Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Atleti budou závodit před Kremlem

10 2006
Moskva - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Před omšelým betonovým kolosem olympijského komplexu v Moskvě právě probíhá trojice atletů v pestrobarevných teplákovkách v národních barvách. Vítr si pohrává s vlajkami států i logy šampionátu. "Atletika? Nevím," podivuje se hlídač v zelené uniformě u jednoho z vchodů rozlehlého sportovního paláce.

Ač je tak blízko, zřejmě netuší, že dole pod ním se chystá halové mistrovství světa.Atletické šílenství v Moskvě nehledejte. Avšak na mistrovství, jež začíná dnes, má prý být vyprodáno.

"Brácha sem chce vyrazit, tak snad nějaké vstupenky sežene," doufá výškař Svatoslav Ton.

Lístky stojí od 300 do 1700 rublů, v korunách by ceny byly podobné. Do haly, ve které je tak snadné se ztratit, se vejde 18 tisíc diváků.

"Zázemí je výborné, jen na všechno potřebují spoustu papírů," posteskne si František Fojt, ředitel českého svazu.

Však atleti kvůli kontrolám vytrpěli na letišti hodinu a půl dlouhé čekání na odbavení.

S něčím se prostě nedá hnout. Autobus, který vozí atlety, sice doprovází policejní auto, ale jeho sirény v pomalém provozu, zhuštěném navíc havárií, zaberou tak na půl minuty, kdy se dá jet v protisměru.

Co na tom, že ve voze sedí i trojskokanka Taťjána Lebeděvová. Vítězka Zlaté ligy míří do hotelu z haly, kde se rozcvičovala.

Halové MS atletů (Češi v akci)

Výška muži: dnes 8.00 kvalifikace, zítra 14.25 finále (TON, letos 233 cm/5. v redukovaných světových tabulkách, T. JANKŮ 230/10.).

Tyč ženy: dnes 14.00 kvalifikace,zítra 16.00 finále (HAMÁČKOVÁ450/9.).

Sedmiboj muži: zítra 8.10 60 m,9.25 dálka, 14.55 koule, 16.30výška, v neděli 8.00 60 m př., 8.50tyč, 14.10 1000 m (ŠEBRLE 6067/4.)

60 m př. muži: zítra 8.55 rozběhy,15.50 semifinále, 17.50 finále (SAJDOK 7,70/17.).

Výška ženy: zítra 9.25 kvalifikace, v neděli 15.15 finále (LALÁKOVÁ 199/4., STRAKOVÁ 196/9.)

Obří prostor dělí na sportoviště a zázemí plenta, na níž je panoráma Kremlu.

Výškař Ton si libuje: "Hala je obrovská, ale díky plentě domácká. Pro závodníky je to udělané dobře."

Tyčkařka Pavla Hamáčková se s velkým prostorem srovnává hůř: "Děsí mě. Všechno je ruské, předimenzované. Masérských míst je dost. Doskočiště žádný zázrak, ale soutěž to neznehodnotí."

 I když má rýmu, do nosu se jí dral odpudivý zápach na chodbách: "Jako stará guma. Snad to zmizí."

Do tvrdé kvalifikace vstoupí dnes stejně jako výškaři Ton a Tomáš Janků. Další čtyři české atlety, včetně obhájce titulu Romana Šebrleho, čekají závody o víkendu.

Šampionát má řadu favoritů z jedné země: Ruska. Domácí vládnou tabulkám v 11 z 26 disciplín. "Nachystali se dobře. Někteří z nuly vystřelili jako rakety," říká Ton.

"Rusko je zásobárna atletů. Třeba ti, kteří začínají dělat tyč u nás, by si tady ani neškrtli," líčila Hamáčková. "Kamarád vyprávěl, jak jich stálo patnáct vedle sebe, museli se rozběhnout a skočit. Kdo neskočil, šel domů."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze