Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uvidíme světová esa. Atletický šéf se těší na Kontinentální pohár 2018

Na vítkovickém stadionu bývá při Zlaté tretře výtečná atmosféra, což dobře zná i překážkářka Zuzana Hejnová. Nejinak tomu bude určitě za čtyři roky při Kontinentálním poháru. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

19 2014
Je to až za čtyři roky, ale už teď mohou začít přípravy. Ovšem... "Teď prožíváme radost, na starosti je ještě čas," říká předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník poté, co bylo v Monaku Ostravě přiděleno pořádání Kontinentálního poháru pro rok 2018.

Jaký pocit ve vás převládá - radost, anebo si už nyní připouštíte starosti, které taková megaakce přináší?
V těchto okamžicích jasně převažuje první možnost, protože když něco dobře dopadne, měli bychom se z toho těšit. Na starosti, které s tím budou, je ještě čas. Víme ale, že nás čeká hodně práce.

Máte spočítané, kolik bude pořadatelství stát?
Rozpočet, který byl součástí naší kandidatury, pracoval se dvěma variantami. Jedna je očištěná od investic - je to čisté pořádání, které činí kolem 120 milionů korun. Druhá varianta je zmíněná suma plus investice do rekonstrukce stadionu, což je 20 milionů dolarů. Modernizace stadionu byla nezbytná a myslím, že nám také pomohla. Na jaře bude stadion hotový.

Takže jste museli získat i potřebné garance?
Samozřejmě, protože Světová atletická federace IAAF nepřiděluje akce, pokud neexistují garance příslušné vlády. My jsme se mohli opřít o garance od vlády, kraje i samotného města.

Kontinentální pohár se koná jednou za čtyři roky. Můžete už teď odhadnout, jestli bude stadion později vyžadovat ještě nějaké speciální úpravy?
To, co bude postavené teď, použijeme pro Kontinentální pohár. Jediná úprava, o které uvažujeme a která bude nezbytná, bude jen dílčí - potřebujeme vymyslet komunikační systém pomocí světelných tabulí, aby diváci i závodníci ze všech kontinentů viděli průběžné výsledky a nemuseli na ně čekat.

Hovořit o atletických hvězdách, které budou v Ostravě závodit, je asi předčasné...
Kontinentální pohár má tu výhodu, že se na prize money rozděluje pět milionů dolarů a vlastně každý, kdo přijede, má garantované peníze. A také díky tomu, že je to akce na závěr sezony, v září po finále Diamantové ligy, je to pro všechny účastníky přitažlivé. Těžko ale teď můžu říci, jaké hvězdy budou zářit v roce 2018, světová esa ale očekávat můžeme. Už teď se těším.

Dá se odhadnout, jak velký tým lidí bude do organizace zapojený?
To je také trochu předčasná otázka, ale pokud se bavíme o jakémsi operativním týmu, dá se očekávat, že včetně dobrovolníků půjde zhruba o 450 lidí. Což je mnohem víc, než kolik se pohybuje kolem Zlaté tretry.

Můžeme už teď hovořit o účasti českých závodníků?
Ty uvidíme v každém případě, protože reglement umožňuje i účast atletů z pořádající země. Byli bychom ale mnohem raději, kdyby jich bylo co nejvíc součástí evropského týmu „regulérně“, což znamená, že na předchozím mistrovství kontinentu získají zlatou nebo stříbrnou medaili.

V Monaku rovněž padlo rozhodnutí o tom, že atletické MS v roce 2019 uvidí Dauhá, což bude pro Katar vedle MS házenkářů 2015 a světového šampionátu ve fotbale 2022 další velký podnik. V souvislosti s fotbalovým mistrovstvím v Kataru přitom FIFA začala vyšetřovat korupci - pokud jde o pořádání atletického šampionátu, žádné pochybnosti vyřčeny nebyly?
Nebyly, ani v zákulisí. Důvodem je, že kandidatura Kataru na pořádání atletického mistrovství světa byla na financích postavená. Katar se snaží nabídnout nebývalé podmínky, bylo jednoznačně vidět, že o tuto akci hodně stojí a že ji připraví dobře.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze