Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Britští úředníci měnili podobu Gira, nepustili na start muže z Astany

Cyklistický tým Astana | foto: Reuters

7 2014
Měli řešit formu svých závodníků, ambice, nebo to, kdy přijdou rozhodující horské etapy cyklistického Gira. Místo toho má kazašský tým Astana před startem první z Grand Tours sezony úplně jiné starosti - jeho šéfové nemohli na start vzít dva původně vybrané kazašské závodníky a narychlo hledali náhradu. Britští úředníci totiž dělali obstrukce s vízy.

Ze soupisky mužů v blankytných dresech vypadli jen pár dnů před "výkopem" 97. ročníku závodu Maxim Iglinskij a Alexej Lucenko. Oba totiž uvízli v byrokratické pasti a nestihli získat razítko do pasu pro páteční start v severoirském Belfastu.

"Maxim i Alexej odevzdali své pasy na britské ambasádě v Paříži 17. dubna, ale ani dva týdny poté nedostali žádnou odpověď a dokonce ani své pasy zpět," čertil se Alexandr Vinokurov, manažer stáje. "Museli zůstat v Nice a mimo náš tým pro Giro, mimo své rodiny v Kazachstánu."

Jako náhrada, aby byl tým kompletní, devítičlenný, byli na poslední chvíli povoláni Borut Božič a Janez Brajkovič. A jediným Kazachem v týmu tak zůstává Andrej Zeits, který si o "vstupenku" na ostrovy požádal přes jiné velvyslanectví.

"Jsme zklamaní, že jsme museli doma nechat dva nejzářivější kazašské cyklisty," postěžoval si Vinokurov. "Je to velký kontrast - britský konzulát v Paříži mlčí, neodpovídá, ten v Německu žádost Andreje Zeitse zpracoval a schválil."

Problémy se vstupem do země přinesou Astaně výrazné oslabení a taky nižší šance italského kapitána Scarponiho. Božič totiž nezávodil od 20. dubna, kdy absolvoval Amstel Gold Race, a předtím objel celou kostkovou misi, Brajkovič zase vzdal v první etapě závodu Kolem Romandie, protože si v prologu poranil koleno.

Snad jedinou útěchou pro kazašský tým může být, že s takovým trápením není sám. Nicholas Roche, kapitán dánského Saxa, na svém blogu rovněž psal, že jeho kolegové Trusov, Rovnij a Beltran měli potíže se vstupem do britského království, stejně tak prokontinentální Team Colombia dlouho nevěděl, co bude.

Nedávno musel kolumbijský tým vzdát svou účast na závodě Kolem Turecka, protože závodníci neměli pasy, které se zasekly na ambasádě v Římě, a do obdobných potíží se dostali i teď. Radost ze získání divoké karty pro jeden z nejvýznamnějších závodů světa vystřídal stres. "Ambasády neprojevily cit ke specifikům cyklistiky," říkal týmový mluvčí David Evangelista.

Giro (snad už bez obtíží) odstartuje v pátek v Belfastu týmovou časovkou na 21 kilometrů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze