Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sto stovek pod deset vteřin. Takový má Powell sprinterský cíl

Asafa Powell (uprostřed) na mítinku v Lucernu. | foto: AP

25 2015
Wow! Obdivně zvolal jamajský sprinter Asafa Powell, když viděl Městský stadion v Ostravě po rekonstrukci. V úterý na něm při Zlaté tretře poběží stovku.

„Kde to jsem? Co je to za stadion?“ divil se Powell proměně sportovního stánku. „Vždy tady byli skvělí diváci, kteří stáli v zatáčkách. Teď je to jiný stadion, nádherný, moc se mi líbí. Uvidíme, jak se mi na něm bude dařit.“

Jeden z nejlepších světových sprinterů drží v Ostravě neoficiální světový rekord v dešti na 100 metrů. To v roce 2010 zaběhl čas 9,83 vteřiny.

Když si v sobotu stadion prohlížel, mrholilo... Pořadatelé mu věnovali velké sluneční brýle, aby přivolal teplejší počasí. Nasadil si je a už je nesundal.

„Déšť snad nebude problém,“ doufá Powell. „Rád bych pokračoval tam, kde jsem skončil.“ Tím mínil svůj čas 9,84 vteřiny z minulého závodu v Kingstonu.

Ostatně Jamajčan je rekordmanem v počtu stovek zaběhnutých pod deset vteřin. Už jich má na kontě 84! A láká ho meta – číslo 100. „Pokaždé chci běžet pod deset vteřin,“ prohlásil. „Ať je to v rozběhu, v semifinále. Dokud sto stovek pod deset vteřin nedám, nechci kariéru ukončit.“

Takže další by mohl přidat v Ostravě? „Ano, to budu spokojený.“

Jeho letošním cílem je mistrovství světa v Pekingu. „Do tamního ptačího hnízda bych se rád vrátil,“ připomněl někdejší světový rekordman stadion, na němž byl na olympiádě 2008 zlatý s jamajskou štafetou na 4x 100 metrů.

Do Pekingu se musí nejprve kvalifikovat z jamajského šampionátu, který ho čeká koncem června. Bolt jako obhájce titulu má start jistý, takže Jamajčané mají na 100 metrů další tři místa. „Chlapci u nás běhají rychle, ale mezi ty tři bych se rád dostal,“ podotkl dvaatřicetiletý Powell.

Za své největší soupeře v tomto roce označil nejznámější jména – Usaina Bolta a Justina Gatlina. „A kdyby byl zdravý, tak bych musel počítat i s Blakem,“ dodal.

A co Američan Isiah Young, který se na Zlaté tretře představí na sto i dvě stě metrů?

„Není mi celkem jasné, kdo to je,“ smál se. „Ale kolem mě je spousta atletů, kteří běhají rychle. Třeba Gatlin teď dal o sobě pořádně vědět v Dauhá. Na úvod sezony padají hodně dobré časy. Ale snažím se zaobírat sám sebou, ne těmi druhými.“ Do Ostravy přiletěl s bratrem, který je jeho trenérem.

„Jaké to je, když mě trénuje vlastní bratr? Však víte, co mi může...,“ žertoval. Hned však pokračoval: „Když vás připravuje tak blízký člověk, je to příjemné, všechno je v rodině.“ Asafa Powell si pochvaluje, že jeho bratr je při závodech nervóznější než on přímo na dráze. „Jako by tu nervozitu ze mě odčerpával, jako by tlak přebíral sám na sebe, což mi vyhovuje.“

Asafa Powell je v Ostravě letos nejdéle ze všech svých dosavadních startů, dorazil už v pátek kolem půlnoci. Jak využije případný volný čas ve městě? „Ještě uvidím. Třeba tu najdu zase nové přátele.“

Nebo přítelkyně? Powell se znovu smál.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze