Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podpořme děti. Projekt Atleti pomáhají startuje za týden v Běchovicích

Do projektu Atleti pomáhají se zapojili i úspěšní reprezentanti Kristiina Mäki a Pavel Maslák. | foto: Adam Hříbal

18 2015
Projekt Českého atletického svazu „Atleti pomáhají“ má za cíl charitativně podporovat nemocné a handicapované děti ve Fakultní nemocnici v Motole. Jde o dlouhodobý záměr, který se bude realizovat v průběhu celého roku v rámci jednotlivých akcí směřujících vždy ke konkrétní formě pomoci.

„Nejde jen o to, abychom charitativně přispívali finančními prostředky. Chceme najít ještě jinou přidanou hodnotu, která by nemocným či handicapovaným dětem pomohla překonat nelehké životní situace,“ vysvětluje Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

„Velmi si vážíme toho, že se naši nemocnici rozhodli podporovat současní velikáni nejen české, ale i světové atletické scény,“ oceňuje tuto iniciativu Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol. „Pro dětské pacienty je setkání s nimi vždy nezapomenutelným zážitkem, který jim dokáže zpestřit jejich mnohdy zdlouhavou hospitalizaci.“

Atleti chtějí sehnat finanční prostředky, které poslouží ke zkrášlení dětského ortopedického oddělení motolské nemocnice. „Barevné obrázky na stěnách i na stropech pokojů zpříjemní pobyt dětských pacientů na oddělení a alespoň částečně odvedou jejich pozornost od zdravotních potíží,“ přibližuje MUDr. Jana Tejnická, primářka Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Netradiční tričko nejen pro běžce

Český atletický svaz vydal limitovanou sérii triček, která jsou tématicky spojena s běžeckým závodem Běchovice – Praha. Jde o druhý nejstarší nepřerušený silniční závod na světě, který se běhá již od roku 1897. Letos se toto otevřené mistrovství republiky v silničním běhu uskuteční v neděli 27. září. Výtěžek z prodeje bude určen právě pro dětské ortopedické oddělení FN Motol.

Do první akce z projektu „Atleti pomáhají“ se koupí trička v hodnotě 1000 korun již zapojili mnozí čeští atleti. Někteří z nich dokonce poběží ve zmíněném tričku běchovický závod - například česká rekordmanka Kristiina Mäki nebo halový mistr Evropy Jakub Holuša.

„Naše charitativní tričko si ale může koupit kdokoli a přispět tak na dobrou věc,“ říká ředitel Českého atletického svazu Tomáš Janků.

Zájemci, kteří by chtěli absolvovat populární Běchovice ve zmíněném tričku, si ho mohou pořídit již dopředu, a to buď v sídle Českého atletického svazu (Diskařská 100, Praha 6, tel. 2300 144 00) nebo také ve dnech 21.–25. září v prodejně Top4running (Náplavní 2013/1, Praha 2), popřípadě přímo při běchovickém závodě v prostoru cíle.

Přijde i Špotáková

Běchovickým závodem ale podpora atletů zdaleka nekončí. „Atleti si uvědomují, že mají to štěstí a mohou ve svém životě realizovat to, co je baví a naplňuje. A rádi by poskytli těm, kteří jsou v dané chvíli v těžké životní situaci, něco navíc. Do projektu se zapojují například Pavel Maslák, Kristiina Mäki, Barbora Špotáková, Eliška Klučinová nebo třeba šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák a mnozí další,“ vysvětluje šéf atletů Libor Varhaník základní filozofii projektu.

„Chceme s dětským ortopedickým oddělením spolupracovat i jinou formou,“ upřesňuje svazový ředitel Tomáš Janků. „Věříme, že děti potěší, když je atleti přijdou povzbudit osobně, když jim třeba zazpívají, přečtou pohádky nebo si s nimi přijdou jen tak popovídat,“ přibližuje, jak budou vypadat další kapitoly projektu.

Mezi atlety, kteří patří k tvářím projektu, jsou halový mistr světa Pavel Maslák a Kristiina Mäki, česká rekordmanka v bězích na 3000 a 5000 metrů a též zlatá medailistka z letošní světové univerziády.

„Osobní kontakt dětí se sportovci je prima nápad, jsem ráda, že můžu tenhle projekt podpořit,“ říká běžkyně s česko-finskými kořeny. Podobně uvažuje i Maslák. „Je to dobrá věc a těší mě, že můžu takto přispět. Věřím, že si hodně lidí koupí trička právě na Běchovicích, kde bude hodně závodníků i diváků,“ doplňuje úspěšný čtvrtkař.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze