Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dopingový problém pro Astanu: mladík Okišev užíval steroidy

Astana na Tour de France - ilustrační foto | foto: AP

19 2014
Kazašský cyklista Viktor Okišev měl po květnovém asijském šampionátu pozitivní dopingový test. Vzorek dvacetiletého cyklisty, jenž závodí za třetidivizní stáj Astana Continental, obsahoval anabolické androgenní steroidy.

Okišev tam vyhrál časovku v kategorii jezdců do 23 let. S týmem Astana se tak pojí další dopingový případ.

„Jezdec má právo vyžádat si analýzu kontrolního vzorku B. V souladu s antidopingovými pravidly UCI byl dočasně suspendován, a to do vyřešení celého případu,“ oznámila Mezinárodní cyklistická unie (UCI).

Pro samotný tým Astana Continental jde o druhý případ v krátké době. Ilja Daviděnok byl v srpnu pozitivně testován na stejnou substanci. Tým elitní World Tour Astana Pro Team sice funguje samostatně, ale na stáj Astana Continental je napojený: většina reklamních partnerů sponzoruje oba týmy a sportovní ředitel Dimitrij Sedun je týmovým manažerem třetidivizní stáje.

Tým z elitní World Tour však nejenže leží ve stínu těchto dopingových případů, ale měl rovněž v sezoně velký problém - na EPO byli pozitivně testováni Maxim Iglinskij a jeho bratr Valentin.

Působnost známé kazašské stáje provází potíže s užíváním nedovolených prostředků dlouhodobě. V polovině října kvůli tomu UCI oficiálně požádala licenční komisi, aby kvůli pozitivním dopingovým testům přehodnotila příslušnost kazašského týmu k elitní skupině World Tour.

Slyšení proběhlo 6. listopadu, ale jeho výsledek bude oznámen až před oficiálním oznamováním složení World Tour pro rok 2015.

V letech 2011 a 2012 byl jezdcem Astany český profesionál Roman Kreuziger, jenž v současnosti rovněž čelí podezření z dopingu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze