Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jedenáctá disciplína. Desetibojařský král Eaton volí v Ostravě překážky

Ashton Eaton | foto: AP

17 2014
Je nejlepším desetibojařem současnosti. Je světovým rekordmanem, olympijským vítězem, mistrem světa. Avšak na Zlaté tretře Ostrava žádnou z desetibojařských disciplín Ashton Eaton nepůjde. Eaton v této sezoně běhá 400 metrů překážek a při těch se představí také v úterý v Ostravě.

"Je to pro mě výzva. Noví přátelé, noví soupeři, nové tváře," řekl o překážkách. "Určitě to může pozitivně ovlivnit mou kariéru. A zatím to tak i vypadá."

Na čtyřstovce překážek minulý týden vyhrál Diamantovou ligu v Oslu. "Tím jsem poctěný," usmál se. "Ale je to jako každé jiné závody. Jsem rád, když se mi daří vyhrávat i v jiných disciplínách. Pořád jsem ale desetibojař."

Manažer Alfonz Juck upozornil, že je výjimečné, když desetibojař na tak velké akci vyhraje individuální závod a ještě v jiné disciplíně, než jakou dělá. "Ashton si řekl, že si chce letos od desetiboje oddechnout hlavně mentálně, protože nemá žádnou velkou akci."

Proč si vybral zrovna 400 metrů překážek?

"Můj základní běžecký trénink je na čtyři sta metrů," odpověděl. "Zvažoval jsem, zda jít hladkou čtyřstovku, kterou trénuji, nebo tu s překážkami, ta se mi zdála zajímavější. Je to pro mě přece jen i něco nového."

Juck dodal, že Eaton má výborných 110 metrů překážek za 13,35 vteřiny. "To je na desetibojaře úžasné. K tomu má skvělou hladkou čtvrtku pod 45 vteřin. Tak proč by to nezkusil? Má dost vytrvalosti, techniky, všeho. Věřím, že když nebude foukat, tak Ostrava pro něho bude zaslíbeným místem, kde poprvé zaběhne pod 49 vteřin. Zlepšuje se každým během."

V Oslu vyhrál za 49,16 vteřiny. Letos začínal nad 50 vteřinami. Během dvou měsíců čas stáhl o vteřinu. Je schopný zlepšit se o další? "Nevím," usmál se. "Ale je to pro mě vzrušující, když netuším, kam až se mohu dostat. I to mě na tom láká."

Na konkrétní čas se však zaměřovat nechce. "To by nebylo dobré. Moc to svazuje ruce a nohy. Když myslím na čas, neběžím uvolněně. Snažím se vyhrávat, běhat pro zábavu a budu rád, když se pod těch čtyřicet devět vteřin někdy dostanu."

Alfonz Juck je přesvědčený, že Eaton může běhat svou nynější trať velice rychle. "Ale je otázka, jak moc se dokáže zlepšit, protože příští rok se zase vrátí k desetiboji."Eaton přemítá, že by si vedle desetiboje vyzkoušel nějakou disciplínu nad rámec desetiboje i na některé velké světové akci.

"Líbilo by se mi to," podotkl. "Když uvidím, že už nebudu tak dobrý v desetiboji, třeba přejdu na dálku. Můj trenér říká, že tu bych mohl zkusit."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze