Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Atletický Berlín hlásí 202 zemí. Víc je jich jen na olympijských hrách

Olympijský stadion v Berlíně je připraven pro atletické MS 2009. | foto: AP

14 2009
To číslo je obrovské, budící respekt. Na startu stane 2 098 atletů z 202 zemí! Jediná jiná vrcholná sportovní akce přivede na start ještě početnější účast: letní olympijské hry. V sobotu začíná v Berlíně psát svůj příběh událost sportovního roku 2009, mistrovství světa atletů.

A napětí visí ve vzduchu. Atletické společenství hledá nové hrdiny i odpovědi, toužebně očekává na vyřešení tradičního rébusu: Kdo bude nejrychlejším mužem této planety? Ta otázka je magická vždy.

Náboj letošní mistrovské stovky je však doslova elektrizující. Usain Bolt versus Tyson Gay. Dlouho odkládaný souboj. Ti dva se na stometrové trati střetli jedinkrát v životě.

Usain Bolt na Zlaté lize v Paříži.Na květnovém mítinku v New Yorku loni Bolt dominoval. K odvetě dojde teprve nyní. Přičemž v sázce bude mnohem víc než na dráze na newyorské periferii. "Tohle je nejočekávanější stovka od chvíle, kdy se utkali Carl Lewis s Benem Johnsonem na olympiádě v Soulu 1988," tvrdí Dave Johnson, americký atletický historik.

Jejich berlínský duel zanechá otisk v historii atletiky. "Bolt je totiž běžcem z jiné planety," říká někdejší král sprintu Maurice Greene, Dělová koule z Kansasu. "S časem pod 9,60 Usaina porazím," reaguje Gay. Jen pro připomenutí: stávající světový rekord Jamajčana je 9,69.

Zatímco sprinterský den D nastane v Berlíně v neděli, němečtí fanoušci vzhlížejí ke čtvrtku. Tehdy má nová výškařská superstar Ariane Friedrichová znovu porazit Chorvatku Vlašičovou a pozlatit domácím Němcům šampionát.

Německá výškařka Ariane Friedrichová vyhrála na Zlaté lize v Berlíně.I její příběh je podivuhodný. Ještě předloni jejímu kouči Gunteru Eisingerovi kolegové tvrdili: "Ta vymetá každé disko ve Frankfurtu. S tou nic nezmůžeš."

Ještě loni ji sužovalo zranění páteře, proto se v tréninku jen rozbíhala, odrážela – ale neskákala přes laťku. Metoda však fungovala, proto u ní zůstala dodnes. "V zimě absolvovala jen tři tréninkové skoky přes laťku," říká Eisinger.

Přesto při letošní Zlaté lize v Berlíně explodovala, výkonem 206 centimetrů přeskákala dlouho neporazitelnou Vlašičovou. "Jsme rádi, že se zjevila." pochvaluje si také Libor Varhaník, manažer Barbory Špotákové. "Díky ní bude přece jen menší rozruch kolem německých oštěpařek a oštěpu vůbec."

Barbora Špotáková v LausanneI tak bude očekávat Špotáková oštěpařské finále žen s nábojem dynamitu. Ruska Abakumovová slibuje velkou odvetu za Peking. "Už na mistrovství Evropy družstev letos zuřila, když jsem ji přehodila. Ta se normálně mohla zbláznit a trhala tartan," líčí Špotáková.

Tomáš Dvořák, její někdejší kolega a nyní televizní komentátor, nicméně věří: "Bára vyhraje. I Šéba má na zlato. On je optimistou a to je základ. Taky Jarda Bába uspěje. A já budu při každé medaili u mikrofonu řvát radostí."

Autor:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze