Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vlašičová je po pauze opatrná. Zato Maslák v Praze myslí na rekord

Chorvatská výškařka Blanka Vlašičová v pražské O2 areně před mezinárodním atletickým mítinkem Praha Indoor 2014. | foto: ČTK

24 2014
Ve vysočanské O2 areně až do neděle Pavel Maslák nikdy nebyl. V úterý se v ní ale představí před zraky skoro celé rodiny a pokusí se na atletickém mítinku Praha Indoor 2014 překonat další výzvu - evropský rekord na 500 metrů.

"Tady vidíte, jak vypadá správný sportovec a jak vypadá čtvrtkař," utahoval si z Masláka bývalý výškař Tomáš Janků, šéf organizačního výboru mítinku, když bok po boku pózovali fotografům. O hlavu menší a celkově drobnější Maslák má ale v nohách skryté pořádné turbo a v úterý ho chce předvést pražským divákům.

"Pětistovka se moc neběhá, navíc v téhle fázi sezony nejsem na takovou trať tak dobře připravený," začal opatrně. "Ale určitě se pokusím o co nejlepší výsledek. minimálně o nejlepší evropský čas," slíbil. 

Co pro něj bude na nezvyklé trati největší překážkou? "Je to o sto metrů delší, takže člověka, který se soustředí na čtvrtku, to hodně bolí. Mělo by se běžet jinak takticky, jinak rozložit síly. Ale já asi poběžím podobně jako normálně: s tím, že potom pořádně vytuhnu a bude mě poslední stovka bolet. Ale doběhnu," usmíval se mistr Evropy z loňského roku.

Jeho závod celý mítink uzavře, už předtím se ale představí řada velkých atletických jmen nejen z Česka. Namátkou překážkář Dayron Robles, koulař Tomasz Majewski nebo výškař Ivan Uchov - všechno olympijští vítězové. A také chorvatská výškařka Blanka Vlašičová. Té zlato z olympiády zatím uniká, navíc ji dlouhé měsíce trápila zranění kotníku a achilovky. Teď se ale několikanásobná mistryně světa vrací k závodění.

V pražské O2 areně finišují přípravy na mezinárodní atletický mítink Praha

V pražské O2 areně finišují přípravy na mezinárodní atletický mítink Praha Indoor 2014.

V Praze poutá velkou pozornost nejen kvůli své 194 centimetrů vysoké postavě. Když v pondělí přišla mezi novináře, musela několik minut pózovat fotografům. "Připadám si jako nějaká vzácná věc v muzeu, všichni se na mě přišli podívat," smála se. 

Na druhý závod po pauze se už teď moc těší. Zvlášť, když s nedávným vystoupením v Göteborgu moc spokojená nebyla. "Tam mi to úplně nevyšlo, moje výkonnost by měla být někde jinde. Výš než na 190 centimetrech," myslí si. "Mám určitě na víc. Byl to první závod po dlouhé době, tady v Praze by to mělo být určitě lepší. Ale samozřejmě nečekám, že hned skočím světový rekord."

Ke skákání se vrátila až v lednu, už předtím se ale zaměřila na neskokanskou část tréninku. A vzhledem k tomu, že si v ní vytvořila několik osobních rekordů, věří, že se časem dostane zpátky do nejlepší formy. "Ale jsem hlavně ráda, že jsem teď zdravá. To, že tady můžu být, je pro mě bonus. Moc jsem nepočítala s tím, že už touhle dobou budu připravená," dodala.

S jakým výsledkem by byla v úterý spokojená, to neprozradí. "Ale každopádně se těším, že si to užiju, že přijde hodně lidí a budou fandit," vyzvala pražské diváky. "Chci, aby věděli, jak moc se chci předvést a ukázat jim, že skákat umím. Když vidím tu krásnou halu a vůbec celé prostředí okolo, mám ještě větší motivaci."Najdete na iDNES.czmobilní verze