Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když Francouz bojuje s Němci i s obviněním. Démarovo hořké Giro

Vítěz Arnaud Démare se raduje po vítězství v závodě Milán-San Remo. | foto: AP

12 2016
Na Giro přijížděl jako jeden z největších favoritů hromadných dojezdů i jako obrovský kandidát na červený trikot. Zatím ale Arnaud Démare sbírá jen samá druhá místa za německým duem Kittel, Greipel. Druhý je i v pořadí o maglia rossu. K tomu všemu musí navíc neustále čelit obvinění z údajného podvádění na březnovém monumentu Milán-San Remo. A to vám na pohodě nepřidá.

Druhá etapa Gira končila v sobotu hromadným dojezdem v Nijmegenu. Očekával se první tvrdý souboj o etapový vavřín mezi Kittelem, Vivianim, Greipelem a právě Démarem.

Tomu kolegové z týmu FdJ připravili perfektní pozici ke spurtu, jenže on neměl dost sil.

„Práce týmu byla skvělá, ale mně chybělo trochu šťávy,“ přiznal v cíli.

Dvě stě metrů před páskou se kolem něj jako německý vysokorychlostní vlak ICE prohnal Marcel Kittel. Francouz se za něj snažil zavěsit, ale byl bez šance.

Marce Kittel slaví vítězství ve druhé etapě Gira d´Italia.
André Greipel slaví vítězství v závěrečné etapě Tour de France.

NĚMECKÉ DUO. Hromadné spurty jsou zatím záležitostí pouze Marcela Kittela (vlevo) a Andrého Greipela. Porazí je Arnaud Démare?


„Trochu mě překvapil. Vylétl zezadu v ohromné rychlosti a byl tam kratičký okamžik, kdy jsem zaváhal a nejel na plný plyn. Šlo o malou chybu, která mi srazila vítr z plachet. Možná je to důsledek nedostatku důvěru,“ uvažoval.

Nedostatku důvěry u vítěze San Rema?

Možná je problém právě v italské klasice, kterou ovládl. Ale jak vlastně?

Obvinění a pak nic

Hned po Francouzově březnovém vítězství na nejdelší cyklistické klasice totiž přišli Matteo Tosatto z Tinkoffu a Eros Capecchi z Astany s tvrzením, že se čtyřiadvacetiletý rodák z Beauvais držel doprovodného auta svého týmu.

Démare totiž zůstal v hromadném pádu 25 kilometrů před cílem a ztrátu musel dotahovat. „Tehdy jsem myslel, že je konec,“ povídal v později v cíli. Ale nebyl, do hlavního pole se ještě před posledním stoupáním na Poggio vrátil a nakonec ovládl hromadný spurt. Udělal ale vše podle pravidel?

„Před Cipressou byl za námi, ale když na ní kolem nás projížděl, tak jel dvakrát rychleji než my. Neviděl jsem, jestli se drží okna nebo lahve. Jistě, pak skvěle zaspurtoval, ale nebýt tohohle, ani by se ke spurtu nedostal. Nikdy jsem neviděl něco tak nestoudného,“ komentoval jednačtyřicetiletý veterán stáje Tinkoff moment, kdy kolem něj na předposledním stoupání klasiky Démare „proletěl“.

Přidal se k němu i zmíněný Capecchi: „Prosvištěl kolem nás asi 80 kilometrovou rychlostí ve stoupání. Byl jsem za Tosattem, takže jsem to viděl perfektně, Démare se držel na pravé straně vozidla. Je to nechutné, nikdy jsem nic podobného neviděl.“

20.března 2016 v 18:54, příspěvek archivován: 12.května 2016 v 00:18

@ammattipyoraily I had 54.2kph max when behind the cars at the top......

Údaje aplikace Strava, kterou cyklisté často využívají, pak ukázaly, že Démare jel na Cipresse nejvyšší rychlostí 52,2 kilometrů. Na jeho stranu se postavil i Simon Yates, který na Twitter psal, že na stejném kopci dosáhl rychlosti 54,2 kilometrů...

„Neudělal jsem nic špatně. Jsou tam rozhodčí. Kdyby viděli něco zakázaného, diskvalifikovali by mě. Karavana aut je součást cyklistiky,“ tvrdil Démare v cíli.

Žádný videozáznam se na světě neobjevil a tak celá aféra utichla.

Až do Gira.

Vadí Italům francouzský vítěz?

Po druhé etapě italské Grand Tour hovořil jeden z reportérů italské Gazetty dello Sport s Italem Tossatem, který mu potvrdil, že jízdu Démara na Milán-San Remo stále prošetřuje italská cyklistická federace.

„Nemám žádný zájem dál tuhle aféru rozmazávat. Nic proti němu nemám, je to skvělý cyklista. Ale nelituju ničeho, co jsem řekl, protože jsem to viděl. To stejné jsem řekl i italským vyšetřovatelům, kteří mě požádali o vysvětlení. Nemluvil jsem přímo s nimi, jen odeslal pár mailů,“ vysvětloval jedenačtyřicetiletý veterán.

Fotogalerie

Ten si na svá stará kolena přidělal v pelotonu několik nepřátel. Na závodě Kolem Katalánska totiž Tinkoff bydlel v hotelu s týmem FdJ, kde bylo několik Démarových kolegů, kteří Italovi spílali. Benoit Vaugrenard na Tosatta prý vyjel: „Co máš proti Francouzům?“

Přesto italský cyklista říká: „Stejně se nemám za co stydět.“

Zatím není jasné, k čemu vyšetřovatelé došli, ani jestli budou po francouzském cyklistovi žádat vysvětlení.

Uklidňuje ho i týmový ředitel Marc Madiot, podle kterého jsou údaje na Stravě dostatečně průkazné. „A je z nich patrné, že Démare nejel žádnou rychlostí kolem 80 kilometrů, jak bylo řečeno. Podle mě je problém v tom, že se někdo neumí smířit s faktem, že francouzský jezdec ve francouzské stáji vyhrál tuhle slavnou italskou klasiku,“ nechal se Madiot slyšet.

Sedmapadesátiletý bard zároveň přiznal, že jeho tým čelil na závodě Kolem Romandie zastrašování v pelotonu. Cyklisté Movistaru údajně závodníkům v barvách FdJ důrazně vysvětlovali, že na čele pelotonu nemají co dělat.

Na Giro přitom Démare přijížděl natěšený a motivovaný. Konečně měl tým pro sebe, konečně se o něj nemusel dělit s Thibautem Pinotem, jako v předešlých letech na Tour de France. „Tady mám větší šanci zabodovat,“ sám tušil před startem.

Ale zatím to nepotvrdil.

Ba co víc, Giro, na které se tolik těšil, Démarovi pořádně zhořklo.Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze