Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Atleti nominovali na MS. Pojedou vlakem, jen Šebrle letí

K hvězdám české výpravy na MS bude patřit obhájkyně zlaté medaile Barbora Špotáková. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

3 2009
Dvaadvacet českých atletů bylo nominováno na mistrovství světa do Berlína, které se uskuteční od 15. do 23. srpna. Jednadvacet z nich odjede na šampionát vlakem, pouze Roman Šebrle z Prahy poletí.

"To si tedy vůbec nevzpomínám, kdy naposledy jsem na závody jela vlakem," podotkla diskařka Věra Cechlová. Ale nejen jí se doprava, kterou vymysleli šéfové Českého atletického svazu, docela zamlouvá.

"Bude tam větší pohodlí než v letadle, nemusím se omezovat s balením a hlídáním nadváhy. Můžu si vzít s sebou půlku koupelny a padesátikilovou tašku," libuje si. Překážkářka Zuzana Hejnová jí přizvukuje: "Vměstnat se na takovou akci s věcma do 20kilového zavazadla, které je povolené v letadle, je prakticky nemožné."

Cesta vlakem potrvá necelých pět hodin, hotel Berlin Berlin, kde budou atleti přebývat, je od nádraží jen tři kilometry. "Oproti letadlu je vlak výhodný i z hlediska doplňování tekutin," říká šéftrenér Václav Fišer. "Jo, zvlášť když máme mít vagon hned vedle jídelňáku," přidává se Cechlová.

Věra Cechlová

V neděli skončil termín pro plnění limitů, ten má na svém kontě 22 atletů. Na poslední chvíli "vyšoupl" tyčkař Kudlička z nominace svého kolegu Balnera, když v neděli zdolal 562 centimetrů, zatímco Balnerův B-limit byl pouze 561 - a s B-limitem může na šampionátu startovat pouze jeden atlet z každé země.

"V nominaci je o něco méně lidí, než jsem čekal," tvrdí Fišer. "Loni koncem roku jsem dokonce udělal rozvahu na 32 atletů. Osobně jsem jich čekal tak 28, nakonec je jich 22. Ale našich špiček se to nedotklo, kvalita z výpravy neustoupila."

Na minulém šampionátu získali čeští atleti v Ósace 2007 tři medaile: zlato oštěpařky Špotákové i desetibojaře Šebrleho a stříbro tyčkařky Baďurové. Ta však letos chybí, po zranění neodskákala v sezoně jediný závod.

"Na medaili určitě mohou myslet Bára Špotáková, Jarda Bába i Roman Šebrle," říká Fišer. O zlatých ambicích olympijské vítězky není třeba diskutovat. Šebrlemu nahraje i absence Američana Claye a některých dalších desetibojařů.  "Zlato bude tak za 8600 nebo 8700 bodů, a to je stále v Romanově dosahu," soudí Fišer. Bába se v červenci zlepšoval, letošní maximum posunul na 233 centimetrů. "Po zranění a po dvou letech hledání sebe sama šel nahoru," povídá šéftrenér.

Jaroslav Bába

Fišer hned vyjmenuje i další skupinu atletů, kteří aspirují minimálně na finálovou osmičku: diskařka Cechlová, překážkářky Škrobáková a Hejnová, tyčkařka Ptáčníková, překážkář Svoboda, dálkař Novotný. "Ten měl impozantní vstup do sezony, pak to z něj spadlo. Ale myslím, že je časovanou bombou. Každopádně všichni naši atleti mají výkonnost na to, aby postoupili z kvalifikací a rozběhů."

Svaz se po jistém váhání rozhodl neudělit žádnou divokou kartu. "Ty karty jsou totiž Pandořina skříňka," říká Fišer. "Dáte ji jednomu a hned to udělá zlou krev u ostatních."

Šampionátu bude předcházet kongres IAAF. Ten má kromě jiného schválit i nové pravidlo nulové tolerance ve sprintech, které se letos testovalo na ME družstev. Po jakémkoliv ulitém startu by následovala diskvalifikace provinilého atleta.


Nominace

Muži: Jaroslav Bába (výška), Petr Frydrych, Vítězslav Veselý (oba oštěp), Jan Kudlička (tyč), Lukáš Melich (kladivo), Roman Novotný, Štěpán Wagner (oba dálka), Petr Svoboda (110 m př.), Roman Šebrle (desetiboj), Antonín Žalský (koule).
Ženy: Věra Cechlová (disk), Zuzana Hejnová (400 m př.), Eliška Klučinová (sedmiboj), Lenka Ledvinová (kladivo), Romana Maláčová, Jiřina Ptáčníková (obě tyč), Lenka Masná (800 m), Zuzana Schindlerová (20 km chůze), Iva Straková (výška), Martina Šestáková (trojskok), Lucie Škrobáková (100 m př.), Barbora Špotáková (oštěp).

 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze