Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světlo proti temnotě? Bolt vs. Gatlin. Jde o trůn nejrychlejšího muže

POSTUP. Usain Bolt po rozběhu na 100 metrů. | foto: AP

22 2015
Peking (Od našeho zpravodaje) - Ve čtvrtek slavil 29. narozeniny. V neděli si chce k nim Usain Bolt nadělit zlatý dárek. Mistrovství světa atletů v Pekingu zve na bitvu o trůn nejrychlejšího muže světa.

Tady všechno začalo. Tady se z kluka Bolta stal superhrdina. Tady před sedmi lety mladý sprinter z jamajské obce Trelawny nevídaně ovládl olympijskou stovku ve světovém rekordu, s rozvázanou tkaničkou a s rozpustilými gesty, kterými stvrzoval svoji dominanci už před cílem – načež bavil svět svými blesky i zkazkami, jak vyznává „dietu“ kuřecích nugetů.

„Je skvělé být zpět,“ rozzáří se. „Mám odsud úžasné vzpomínky.

Počínaje Pekingem 2008 vyhrál až do Pekingu 2015 každé velké finále stovky, které doběhl. Pouze na mistrovství v Tegu 2011 ulil start a přišel zkrátka.

Dosud nikdy však nebyl před vrcholem sezony v takové pozici jako nyní. Letošním tabulkám vévodí výkon 9,74 Američana Gatlina, který je také autorem tří dalších nejrychlejších časů sezony. Následují dva výkony Jamajčana Powella. Pak trio Bromell, Bledman a Vicaut.

A až na 6. místě je Bolt se svým během za 9,87 z Diamantové ligy v Londýně.

Přesto působí uvolněně. „Mám tu nejlepší možnou formu. To je všechno, co mohu říci,“ reaguje na názor, že Justin Gatlin může být tentokrát nad jeho síly. „Provedli jsme pár věcí s mým startem a můj kouč se po posledním tréninku smál. Což je dobré znamení.“

Na stadionu Ptačí hnízdo si věří na čas těsně nad 9,60. Tedy lepší než při pekingských hrách. A jen o málo horší než je jeho současný světový rekord 9,58 z Berlína 2009.

Bolt, obhájce spravedlivých

Bez ohledu na další jména v popředí letošních tabulek před nedělním rozuzlením stovky (od 15.15 hodin středoevropského letního času) všichni hovoří jen o duelu Gatlin-Bolt. O nejsledovanější stovce za poslední tři roky. O závodu dvou protipólů.

„Dobro proti zlu,“ píše britský Daily Mail.

„Světlo proti temnotě,“ přisadí si americký Sports Illustrated.

Dobrem a světlem je v těchto médiích míněn Bolt, jenž nikdy nebyl pozitivně testován. Zlem a temnotou naopak Gatlin, který si sice odseděl trest za druhé dopingové provinění, přesto se nezbavil nálepky nedůvěryhodného muže.

Dokonce i Sebastian Coe, nově zvolený prezident atletické federace IAAF, připouští: „Pro náš sport je důležité, aby Bolt uspěl. Gatlin musí být respektován a má samozřejmě právo startovat, nicméně vzpomínky na jeho provinění v myslích mnoha lidí zůstávají.“

Fotogalerie

Jistě, jde o pohled prvoplánový a černobílý. Ale v časech, kdy se přes IAAF valí vlna dopingových podezření, rozvířená společností ARD i listem Sunday Mail, potřebuje světová atletika tuto vizi čistého a spontánního vítěze Bolta, obhájce spravedlivých. Vždyť sedm let byla celá atletika Boltovou show, ve které všichni ostatní hráli jen vedlejší role.

On byl tím, kým jsou ve svých sportech Jordan, Messi či Gretzky. Člověkem probouzejícím v lidech víru, že vše je možné, a provádějícím to tak přirozeně. S opičkami na startu a neomezenou radostí v cíli. 

Třiatřicetiletý Gatlin je jiný. Netvrdí jako Bolt, že chce být legendou. Touží po vítězství, aby zachránil ze svého renomé, co se dá. Na hrách v Aténách 2004 porazil tehdy zdánlivě neporazitelného Powella. Pak slavil dva tituly na šampionátu v Helsinkách.

Jenže přišel rok 2006 a jeho už druhé dopingové provinění, pozitivní test na testosteron. Hrozbu doživotního trestu odstranil tím, že byl korunním svědkem odhalujícím praktiky svého kouče a spolupracoval s vyšetřovateli. Udělený osmiletý trest mu pak arbitráž snížila na polovinu.

Po návratu do závodů měl nadváhu, ale stále se zlepšoval. Také to připadá nyní mnohým nepřirozené: sprinter, který je mezi 30 a 33 lety svého věku čím dál rychlejší.

Gatlinův agent Renaldo Nehemiah vysvětluje: „Justin čtyři roky nezávodil, jeho tělo není tolik opotřebované.“ Někteří vědci však pro změnu přicházejí se studií, že i po tolika letech tělo může těžit z předchozího dlouhodobého používání steroidů.

„Já je dlouhodobě neužíval!“ brání se razantně osočený Američan.

Aby už otec neměl deprese

Přesto Gatlina neoslavují ani mu mnozí atleti nevěří. Německý olympijský vítěz v disku Robert Harting soudí: „Byl dvakrát za doping potrestaný a nemyslím, že by se z toho poučil.“ A když před Gatlinem otevřel téma dopingu reportér německého Spiegelu, reagoval: „Nechte už těchto otázek.“ Načež ukončil interview...

Proč by tedy měl být nyní čistý?

Rozhovořil se o tom při americké kvalifikaci: „Mé matce kvůli mému trestu vypadaly od samých starostí vlasy, můj otec upadl do depresí a já jsem ztloustl. Při návratu jsem si slíbil, že budu bojovat čistě a až do posledních zbytků sil. Přesně to dělám.“

Nechová se jako krajan Tyson Gay před vyhroceným soubojem s Boltem v Berlíně 2009. „Chci tu překonat světový rekord,“ vyhlásil tehdy Gay, ale vypadal přitom tak nejistě jako nepřipravený školák před tabulí. Mimo záběr kamer poté pokrčil rameny a dodal: „Co jsem jim měl říci?“

Gatlin sebevědomí nepostrádá. „Netrénuji přece tak tvrdě, abych vítězství přenechal někomu jinému,“ oznamuje. „Vydám letos jediné prohlášení. Vydám ho na dráze. Bude znít: Já jsem král.“

Kdo vyhraje na MS atletů v Pekingu závod na 100 metrů?

celkem hlasů: 910

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 23. srpna 2015. Anketa je uzavřena.

Usain Bolt 574
Justin Gatlin 294
Někdo jiný 42

Ve svých 27 posledních závodech byl neporažený. Vydrží tato série?

Bolta sedm let vlády změnilo. Stárne a své tělo šetří. Přemýšlí jinak. Jednomu z mladých Jamajčanů letos dokonce radil: „Atletika je nefér hra s nejistým výsledkem. Zato kvalitní vzdělání ti nikdo nevezme.“

Ale jakmile došlo na vrchol sezony, byl Usain Bolt vždy připraven. „Kvůli takovým závodům přece trénuju,“ připomíná. 

Dva roky se s Gatlinem nestřetli ani na žádném mítinku. To náboj jejich souboje v Pekingu jen násobí.

Těšte se na fascinující předehru olympijského Ria 2016.

Na explozi čiré sprinterské síly.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze