Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Astana zatím nedostala profilicenci. Přijde Kreuziger o Tour de France?

Jezdci stáje Astana | foto: Reuters

6 2010
Tour de France je pro mě vrchol, opakuje neustále. Cyklista Roman Kreuziger ale nemusí na startu příštího ročníku vůbec stát. Jeho nový tým Astana zatím nedostal licenci ProTour, která by měla za rok automaticky zajistit pozvánku k účasti. "Klid, všechno urovnáme," zní teď z Kazachstánu.

Mezinárodní cyklistická unie UCI v úterý zveřejnila seznam dvaceti týmů, které úspěšně do 1. října přihlášku do kategorie ProTour na příští sezonu dodaly.

Týmy musely zajistit následující: rozpočet, náležitě podepsané smlouvy se sponzory, bankovní garance a smlouvy s tuctem jezdců podepsané oběma stranami.

Astana, jako jeden z osmi týmů, kterým na konci sezony licence vyprší, byla mezi těmi, které UCI v polovině srpna zařadila mezi žadatele o prodloužení. V aktuálním seznamu ale nefiguruje.

Kazašský tým tvrdí, že přihlášku podal, a v prohlášení citovaném serverem cyclingnews.com vysvětlil: "Na seznamu nejsme jenom dočasně kvůli příliš krátkému termínu pro dodání bankovních garancí, které ale do ústředí UCI dorazí v nejbližších hodinách."

týmy protour

jisté: Ag2r, Kaťuša, Lampre, Omega Pharma-Lotto, Quickstep, Rabobank, Saxo Bank, Sky, Garmin-Cervélo, RadioShack

čekatelé: BMC, Cofidis, Euskaltel, FDJ, Geox-TMC, HTC, Liquigas, Telefonica Movistar, Vacansoleil a lucemburský projekt, budoucí působiště bratří Schlecků

Až Astana bankovní garance dodá, UCI její přihlášku prozkoumá.

V současnosti kazašská formace čelí automatickému navýšení registračních poplatků o tisíc švýcarských franků za den, navíc každý z týmových cyklistů (včetně Romana Kreuzigera) má do konce října právo bez následků ukončit stávající kontrakt bez nutnosti tento krok vedení týmu oznámit.

Desítka cyklistických týmů už má stoprocentní jistotu udělení licence, ty zbylé budou bojovat o osm zbývajících míst. A je o co stát: pokud nedojde k odporu pořadatelů, všechny ProTour týmy dostanou jistotu startů na všech závodech této kategorie, včetně tří největších etapových tour.

UCI potvrdila, že týmy, které na stávajícím seznamu chybějí, stále mají možnost úspěšně svoji přihlášku dodat. Mluvčí UCI Enrico Carpani pro Velonation říkal: "Ano, tu šanci ještě mají - týmy Astana a australský Pegasus jsou ve hře o licenci ProTour."

Jejich přihlášky bude UCI ve spolupráci s poradenskou společností Ernst&Young hodnotit ze sportovního (není problém, Astana patří ke špičce), etického (asi ji poškodí doping odcházejícího Contadora) a finančního hlediska.

A právě v posledním bodě je u Astany zádrhel. Finanční potíže ji už jednou postihly, loni cyklisty a členy realizačního týmu trápila série pozdních výplat, v několika závodech vyjel Armstrong s Contadorem na protest v dresech bez sponzorských log.

Peníze přišly na poslední chvíli, čímž odvrátily vyloučení týmu z Gira. UCI tyto potíže vedly k tomu, že od týmu na tuto sezonu požadovalo extra finanční garance včetně záruky banky na roční rozpočet.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze