Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ať Martina klidně jí, co jí chutná. A kolik chce, říká zlatý kouč Novák

Martina Sáblíková a její trenér Petr Novák | foto:  David Neff, MAFRA

3 2010
Martina Sáblíková si poklepe na čelo a klidně mu řekne: "Ty jsi ale magor." Pak na něj vyplázne jazyk. Petr Novák se jen usmívá: "Ona je oprsklá. Já to beru. Je jiná generace."

Jeho vztah se svěřenci je směsicí kamarádství a nekompromisních pravidel. V přípravě nemá slitování, seřve Sáblíkovou, když nedodržuje tréninkové pokyny. Vzápětí se mění v kamaráda, jemuž o více než třicet let mladší rychlobruslaři tykají a dobírají si ho.

Po olympiádě v Turíně koupil své nejlepší žákyni ojeté BMW. "Předtím, když ho vídala na silnici, říkala mi: Takové auto nikdy mít nebudu. Tak jsem jí splnil sen," řekl jakoby nic. Načež dodal: "Ona zase plní mé sny."

Nehraje si na svatouška, je chlapem z lidu. "Vždycky říkám, že svěřenci jezdí tak dobře, jak dobře jejich trenér chlastá," uvádí s oblibou. Slavit umí velkolepě, požitkářsky, do pozdního rána.

Jeho metody jsou často velmi neortodoxní. Třeba: Sáblíková má patnáct minut před závodem o evropský titul a on jí začne pobrukovat sprosté písničky. "Takové, jaké kdysi vymýšleli Kaiser a Lábus a za komunistů byly zakázané. Tím ji uklidňuju. Martina si je potom sama zpívá."

Na dietology hledí skrz prsty. Sáblíková si objedná klobásu s hořčicí a Novák přikyvuje. Svěřenka se nacpe u McDonald´s, Novák se usmívá. Sáblíková sní steak a ještě si uřízne kus z jeho. No prosím. "Se všemi těmi rozpisy zdravé životosprávy ať jdou do háje. Ať jí, co jí chutná a kolik chce," říká.

Stal se neomezeným vládcem ve svém Novis Teamu, o moc se odmítá dělit. V jedné osobě tak je trenérem, vedoucím, řidičem, kuchařem, psychologem či masérem. Rozšíření podpůrného týmu se brání. "Čím víc lidí bude do toho kecat, tím hůř."

Je také vizionářem. "Zítra pojede Martina čas 4:03 a vyhraje," oznámí. Přesně to se stane. Plete se málokdy. Rychlobruslením žije, večer leží u notebooku, zkoumá tabulky, studuje časy ze světa. Při kontrolních závodech soupeřů se usadí v hledišti, odhaduje mezičasy, sází se a baví se.

I veškeré články o svých svěřencích monitoruje. "Co to zase vyšlo za hovadinu," hned se ozve. Čte diskuse pod články, rozčílí se: "Jeden debil tam píše, že nemocná Martina neměla závodit. Copak nechápe, že vrcholoví sportovci se pohybují neustále na hraně?"

Dokáže být úžasně milý a přátelský. "Tak co říkáš výsledkům našich juniorů?" spontánně zatelefonuje. Stejně tak umí být protivný, nerudný a odmítavý. Stačí, aby nabyl dojmu, že zájmům jeho skupiny bylo ukřivděno. Vybouchne a zase se zklidní. Pak říká: "Musím být pořád ostražitý."

Čtěte v Magazínu DNES

Velký rozhovor s trenérem Novákem čtěte ve čtvrtek v Magazínu DNES. O životním úspěchu, vysněné hale na rychlobruslení i vztahu s olympijskou vítězkou Sáblíkovou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze