Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdy míří do Jablonce. Nechybějí mistři světa a olympijští vítězové

Renaud Lavillenie - hvězda jabloneckého mítinku | foto: AP

2 2016
Tak skvěle obsazené atletické závody ještě Jablonec nikdy nezažil. Sobotní mítink Jablonecká hala ozdobí světový tyčkař Renaud Lavillenie z Francie, pořadatelé však postupně oznamují další hvězdy, mezi nimiž nechybějí ani mistři světa a olympijští vítězové.

Špičkové souboje lze kromě tyčky očekávat také od koulařů, dálkařů či sprinterů. „Vidět je naživo je stále ještě možné, poslední lístky ještě zbývají,“ vzkázali pořadatelé v tiskové zprávě.

Na jaké hvězdy se tedy fanoušci atletiky kromě největšího taháku Lavillenieho můžou v Jablonci těšit?

Hlavní atrakcí hladkého sprintu na šedesát metrů bude Richard Kilty. Tento 26letý Brit přezdívaný podle své rychlosti a místa původu Tornado z Teeside má na kontě halové tituly z mistrovství Evropy i světa. Letos již běžel čas 6,57 vteřiny a v Jablonci si zopakuje jeden ze soubojů z loňského evropského šampionátu v pražské O2 areně, síly s ním totiž poměří stříbrný z Prahy Christian Blum z Německa.

Zbývá necelých sto vstupenek

Mítink Jablonec Indoor Gala startuje v sobotu v 18 hodin, vysílá ho Česká televize. Pár dní před mítinkem zbývá v předprodeji už jen necelá stovka lístků. Nejdražší vstupenky už jsou pryč, ale pořád se ještě najdou lístky na balkon a na montovanou tribunu u koulařského sektoru. V prodeji jsou na www.ticketportal.cz.

Očekávanou jedničkou ženského závodu na 60 metrů bude Michelle-Lee Ahyeová z Trinidadu a Tobaga, bronzová ze štafety 4x100 m na MS v Pekingu. Ve 23 letech je národní rekordmankou jedné z karibských sprinterských líhní s časem 7,10.

K už dříve ohlášené šampionce Talajové z Běloruska přibude na překážkovou šedesátku reprezentantka Velké Británie Tiffany Porterová, která má na kontě titul evropské šampionky a bronz z mistrovství světa. Síly se svou krajankou v Jablonci změří majitelka bronzu z halového šampionátu v Praze Serita Solomonová s osobním rekordem 7,93.

Porterová je v sezoně druhou nejrychlejší Evropankou s časem 7,94, osobní rekord má 7,80. Nad vysokými překážkami se v Jablonci představí i její manžel Američan Jeff Porter, který bude soupeřit s dalším reprezentantem USA Jarretem Eatonem a Maďarem Balázsem Bajim. Ten letos posunul maďarský národní rekord na skvělou hodnotu 7,55.

Z mítinku v Jablonci se kvůli zdravotním potížím omluvil Švéd Otterling, ale pořadatelům se do soutěže dálkařů podařilo sehnat důstojnou náhradu. Na sever Čech přicestuje senzace sezony Bachana Chorava z Gruzie, který skočil 825 cm a patří mu třetí místo ve světových tabulkách. Osmimetrovými dálkaři jsou také Němec Julian Howard a Brit Dan Bramble.

Pokud jde o domácí zástupce, kromě české dálkařské jedničky Radka Jušky se fanoušci můžou těšit na jeho tréninkového parťáka, vícebojaře Adama Sebastiana Helceleta.

Do nabité sestavy v tyči v čele s Lavilleniem a domácím duem Kudlička-Balner přibude i 16letý řecký talent Emanouil Karalis, jenž skočil v Aténách nejlepší dorostenecký výkon historie 553 cm.

„Jablonecká hala by si určitě zasloužila, kdyby tu Lavillenie skočil šest metrů. A doufám, že to třeba přiláká nějaké děti k tyčce,“ přeje si držitel českého maxima pod otevřeným nebem Michal Balner.

V sektoru koulařů lze očekávat útok na hranici 21 metrů. Tuhle metu už v poslední době dokázali překonat domácí borec Tomáš Staněk i Kanaďan Tim Nedow, kteří rovněž míří do Jablonce. Soutěž okoření i dvojnásobný olympijský vítěz Tomasz Majewski z Polska.Najdete na iDNES.czmobilní verze