Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Helcelet a medaile? Hala mi jde, říká ten, co může navázat na Šebrleho

Adam Sebastian Helcelet se raduje ze svého vrhu, v koulařském sektoru si v Pekingu zlepšil osobní rekord. | foto: AP

11 2016
Kdy, když ne teď? Bývala to královská disciplína české atletiky, mašina na medaile: však trio Robert Změlík, Tomáš Dvořák a Roman Šebrle ve vícebojích dohromady nasbírali mimo jiné dva olympijské triumfy a čtyři zlata z mistrovství světa, o halových medailích ani nemluvě. No a za týden by po pětileté pauze snad konečně mohlo přijít pokračování.

„Určitě se může prát o medaili,“ soudí před halovým mistrovství světa v Portlandu český šéftrenér - a jeden ze zmíněných slavných mužů - Tomáš Dvořák.

A reakce toho, o němž je řeč? Je jím Adam Sebastian Helcelet, ročník 1991. „Jsem si toho vědomý. Hala mi na velkých akcích jde. Pokud zůstanu zdravý, určitě bych si chtěl udělat osobák - a osobák bude určitě medaile,“ soudí Helcelet, jehož halovým maximem je v sedmiboji zatím 6 164 bodů.

Pro fanoušky by to bylo příjemné oživení „starých dobrých časů“, kdy se na desetiboj a sedmiboj spoléhalo jako na pravidelný medailový import. Posledním velkým úspěchem je bronz Šebrleho z halového ME v Paříži 2011.

Že by Helcelet vystoupal až nejvýš, to je příliš smělé; zatímco kdysi tu panovala česká éra, nyní se žije v časech Ashtona Eatona, amerického bořiče rekordů a nejuniverzálnějšího sportovce historie.

„Předpokládám, že ten hlavní tam bude - a zbytek bude stafáž,“ je Dvořák realistou ohledně Eatonovy dominance. „Jeden odskočí a zbylí se budou prát o medaile. Bude se to mlít okolo 6 200 bodů.“

Adam Sebastian Helcelet bojuje v dálce na MS v Pekingu.

Adam Sebastian Helcelet v akci v dálce.

Toho se hodlá účastnit i mladík se šlechtickým jménem, byť do Portlandu míří „jen“ na pozvání IAAF; na republikovém šampionátu se letos přes šestitisícovou metu nedostal.

„Na republice mi to nešlo a nevěděl jsem, proč. Přitom loni jsem si touto dobou udělal osobák... Hledal jsem příčiny,“ líčí Helcelet. A našel: „Měl jsem ve škole zkouškové a ač jsem na tom fyzicky byl dobře, psychicky jsem byl úplně vyčerpaný. Pak jsem si řekl: Vždyť já se ještě den před vícebojem tři hodiny učil, byl jsem úplně hotovej. Teď jsem se rozhodl, že nyní školu vynechám a budu soustředit jen na svět.“

Helcelet je už spolu s dalšími reprezentanty v Kalifornii, kde v americkém olympijském středisku Chula Vista dolaďuje detaily a zvyká si na časový posun pacifického pobřeží. Než vyrazil do USA, na jabloneckém mítinku si ještě zazávodil s dálkaři. „Test dopadl výborně. Předtím jsme hodně makali, takže to na únavu bylo dobré,“ chválí si.

Šampionát v Portlandu by pro něj mohl být splněním snu, neboť zatím na velkých halových akcích kroužil těsně za medailovými příčkami: na Evropě už skončil 4. (Göteborg 2013) a loni v Praze 5., 5. byl také na halovém světovém šampionátu v Istanbulu 2012.

„Určitě bych chtěl skončit výš než v Istanbulu, jsem na tom teď mnohem líp. Ale radši nebudu říkat, že si jedu pro medaili - vždycky, když jsem to udělal, se mi to vymstilo,“ je Helcelet opatrný. „Půjdu si za svým výkonem. A když ho udělám, přinese to ovoce.“

Jeho trenér Josef Karas, sám bývalý vícebojař, před odletem žertoval, jak na to. „Slovy Roberta Změlíka budeme dělat takzvané krokodýlí cvičení: Lehneš si a čekáš na formu,“ usmál se Karas.

Pokud uspějí, může se dočkat i česká atletika: návratu medaile z „osvědčené“ disciplíny.

Připomeňte si generálku na MS v Jablonci, kde startoval i Helcelet:Najdete na iDNES.czmobilní verze