Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atleti se znovu utkají o 50 kg zlata

22 2000
P r a h a - Už třetí ročník prestižní série atletických mítinků Zlatá liga odstartuje v pátek na stadionu Stade de France na pařížském předměstí v St. Denis. Populární Golden League opět tvoří sedm pátečních mítinků a pro nejlepší je připravena padesátikilogramová zlatá prémie v ceně kolem půl milionu dolarů. Ti však musejí splnit nelehký úkol - vyhrát svou disciplinu na pěti závodech. Loni se podělili o prémii milion dolarů dánský půlkař Wilson Kipketer a rumunská běžkyně Gabriela Szabóová, kteří museli zvítězit ve všech sedmi startech.

Letos především na popud atletů, kteří argumentovali obrovským nervovým zatížením v olympijském roce, bude stačit pět vítězství. Po Paříži se o to budou atleti pokoušet postupně v Římě (30. června), Oslu (28. července), Curychu (11. srpna), Monte Carlu (18. srpna), Bruselu (25. srpna) a Berlíně (1. září).
 
Dvanácti vybranými disciplínami pro letošní rok jsou pro muže běhy na 100, 1500, 3000/5000 a 400 metrů překážek, skoky do výšky a o tyči a vrh koulí, ženy budou o zlato bojovat v bězích na 100, 1500 a 100 metrů překážek, v dálce a oštěpu. V každé disciplíně se navíc soutěží o 40 000 eur, z nichž pro vítěze je určeno 15 000. Překonání světového rekordu bude honorováno prémií 50 000 eur.

Pařížský mítink bude ochuzen o start řady amerických hvězd, které dají přednost sobotnímu domácímu mítinku Grand Prix v Eugene, přihlášení nejsou ani loňští celkoví vítězové Kipketer a Szabóová. Přesto se v Saint Denis objeví vynikající konkurence v čele se světovým rekordmanem v běhu na 1500 metrů Hichamem El Guerroujem, který se z třetinového podílu na jackpotu radoval při premiérovém ročníku Zlaté ligy v roce 1998.

Pětadvacetiletý Maročan se před startem seriálu nechal slyšet, že v letošním roce, a pokud možno na olympiádě, hodlá překonat svůj dva roky starý čas 4:26,00 a poté se začne orientovat na jinou trať. Pořadatelé však avizují účast ještě dalších osmi světových rekordmanů, osmi olympijských vítězů z Atlanty a šestnácti mistrů světa ze Sevilly.

Do Paříže míří také dvojice českých atletů. Ve skvěle obsazeném vrhu koulí budou soupeři Miroslava Mence letos "jednadvacetimetroví" Mika Halvari z Finska, John Godina z USA a Ukrajinci Roman Virasťjuk s Jurijem Bělonogem. Mistryně světa Ludmila Formanová se představí na půlce a spolu s ní se ve startovní listině objevily Jearl Milesová-Clarková z USA, či Rusky Jelena Afanasjevová s Nataljou Cyganovovou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze