Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špotáková splnila v Eugene limit pro MS, Chespolová má juniorský rekord

Celliphine Chespolová na mítinku Diamantové ligy v Eugene. | foto: Reuters

27 2017
Čtvrtým místem na mítinku v Eugene vstoupila Barbora Špotáková do seriálu Diamantové ligy. Hodem dlouhým 63,30 metrů splnila česká oštěpařka limit pro účast na srpnovém MS, na vítěznou Bělorusku Taťjanu Chaladovičovou ztratila přesně tři metry.

Světová rekordmanka Špotáková se zpočátku trápila, nemohla se dostat ani přes šedesátimetrovou hranici. Nakonec ale přehodila limit pro šampionát v Londýně bezmála o dva metry a start v zámoří hodnotila smířlivě.

Mítink Diamantové ligy v Eugene bude pokračovat v sobotu. Na startu se objeví i překážkářka Zuzana Hejnová, čtvrtkař Pavel Maslák a mílař Jakub Holuša.

„Převládá spokojenost, protože se stále peru s technikou a vím, že tam jsou velké rezervy. Dnes jsem posunula rozběh během závodu asi o metr a půl dozadu a to foukalo dost proti. Ostatně jako vždycky v Eugene,“ posteskla si na facebooku.

Špotákovou na jejím neoblíbeném mítinku v zámoří porazily kromě úřadující evropské šampionky Chaladovičové ještě Číňanka Liou Š’-jing (65,21), která nedávno v Kawasaki překonala asijský rekord, a olympijská vítězka Sara Kolaková z Chorvatska (64,64).

Nezdařený pokus o rekord a skvostné juniorské maximum

Ohlášený útok na světový rekord na 5 000 metrů se Genzebe Dibabaové nevydařil. Etiopská vytrvalkyně sice vyhrála, ale časem 14:25,22 zůstala více než čtrnáct sekund za historickým maximem sestry Tiruneš (14:11,15).

Mistryně světa z patnáctistovky výrazně zaostala i za svým osobním rekordem z roku 2015, který je takřka o deset sekund rychlejší. „Tempo bylo opravdu pomalé a nejsem spokojená s tím, jak jsme začaly. Ztratily jsme čas na první trojce a bylo těžké se pak vrátit,“ komentovala neúspěšný pokus Dibabaová.

Fotogalerie

Druhý nejlepší čas historie na 3 000 metrů překážek zaběhla teprve osmnáctiletá Keňanka Celliphine Chespolová, která vyhrála v čase 8:58,78. V předposledním kole přitom ve vodním příkopu téměř ztratila botu.

Když si ji dávala zpět, krajanka Beatrice Chepkoechová a světová rekordmanka Ruth Jebetová reprezentující Bahrajn jí utekly. Chespolová ale v závěrečném kole neuvěřitelně zrychlila a ještě je předběhla. Od světového rekordu ji dělilo šest sekund, z vlastního juniorského ubrala téměř sedm.

Olympijská šampionka ve skoku do dálky z roku 2012 Brittney Reesová jako první letos překonala sedmimetrovou hranici. Podařilo se jí to o jeden centimetr.

Desítka atletů včetně Šubenkova chybí v Eugene kvůli vízům

Minimálně desítka atletů se nemůže zúčastnit mítinku Diamantové ligy v Eugene kvůli problémům s vízy. Většinou jde o africké sportovce, je mezi nimi ale i ruský mistr světa v běhu na 110 metrů překážek Sergej Šubenkov.

Američtí pořadatelé oznámili, že postiženým atletům nebylo vízum přiděleno nebo nebylo včas vyřízeno. „Po mnoha letech bez problémů s vízy je takových atletů nejméně deset,“ uvedl ředitel mítinku Tom Jordan.

Nekomentoval, zda situace nastala v důsledku zpřísněných podmínek po nástupu prezidenta Donalda Trumpa, žádný z postižených atletů prý ale nepochází ze zemí, jejichž obyvatelům zakazoval kontroverzní protiimigrační dekret vstup do USA.

NIC MĚ NEZASTAVÍ! Rus Sergej Šubenkov slaví, právě jako první proběhl cílem v

Ruský překážkář Sergej Šubenkov o start v Eugene přišel.

V Šubenkově případě měla být podle Jordana žádost o vízum původně přezkoumána až v červnu, nakonec ho ruský atlet dva dny před startem obdržel. „Ale aby cestoval půl světa a dorazil večer před závodem, to samozřejmě nepřipadalo v úvahu,“ řekl Jordan.

Šubenkov, který svoji absenci oznámil na instagramu, je jedním z mála ruských atletů, kteří se mohou účastnit mezinárodních soutěží při stále trvající suspendaci národní federace po rozsáhlém dopingovém skandálu. Závodit může jako neutrální sportovec, protože byl delší dobu testován mimo ruský antidopingový program.

Mítink atletické Diamantové ligy v Eugene

Ženy
Dálka:
1. Reeseová 701, 2. Bartolettaová (obě USA) 683, 3. Ugenová (Brit.) 678.

Oštěp: 1.Chaladovičová (Běl.) 66,30, 2. Liou Š'-jing (Čína) 65,21, 3. Kolaková (Chorv.) 64,64, 4. Špotáková (ČR) 63,30.

Další disciplíny
5 000 m:
1. G. Dibabaová (Et.) 14:25,22, 2. Rengruková (Keňa) 14:36,80, 3. Hassanová (Niz.) 14:41,24.

3 000 m př.: 1. Chespolová 8:58,78 - juniorský světový rekord, 2. Chepkoechová (obě Keňa) 9:00,70, 3. Jebetová (Bahr.) 9:03,52.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze