Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Armstrongův manažer Bruyneel tvrdí: Jsme jen obětními beránky

Lance Armstrong a manažer jeho týmu Johan Bruyneel při Tour de France 2005. | foto: Profimedia.cz

25 2014
V záhlaví vlastní internetové stránky stále uvádí: "Johan Bruyneel, devítinásobný vítěz Tour de France." Oficiálně je to nesmysl. Sedm titulů, které coby manažer stáje získal s Lancem Armstrongem, přece předloni Armstrongovi vzali. "Historie však nemůže být vymazána," ohrazuje se Bruyneel.

Americká antidopingová asociace USADA nyní 49letého Belgičana odsoudila k desetiletému vyobcování ze světa sportu za to, že byl "na vrcholu dopingové konspirace v cyklistice a vedl nejvíce sofistikovaný a profesionální dopingový program v historii sportu". Tak se píše ve zprávě USADA.

"Ale opravdu to tak bylo? Skutečnost je úplně jiná," reaguje on sám a obviňuje činovníky USADA, že ve snaze o sebezviditelnění si hrají na policajty celého světa.

Johan Bruyneel

Bývalý belgický cyklista žijící v Londýně byl manažerem stájí US Postal, Discovery Channel, Astana a RadioShack. K titulům z Tour přivedl sedmkrát Armstronga a dvakrát Contadora. Za "konspirační dopingový program" ho odsoudili k 10letému trestu, během něhož nesmí působit ve sportu.

Už dříve USADA potrestala doživotním zákazem působení ve sportu Armstronga i lékaře del Morala a Ferrariho, kteří pro jeho tým US Postal pracovali. Teď vyfasovali osmileté tresty také další lékař Celaya a fyzioterapeut Marti.

"Není sporu, že doping byl pevnou součástí pelotonu v určitém období," doznává Bruyneel. "Na druhou stranu, malá skupina z nás byla použita jako obětní beránci za celou generaci. Šest nás je trestáno za hříchy celé jedné éry."

Mnozí cyklisté z jeho týmů, kteří svědčili proti Armstrongovi, dostali naopak jen šestiměsíční tresty. To byl také případ Matta Whita, současného manažera Oriky, jenž užití dopingu sám přiznal. Když byl White ve středu reportérem serveru cyclingnews.com požádán o vyjádření k Bruyneelovu trestu, Australan podotkl:

"Čím déle vyšetřování USADA pokračuje, tím víc dokazují, že jim jde pouze o to, srazit jeden tým a jednu skupinu lidí. Podívejte se na ostatní týmy v tu dobu. Který z nich neměl dopingový skandál? Pár lidí bylo nyní odstraněno, ale jsou tu další, kteří mají co skrývat."

Manažer Astany Johan Bruyneel (vlevo) a Lance Armstrong

Manažer Johan Bruyneel (vlevo) a Lance Armstrong

Jenže co by se stalo, kdyby cyklistická unie UCI odstranila každou osobu, působící dnes v cyklistice, která se v minulosti zapletla s dopingem? "Možná by to zabilo celý náš sport," soudí White, načež zdůrazňuje: "Podstatné je, že cyklistika se pohnula dál a je nyní co do čistoty úplně jinde."

Na rozdíl od něj někteří další souputníci Bruyneelovy éry odmítli vynesený trest komentovat, včetně Jima Ochowitze, manažera stáje BMC, pod nímž měl Armstrong dopovat v mládí v týmu Motorola. Naopak Johnny Weltz, jenž byl kdysi ve funkci manažera týmu US Postal nahrazen právě Bruyneelem, říká: "Johan riskoval a znal možné následky. Udělal něco špatného, nefungovalo to a byl potrestán."

Bruyneel zvažuje, že se odvolá ke sportovní arbitráži. Ale má i jiný nápad: "Přemýšlím, že napíšu knihu. Myslím, že by mnohým z ní zešedivěly vlasy."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze