Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sedm velkých medailí a teď atleti hledají krále. Nebo královnu?

JE MOJE. Barbora Špotáková se zlatou medailí z mistrovství Evropy v Curychu. | foto: AP

7 2014
Co je víc? Světové zlato pod střechou, nebo to evropské na otevřené scéně, zvlášť v první sezoně po mateřské pauze? Je snad cennější univerzálnost napříč sporty, nebo úspěch na obou scénách? Úspěšnou sezonu za sebou mají čeští atleti a ten nejúspěšnější z nich si v sobotu přijde na další prvenství - na titul v anketě Atlet roku 2014.

Loňská mistryně světa a vítězka ankety Zuzana Hejnová letos v nominaci schází, zranění jí zničilo jak halovou, tak venkovní sezonu. Atletických úspěchů však Češi v sezoně 2014 posbírali celý ranec.

Halové mistrovství světa v Sopotech: Pavel Maslák zlatý na čtyřstovce, Jiřina Svobodová stříbrná a Jan Kudlička bronzový v tyčce.

Finálová desítka

Jaroslav Bába (výška)
Anežka Drahotová (chůze)
Jakub Holuša (běh)
Jan Kudlička (tyč)
Pavel Maslák (400 m)
Denisa Rosolová (překážky)
Petr Svoboda (překážky)
Jiřina Svobodová (tyč)
Barbora Špotáková (oštěp)
Vítězslav Veselý (oštěp)

Mistrovství Evropy v Curychu: titul oštěpařky Barbory Špotákové a stříbro jejího kolegy Vítězslava Veselého, bronz tyčkaře Kudličky i chodkyně Anežky Drahotové.

Hlasy 132 trenérů, funkcionářů a novinářů rozhodly, komu v sobotu večer (v přímém přenosu České televize od 21:15) na hlavu nasadí korunu. Největší favoritkou je Špotáková, která tak usiluje o sedmé vítězství, kterým by vyrovnala Helenu Fibingerovou a svého trenéra Jana Železného.

Dvojnásobná olympijská vítězka svým zlatem z Curychu zkompletovala sbírku zlatých medailí ze všech velkých akcí, parádní sezonu korunovala vítězstvím v Diamantové lize. Atletem roku se Špotáková stala šestkrát v řadě v letech 2007-2012, loni po porodu chyběla. V letech olympijských triumfů 2008 a 2012 byla Špotáková i nejlepším českým sportovcem.

V rámci slavnostního večera budou též vyhlášeni nejlepší trenér uplynulé sezony, objev a junior. Přímým přenosem České televize od 21:15 budou tradičně provázet Monika Absolonová a Aleš Háma, o kulturní vystoupení se mimo jiné postarají Petr Bende, Ondřej Brzobohatý či Karel Gott.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze