Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Atlet z Německa překvapil svět

13 2006
Moskva - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Rukou bušil do tyčkařského doskočiště, na tváři úsměv. Německý vícebojař André Niklaus zdolal 530 centimetrů. Ještě po pěti disciplínách sedmiboje byl předposlední. V tuhle chvíli však nakročil ke zlatu. "Po pěti disciplínách jsem na to ani nemyslel. Po tyči mě napadlo, že by Německo mohlo mít mistra světa," říkal vícebojař.

Na pravém rameni má velkou jizvu. Od horké vody, kterou si na sebe jako dítě zvrhl. Spálil si 70 procent kůže. "Nepamatuji se na to. Ale asi mi to spíš pomohlo," líčil německému novináři Christianu Fuchsovi.

Bojovník. Místo snad říká chci. Má ohromnou vůli. "Vybírám si spíš ty složitější cesty," uvedl Niklaus.

Dbá na disciplínu. Ale emoce neskrývá. "Není to žádný machr. Víc jsem ho poznal v Tallinu. Sympatický," říká Roman Šebrle.

Niklaus v dětství také plaval, ale před osmi lety si vybral víceboj. "Je to zábava. Spousta různých disciplín," líčil s úsměvem po vítězném závodě, přestože to pro něj byl už bůhvíkolikátý rozhovor v řadě.

Veselý, vtipný, ochotný, miláček médií. Aby ne, vždyť studuje mediální trénink. "Něco mě musí po kariéře živit. Obchod by se mi líbil."

Zatím je zaměstnancem německé armády, kde má ideální podmínky pro sport. Ještě loni byl nepříliš známým vícebojařem. Pak ale dvojnásobný evropský šampion do 23 let skončil čtvrtý na mistrovství světa.

A teď triumfoval. Porazil olympijského vítěze Šebrleho i mistra světa Claye. Osobní rekord v sedmiboji si zlepšil o 125 bodů. "Ano. Jsem překvapený. V přípravě jsem víc posiloval, mám větší sílu. Ale uvidíme, co ještě budu muset udělat. Tohle byl šampionát v hale. Venku je to jinak. Budu muset být rychlejší. Mistrovství Evropy v létě? Uvidíme. Doufám, že zvládnu 8400 bodů."

Sám sebe popisuje jako skokanský typ. "Ale má také excelentní oštěp," říká Šebrle.

Niklaus pochází z východního Berlína. Za tři roky může být hvězdou tamního halového mistrovství světa. "Ale teď je Berlín fotbalový. Nevím, co s tím moje zlato udělá."

Jednou by chtěl vyrazit kolem světa. Možná si cestu dopřeje za první místo. Čtyřicet tisíc dolarů si vydělal poprvé v životě. "Nechám si peníze vyplatit a pak uvidím," povídal.

Doma má kompletní sbírku Jamese Bonda. Rád odpočívá v přírodě a dopřeje si čínskou kuchyni. Ostatně, když uspěje, má rituál: dobré jídlo a doutníček. Dá si ho na oslavu? "Nevím. To zařizuje můj trenér. Tak se nechám překvapit."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze