Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koulařská exploze v Ústí. Nigerijec předvedl třetí světový výkon roku

COŽE? LETÍ TAK DALEKO? Nigerijský reprezentant ve vrhu koulí Stephen Mozia při svém parádním pokusu na atletické Grand Prix v Ústí nad Labem. | foto: Petr Bílek, MF DNES

19 2016
Koulařská fantazie v Ústí nad Labem! V úterním 12. ročníku zdejší atletické Grand Prix explodoval nigerijský pořízek Stephen Mozia: velevrhem do vzdálenosti 21,76 metru si vytvořil osobák, rekord mítinku i národní rekord a zařadil se na třetí místo letošních světových tabulek.

„Masakr, borec!“ ozývalo se od jeho soupeřů, když Mozia nadšeně křepčil před aplaudujícími fanoušky. „Úžasné publikum. Když jsem ty lidi viděl, jen jsem řekl: Wow!“ smekl Mozia, přitom dav smekal před ním. Víc než sedmikilovou kouli dostal za hranici 21 metrů dokonce dvakrát. A jen o 21 centimetrů zaostal za africkým rekordem.

Šéf ústeckého mítinku Miroslav Vachuta zářil. „Jsem absolutně nadšený, v euforii. Neskutečný výkon. Teď už rekord stadionu překonají snad jen Kovács a Storl,“ jmenoval superhvězdy koulařského sektoru. „Mozia je sympaťák. Prý by hrozně rád stihl Prahu, já říkal, že nevím, zda ho zvládnu provést. Ale nějak to udělám, bude to pro něj odměna.“

Fotogalerie

Nigerijcův výkon se z formálních důvodů musel přeměřit a koule převážit, aby platil. Druhý skončil Bosňan Pezer za 19,88 metru, bronzový Bělorus Abramčuk díky vrhu do vzdálenosti 19,67. Marcell, nejlepší z Čechů, byl sedmý za 19,01.

„Nemůžu tomu uvěřit. Teprve před pár dny jsem kývl, že přidám ještě jeden závod před Riem. A bylo to výborné rozhodnutí. Odnáším si z Ústí nejlepší vzpomínku v životě! Tohle jsem před olympiádou vážně potřeboval,“ usmíval se Američan s nigerijským pasem, který přitom pořadatele stál jen 12 tisíc korun. „Platili jsme mu část letenky,“ přiznal Vachuta. „A teď je z Mozii adept na medaili z Ria.“

Teprve 22letý koulař měl dosud osobní maximum 20,82 metru.

Rekord mítinku na stovce mužů odolal jen kvůli o fous nepovolené podpoře větru. Američan Ronnie Baker proletěl dráhu za 10,10 vteřiny, stále platí maximum Jamajčana Clarka 10,17. „Každopádně šlo o nejrychlejší stovku v Ústí,“ blaží Vachutu.

Atletický mítink v Ústí nad Labem

Muži - 100 m: 1. Baker (USA) 10,10, 110 m př.: 1. Othman (Saúd. Ar.) 14,09, koule: 1. Mozia (Nig.) 21,76, 2. Pezer (Bosna) 19,88, 3. Abramčuk (Běl.) 19,67, ...7. Marcell (ČR) 19,01.

Ženy - dálka: 1. Zawilaová (Pol.) 623.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze