Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Asijská GP2 v Bahrajnu: Král nestačil ani v sobotním sprintu

NOVÝ ŠAMPION. Davide Valsecchi ovládl šampionát asijské GP2 2010. | foto: Roman Klemm

27 2010
Zatímco Davide Valsecchi vybojoval tři závody před koncem šampionátu titul, zažil Josef Král a jeho tým Super Nova opravdu zlý víkend. Český jezdec nenašel pro Bahrajn správné nastavení a po 22. místě v kvalifikaci strávil Josef strávil první závod na chvostu pole a dojel s demoralizujícím odstupem téměř celého kola.

Vítězstvím v pátém závodě šampionátu GP2Asia se Ital Davide Valsecchi stal následníkem loňského šampijona Kamuje Kobajašiho a to naprosto přesvědčivým způsobem. Ve čtvrtek mu pole-position unikla jen o 4 tisíciny, hlavní páteční závod ovšem vyhrál ve stylu velkého mistra.

Vítěz kvalifikace Jules Bianchi z týmu ART pokazil start, a Valsecchi se zařadil za Filippiho a Villu, kteří se z druhé řady katapultovali do vedení. Po zastávkách v boxech si Španěl s Italem prohodili pořadí v čele, Valsecchi ale byl schopen rychlejšího tempa, než jeho konkurenti a posunul se před krajana Filippiho na druhou pozici.

Pět kol před cílem se pilot stáje i-Sport vrhl na vedoucího Villu, který několikrát Italovy útoky dokázal odvrátit – nakonec se ale neubránil. Valsecchi si vítězstvím zajistil bodový náskok, který ostatní nemohou dotáhnout a může se spokojeně a dobře připraven těšit na hlavní seriál GP2, který bude absolvovat také za tým Paula Jacksona, i Sport.

"Nemohu uvěřit, že jsem se stal mistrem. Nejel jsem totiž dokonale a možná, že jsem příliš riskoval. Ke zisku titulu by stačilo i třetí místo, ale auto bylo pořád rychlejší, tak jsem šel do toho. Jsem šťasten a emocionálně mě to pěkně vzalo. Slavit ale nebudu – chci se dál naplno soustředit na hlavní šampionát GP2," těšil se Valsecchi v cíli.

Javier Villa při obraně svého vedení natolik poškodil své pneumatiky, že neudržel ani druhé místo. Těsně za ním dojel silný Giacomo Ricci z týmu DPR, další bodovaná místa obsadili osaměle jedoucí Pic, Parente a Perez.

Vedle Valsecchiho byl koncem podniku nejrychlejším pilotem na dráze Adrian Zaugg. Jihoafričan vystartoval při svém comebacku po 2 letech pouze z 18. místa. Vůz týmu Trident ale dokázal kolo od kola lépe kontrolovat a osmé místo v cíli mu vyneslo pole-position pro sobotní sprint.

Na opačném konci "spektra spokojenosti" se bohužel nachází Josef Král a jeho tým Super Nova. Českému jezdci se nepodařilo najít pro Bahrajn správné nastavení a 22. místo v kvalifikaci neslibovalo mnoho. Josef strávil pátěční závod na chvostu pole a dojel s demoralizujícím odstupem téměř celého kola.

Hlavní závod (pátek)

Pořadí Jméno Stáj VÝSL.
1. Davide Valsecchi  (Ita.) iSport 1:02:05,146
2. Luca Filippi  (Ita.) Meritus +2,792
3. Javier Villa  (Špa) Arden +6,067
4. Giacomo Ricci  (Ita.) DPR +6,238
5. Charles Pic  (Fra.) Arden +13,026
6. Alvaro Parente  (Por.) Coloni +17,777
7. Sergio Perez  (Mex.) Addax +23,948
8. Adrian  Zaugg  (JAR) Trident +25,479
21. Josef Král  (ČR) Super Nova +1:53,049

Král se v sobotu posunul na 11. místo

V sobotu vyrazil Zaugg do sprintu na 23 kol bez chyby, Francouz Charles Pic se ale nenechal setřást ze závětří a tlačil se na Afričana. Z dobré reakce těžili i Bianchi, který se posunul na 4. pozici a Král. Jeho stroj Super Nova se z prvního kola vrátil na 16. místě.

Ve 4. kole byl tlak výborného Pica odměněn úspěchem: vůz Arden se posunul před monopost Tridentu na první místo. Zaugg měl brzy ztratit ještě více: v příštím kole havaroval v souboji s Bianchim a Rossim, což Jihoafričana a Francouze nutilo k zatávce v boxech s pochroumaným závěsem. Nehody připravily o výsledek i Valsecchiho, Pereze, Parenteho a Filippiho.

Pic poté dokázal soustředěně kontrolovat Giacoma Rossiho a Javiera Villu a dojel si pro své první vítězství v GP2. Na čtvrtou pozici v cíli se probojoval Brit Bird, za ním bodovali Piscopo a Turvey.

Josef Král se celý závod pohyboval ve středu pole a sbíral další zkušenosti. Na špičku sice ztrácel kolem vteřiny na kolo, díky chybám soupeřů ale nakonec obsadil 11. pozici, relativně daleko před svým novým týmovým kolegou Rosenzweigem.

Poslední dva závody šampionátu GP2Asia se budou konat v rámci velké ceny Bahrajnu za dva týdny.

Sprint (sobota)

Pořadí Jméno Národnost Stáj
1. Charles Pic  (Fra.) Arden
2. Giacomo Ricci  (Ita.) DPR
3. Javier Villa  (Špa) Arden
4. Sam Bird  (Brit.) ART
5. Edoardo Piscopo  (Ita.) DAMS
6. Oliver Turvey  (Brit.) iSport
11. Josef Král (ČR) Super Nova

Celkový stav mistrovství GP2Asia

1. Davide Valsecchi 45b.
2. Giacomo Ricci 18b.
3. Oliver Turvey 17b.
4. Luca Filippi 16b.
5. Javier Villa 16b.
9. Josef Král 8b.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze