověk se ve stresu začne vracet ke staré, špatné technice,“ uvedla po závodě Maláčová.

Halové mistrovství světa v atletice v Portlandu

Finále skoku o tyči

Muži: 1. Lavillenie (Fr.) 602, 2. Kendricks (USA) 580, 3. Lisek (Pol.) 575, 4. Kudlička (ČR) a Barber (Kan.) oba 575, ...9. Balner (ČR) 555.

Ženy: 1. Suhrová 490, 2. Morrisová (obě USA) 485, 3. Stefanidiová (Řec.) 480, ...8. Maláčová (ČR) 450.Najdete na iDNES.czmobilní verze