Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poděbrady opět uvidí chodeckou špičku, českým esem je Drahotová

Anežka Drahotová | foto: Aleš Gräf

8 2015
Z domácích Anežka Drahotová a ze zahraničních Slovák Matej Tóth, to jsou největší hvězdy sobotního 83. ročníku chodeckého mítinku ve středočeských lázních. V Poděbradech půjde o české mistrovské medaile na 20 km, ale také o mezinárodní klání: ať už v rámci evropského okruhu chodeckých mítinků či tradičního utkání dospělých i juniorů.

V Poděbradech, podobně jako na dalších závodech chodců, „se šetří střelným prachem“: jeden výstřel startovní pistole postačí v případě mužů i žen hned na tři závody najednou:

V rámci domácího mistrovství se příznivci atletiky mohou těšit na současnou českou českou jedničku Drahotovou, medailistku z ME či juniorského MS a obhájkyni titulu, mezi muži bude obhajovat zlato Lukáš Gdula, který si již zajistil titulem na padesátce limit pro MS v Pekingu a nyní bude usilovat o mistrovském double.

Ve stejném čase budou chodci usilovat o umístění v mezistátním utkání, kterého se vedle českých týmů zúčastní tříčlenná družstva dalších třinácti zemí. Do výsledku se započítá součet dvou nejlepších umístění z každého týmu, nikoli čas.

Ještě bohatší bude účast v rámci mítinku Evropské atletiky - očekávají se dvě stovky závodníků z 20 zemí včetně chodců z Austrálie, Guatemaly, Brazílie nebo Jižní Afriky. Chybět nebude ani zmíněný Tóth ze Slovenska, lídr letošních světových tabulek na 50 kilometrů.

Do Poděbrad se těší i největší domácí hvězda Anežka Drahotová. „Není to pro mě nejdůležitější závod sezony, ale kvůli úžasné podpoře publika tam závodím ráda,“ přiznala svěřenkyně Iva Pitáka, jež spatřuje vrcholy roku na MS v Pekingu a na mistrovství Evropy do 22 let. „Kromě toho se chci nadále věnovat cyklistice,“ doplnila.

V sobotu dopoledne se po trati na lázeňské kolonádě budou pohybovat veteráni a mládež (5 km) nebo žáci a studenti místních škol (1 km). Zásadní část mítinku bude slavnostně zahájena ve 12.45. Po ještě spíše happeningovém kilometru v jednu hodinu čeká ostrý start závodu na 10 km ve 13.20 juniorky a o deset minut později jejich vrstevníky. Hlavní závody pak vypuknou ve 14.45, kdy se na trať vydají ženy, a v 15.30, kdy je budou následovat muži.

„Chodecké závody v Poděbradech jsou pilířem české chůze,“ pravil předseda ČAS Libor Varhaník. V roce 1997 se tu uskutečnil Světový pohár v chůzi a na rok 2019 se bude město spolu s atletickým svazem ucházet o Evropský pohár. „Český svaz tuto snahu podpoří,“ potvrdil Varhaník.

Kompletní statistiky a další informace k chodeckému dni „Poděbrady 2015“ naleznete na www.atletika.cz, v rubrice Zaostřeno na.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze