Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ať mi nespadnou vlasy! Agassi slaví čtyřicet a odhaluje svá tajemství

Andre Agassi | foto: AP

29 2010
Tenista Andre Agassi se před finále na Roland Garros na jaře 1990 modlil. Ne proto, aby porazil Andrese Gomeze z Ekvádoru a vyhrál svůj první grandslam v kariéře. Úpěnlivě si přál, aby mu nespadla paruka.

Ve 20 letech plešatěl a svět se to nesměl dozvědět. Byla by to drtivá rána pro jeho originální image a křehkou duši. Pořídil si příčesek, jenže ten se večer před zápasem pod sprchou uvolnil.

Starší bratr Phil mu ho připevnil dvaceti sponkami. "Bude to držet?" ptal se ho.

"Jo jo, jen se na kurtu moc nehýbej," odpověděl sarkasticky Phil.

Nejen tohle své tajemství odhalil Agassi v otevřené biografii Open, v poutavé knize, kterou jsem si koupil po olympiádě ve Vancouveru.

S PŘÍČESKEM. Ubývaly mu vlasy, ale snažil se to tajit. Proto si Andre Agassi pořídil příčesek.

S PŘÍČESKEM. Ubývaly mu vlasy, ale snažil se to tajit. Proto si Andre Agassi pořídil příčesek.

Jako teenager jsem patřil mezi jeho nejoddanější fanoušky a teď chápu, proč dřív působil na kurtu tak zranitelně.

Proč měl v očích výraz štvané laně. Proč nadával rozhodčím, bral drogy, podpaloval v hotelech oblečení nebo ubrusy. Proč se s tenisovým světem loučil jako legenda a proč dnes (v den jeho 40. narozenin), působí tak vyrovnaně a šťastně.

Od dětství ho pronásledovala řada přízraků a mindráků. Málokomu se svěřil. Na kurtu i v soukromí bojoval s despotickým otcem, nešťastnými láskami, drogami i skrytou nenávistí k tenisu.

A. A. a jeho mindráky

Co trápilo Andreho Agassiho

Otec. Despotický muž, který Agassiho nutil k tenisu a v rodině vyvolával permanentní napětí.

Fyzička. Talentovaný mladík měl mizernou kondici, prohrával dlouhé zápasy, pomohl mu až jeho přítel Gil Reyes.

Vlasy. Od 17 plešatěl, což léta zkoušel zakamuflovat příčesky. Problém zmizel, když si v roce 1995 hlavu oholil.

Ženy. Rozešla se s ním jeho první velká láska Wendi, nepovedlo se manželství s herečkou Brooke Shieldsovou, dlouho marně balil tenistku Steffi Grafovou.

Novináři. Agassi se trápil kritikou v médiích. Měl s reportéry nešťastný vztah. Nerozuměli mu. Asi i proto, že jim lhal. Říkal jim obvyklé fráze: Jak miluje tenis a jak je šťastný. I když nebyl.

Drogy. Jako teenager na Bollettieriho akademii pil a kouřil, v roce 1997 v depresích vzal drogu podobnou pervitinu. Měl pozitivní test na doping.

Nevzdělanost. Ve škole mu to nikdy příliš nešlo, pomaleji chápal. V 9. třídě do ní přestal chodit úplně. Časem pochopil, jak mu vzdělání chybí.

Nenávist k tenisu. Byl k němu přinucen, proto s ním chtěl tolikrát seknout. V 17, po porážce ve Washingtonu, už rozdal své rakety bezdomovcům v parku.

Andre Agassi. Sám sobě byl největším nepřítelem. Na kurtu psychicky kolaboval, v soukromí ho mučily úvahy: Kdo vlastně jsem? K čemu jsem?

Jako kluk se děsil draka. Tak říkal velkému černému stroji, který na něj na kurtu za domem na kraji Las Vegas chrlil míče rychlostí 180 km/h a vydával přitom strašidelné zvuky. Postavil ho Mike Agassi, jeho otec a bývalý boxer, posedlý myšlenkou, že z jeho nejmladšího dítěte bude světová jednička.

"Tref ten tenisák dřív! Hned po dopadu. A dej větší ránu! Do sítě ne! Síť je tvůj největší nepřítel!" řval na malého Andreho.

Andre AgassiAndré AgassiAndré Agassi

Ten pak v knize líčí: "Ruce mě bolí tak, že mi snad upadnou. Chci se zeptat: Jak dlouho ještě, taťko? Ale nezeptám se. Dělám, co mi bylo nakázáno."

Jeho otec, přistěhovalec z Íránu, se choval drsně k jeho sourozencům, matce i k řadě cizích lidí.

Odrazoval ho od školy: "Jen tě zdržuje od tenisu."

Zakazoval mu hrát fotbal: "Ještě se při něm zraníš."

Zkoušel mu dávat různé pilulky na povzbuzení. A v sedmé třídě ho proti jeho vůli poslal daleko na východ, do floridské akademie Nicka Bollettieriho. Agassi junior ji považoval za vězení. Na protest ze sebe vytvořil rebela s účesem punkera a náušnicí. Mizerně se učil, pil a kouřil.

Přitom se však stále zlepšoval v tenise. Nesnášel ho, jenže nic jiného neuměl. Neměl na výběr. "Co chceš dělat? Stát se doktorem?" ptal se ho uštěpačně otec.

V některých pasážích o něm Agassi píše jako o tyranovi a násilníkovi, který denně střílel jestřáby kroužící nad jejich domem a při hádce na ulici zbil do bezvědomí řidiče kamionu. Ale čas leccos napravil. V poslední době spolu otec a syn vycházejí dobře.

Agassi senior knihu Open nečetl a synovi to vysvětlil: "Vždyť jsem u všeho byl! Víš, já bych ani dneska na tvé výchově nic neměnil. Vlastně jen jednu věc... Dal bych tě na golf nebo baseball, protože bys vydělal víc peněz a mohl bys hrát déle."

André Agassi ukončil kariéruAndré Agassi ukončil kariéru

JE KONEC. André Agassi právě ukončil kariéru.

Ufff, paruka vydržela

Měl to být jeho den. Jeho zápas. Ve finále Roland Garros 1990 měl dravý Američan v pestrém úboru smést veterána Gomeze.

Jenže prohrál. Ve čtyřech setech. Po příchodu mezi profesionály se projevovala jeho psychická křehkost. Chyběla mu i kondice. Dělal taktické chyby.

Tenkrát v Paříži však nejvíc zápolil s jednou utkvělou představou: "Při každém poskoku si představuju, jak mi ten příčesek padá na antuku. Úplně slyším ten vzdech z tribun. Vidím, jak se miliony lidí nakloní k televizi a v desítkách jazyků se budou ptát: Agassimu spadly vlasy?"

Po Gomezově triumfu šel k síti a cítil se jako vítěz. Paruka vydržela.

Andre Agassi

Profil slavného tenisty

Narodil se 29. dubna 1970.

Tenisová legenda, profesionálně hrál v letech 1986 až 2006.

Vyhrál osm grandslamů. 101 týdnů byl světovou jedničkou.

Přes 30 milionů dolarů vydělal na turnajích, další stovky milionů na reklamách.

V Las Vegas nechal postavit školu.

Je členem Demokratické strany.

Se Steffi Grafovou, bývalou německou tenistkou, má syna a dceru.

Mindráku s rostoucí pleší se zbavil až o pět let později, kdy ho tehdejší přítelkyně Brooke Shieldsová přesvědčila, aby si oholil hlavu. Mezitím vyhrál svůj první grandslam a stal se světovou jedničkou. Řada problémů mu však zůstala. Neuměl se s nimi vyrovnat.

Ubíjely ho porážky, nemohl najít správnou partnerku, hledal smysl života. A tak chtěl seknout s tenisem, krátce bral drogy a v depresích si zakládal ohníčky. V hotelovém pokoji zapálil jídelní lístek, botu, tričko, ubrus... Stres polevil, ale nezmizel.

1991 a 1995. Andre Agassi na dvou snímcích z Roland Garros

1991 a 1995. Andre Agassi na dvou snímcích z Roland Garros

Fotky nahých žen v poště

Stačilo pokynout ukazováčkem... A nejméně jedna z obdivovatelek by se k němu vrhla, svolná k čemukoliv. "Chodily mi hromady dopisů, v obálkách často byly fotky nahých žen s telefonním číslem," píše Agassi v autobiografii.

Nerozebírá, zda náklonnosti fanynek využíval. Zato dopodrobna vysvětluje, jak ztroskotal jeho vztah s herečkou Brooke Shieldsovou. Když ho jednou vzala na natáčení seriálu Přátelé, kde se objevila jako host, popadl ho záchvat žárlivosti.

V jedné scéně Brooke měla olizovat prst kolegovi Mattovi LeBlancovi v roli Joeyho. Agassi se na to nevydržel dívat a utekl. Hnal se autem z Hollywoodu do Vegas. Po telefonu se s přítelkyní pohádal a ve vzteku rozmlátil své trofeje.

Vytoužená...

Nejlepší člověk, jakého jsem poznal

Asi 10 let byl platonicky zamilovaný do německé tenistky Steffi Grafové. Marně ji uháněl. Přehlížela ho. V roce 1992 Agassi vyhrál Wimbledon. Těšil se, jak na tradičním bálu, na němž spolu tančili vítězové dvouher, vezme do náruče Steffi. Jenže právě tehdy byl letitý obřad zrušen.

Ani při vztazích s Wendi a Brooke na Grafovou nepřestal myslet. Po rozvodu se Shieldsovou se jí opět dvořil, a byť měla přítele, nakonec uspěl. Vzali se v říjnu 2001. Mají dvě děti. Když byla Grafová uvedena do tenisové Síně slávy, Agassi vedl slavnostní řeč: "Je to nejlepší člověk, jakého jsem poznal...

Se Shieldsovou vydržel pět let, i když si nerozuměli. Dokonce si ji vzal. A to přesto, že ho proti jeho vůli přinutila zajít na manikúru.

A přesvědčila ho, aby si na svatbu obul boty s podpatkem, aby na fotografiích nevypadal menší než ona. "Připadal jsem si jako na chůdách,"
reptá Agassi v knize.

Tenkrát se neozval. Když se rozvedl, ulevilo se mu. A začal se dvořit německé tenistce Steffi Grafové, dávné platonické lásce. Usiloval o ni léta. "Ona je jako French Open. Nemůžu ji dobýt," stěžoval si trenéru Gilbertovi na jaře 1999.

Gilbert ho povzbuzoval, že to nesmí vzdát. Pak mu s ní domluvil krátký trénink v Key Biscaine. Agassi na něj vzpomíná: "Je bezchybná, já nemůžu dostat míč přes síť. Říkám si: Uvolni se! Jenže ona je nejkrásnější žena, jakou jsem viděl."

Nakonec hráli přes hodinu. Když si pak Grafová při protahování natáhla nohu na sloupek, který drží síť, o Agassiho se pokoušely mrákoty.

"Veškerá krev se mi nahrnula do hlavy. Napadlo mě, že musím něco udělat, abych neztratil vědomí. Nikdy jsem nestrečoval, ale tohle byla dobrá příležitost začít."

Povídali si. Poslal jí růže. Pak jí chtěl zavolat. Konverzaci nacvičoval s kamarádem, který mu nadhazoval, co všechno by mohla Grafová odpovědět. Nakonec ji umluvil. Hlavně díky ní je vyrovnanější a šťastný. Díky ní vyhrál ještě řadu turnajů. Jsou spolu přes 10 let.

Andre Agassi a Steffi Grafová během exhibičního zápasu ve WimbledonuSteffi Grafová, Andre AgassiSteffi Grafová, Andre Agassi

IDEÁLNÍ PÁR. Andre Agassi a Steffi Grafová během exhibičního zápasu ve Wimbledonu

Skrblík Sampras

Obrovské rány na duši způsobily Agassimu porážky od jeho velkého rivala Peta Samprase. těžce se z nich sbíral. Vzájemně se respektovali, ale zároveň se hodně lišili.

Agassi označil Samprase za tenisového robota. V knize rozebírá scénku z Palm Springs, kde viděl, jak si Sampras nechává přivézt auto před restauraci a pikolíkovi podává bankovku. Vsadil se s Gilbertem, že mu dal spropitné aspoň 10 dolarů. Sázku prohrál. Sampras obětoval jediný dolar.

Andre Agassi (vlevo) se objímá s Petem Samprasem po exhibici v Indian Wells.

RIVALOVÉ. Andre Agassi (vlevo) se objímá s Petem Samprasem po exhibici v Indian Wells.

Z jeho šetrnosti si udělal legraci i před měsícem při dobročinné exhibici v Indian Wells.

S Nadalem nastoupil ve čtyřhře ve prospěch zemětřesením postiženého Haiti proti Samprasovi a Federerovi. Sampras imitoval Agassiho specifickou "holubí" chůzi. Agassi si obrátil kapsy od kalhot a vykřikoval: "Nemám peníze! Vlastně jo, mám dolar."

Média rozebírala, zda předvedli nacvičený part, nebo se špičkování jaksi vymklo. "Přestřelil jsem," přiznal pak Agassi. "Mrzí mě to."

Se Samprasem se chtěl usmířit, ač z nich kamarádi asi nikdy nebudou. Už dospěl. Má dvě děti. Z psychického vraku je usedlý muž.

A nerad dělá potíže.

Vyplétač raket: Trpěl jsem s ním

Co o Agassim říká Roman Prokeš, eso mezi vyplétači

Můj vyplétač je ze staré školy, český artista jménem Roman. Je nejlepší, což je pro mě nutnost. Protože výplet může rozhodnout zápas, změnit kariéru a životy spousty lidí. Roman je pro mě životně důležitý.

Tak píše bývalý tenista Andre Agassi ve své knize Open o Romanu Prokešovi, mistrovi svého řemesla, který pracoval pro McEnroea, Sabatiniovou, Šarapovovou nebo Roddicka.

"Před pěti minutami jsem dopletl rakety pro McEnroea," řekl v New Yorku do telefonu padesátiletý muž, který pochází ze Svitav. A pak Roman Prokeš v rozhovoru pro MF DNES vyprávěl o svém nejslavnějším klientovi.

Víte, že je o vás v knize Open celá stránka? A že o vás Agassi píše jako o artistovi?
Vím, samozřejmě to vím.

Četl jste tu knihu celou?
Ano! Ten den, kdy jsem si ji koupil, mi ji Andre poslal. A pak mi ještě volal. Ptal se, jestli mi to pomůže s byznysem.

A pomůže?
Určitě, hodně. On má vždycky radost, když může někomu pomoct.

Co vlastně říkáte na Agassiho biografii?
Pracoval jsem s ním od roku 1991, znám všechny ty lidi, o kterých se v knize píše. Cestoval jsem s ním, všechno v knize je stoprocentní pravda. Navíc je to brilantně napsané, čtenář si musí připadat, jako by všude s Andrem byl osobně.

Zkuste, prosím, popsat Agassiho v pěti větách.
Hrozně ho obdivuju coby člověka. Zažil úspěch i krize, špatné nálady, které překousl díky své vůli. Takže se do něj může každý vcítit. Byl to jeden z mála hráčů, kteří byli díky své popularitě větší než tenis. I proto jeho knížku čtou lidi, co se o tenis nezajímají.

Jste přátelé?
Víte, nikdy jsem nechtěl vypadat jako spousta lidí, kteří se na něj snažili nalepit. Náš vztah byl hlavně profesionální, což se mu líbilo. Vycházíme spolu dobře, považuju ho za svého přítele a on mě taky. Ale nepatřím k jeho nejbližším kamarádům, nestýkáme se třikrát týdně.

Jak často se vídáte?
Co skončil, setkali jsme se párkrát. Když jsem za ním letěl do Vegas, chtěl jsem se ubytovat v hotelu, ale Andre povídá: "V žádném případě, pojeď k nám." On i jeho žena Steffi skvěle vaří.

Vážně?
Steffi se to naučila od své matky. A Andre bere vaření prestižně, chce být úplně ve všem perfektní. Takže si najde recept a pozve si nějakého šéfkuchaře, aby ho s ním vyzkoušel. Proto od něj jídlo chutná jako v nejlepší restauraci.

Byl velký perfekcionista, i co se týče raket a výpletu?
Jistě. Na nejvyšší úrovni jsou takoví všichni. Pořád jsme něco zkoušeli. Delší a kratší rakety, různé značky, balanc, různé výplety, jejich různou tvrdost. Když měl třeba hrát proti Hewittovi, nechal si udělat přesně takovou raketu, jakou používá. Půl hodiny si s ní zahrál, aby věděl, co drží jeho soupeř v ruce, co cítí.

Věřil vám jako expertovi?
Proto si mě vybral. Spoléhal na mě. V roce 2002 v Římě vyměnil struny, chtěl měkčí výplet, ale já ho přesvědčil, že naopak potřebuje tvrdší. Pak s ním hrál až do konce kariéry.

Byl štědrý?
Ano, byl ochotný za moje služby zaplatit. S jeho lidmi jsme se vždycky dohodli za půl hodiny, nikdy se nesmlouvalo, splnili moje podmínky. Andre chtěl, abych pracoval jen pro něj. Když letěl do Wimbledonu, byl jsem s ním, a pro ostatní klienty, ať to byl Haas nebo Roddick, jsem nic nedělal.

Zabezpečila vás spolupráce s ním?
Dá se to tak říct. A nejen finančně. Díky němu mám jméno. Třeba i proto, že o mně píše v knížce.

Jak jste nesl jeho krize?
Hodně jsem s ním cítil. Viděl jsem mu na očích, že se mu nechce hrát. Často jsem věděl předem, jestli vyhraje, nebo prohraje. Trápil jsem se s ním a přemýšlel, jestli za jeho porážky nemůžu já. Jestli něco nedělám špatně.

Neměl jste problémy s Agassiho otcem, který syna hlavně dětství tyranizoval?
Ale ne. Je to příjemný starší pán. Jen se pořád chce bavit o tenisu. Každého by chtěl učit.

Dřív taky vyplétal rakety, nepletl se vám pak do řemesla?
Nikdy. Ani Andre mi do toho nemluvil. Obklopil se lidmi, kterým věřil, a nechal je pracovat.

KAREL KNAP, JAN PALIČKA

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze