Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Armstrong zvyšuje mou motivaci vyhrát Tour, prohlásil Contador

Alberto Contador | foto: Reuters

4 2009
Monte Carlo (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jeden se trochu nuceně usmíval, druhý vypadal jako přísný učitel. Ostatní pro jistotu vůbec nepřišli. Astanu, patrně nejsilnější cyklistickou stáj současnosti, zastupovali na včerejší tiskové konferenci v Monte Carlu den před startem Tour de France pouze manažer Johan Bruyneel a jezdec Alberto Contador. Lance Armstrong nedorazil.

"Nemusíme přece stále mluvit jen o vztahu Alberta s Lancem," řekl Bruyneel s úsměvem a doufal, že ho sál plný novinářů vyslyší. Nestalo se. A tak Bruyneel ve francouzštině a angličtině odrážel jednu otázku za druhou a chránil Contadora, který na pár dotazů odpověděl v rodné španělštině.

Pane Bruyneele, kdo je nejsilnějším cyklistou na letošní Tour?
To nám naznačí už sobotní časovka. Ale podle posledních výsledků bych řekl, že největším favoritem je Contador, protože vyhrál všechny tři poslední Grand Tour, které jel. I proto je číslem 1 našeho týmu.

Co na to říkal Lance Armstrong, který byl zvyklý být lídrem?
Samozřejmě jsme se o tom spolu bavili. Hodně se ptáte na náladu v našem týmu. Ale nějaké soupeření a rivalita, to je spíš téma pro novináře. My se soustředíme pouze na závod, který je pro nás jednoznačným vrcholem sezony. Větší cíl letos nemáme. Budeme soupeřit s ostatními týmy, nikoli proti sobě.

Alberto, jak snášíte ten tlak a neustálé porovnávání s Lancem?
Není to lehká situace, ale jsem na ni připravený. Každý přijel na Tour, aby sledoval souboj mezi mnou a Lancem. Je to pro mě další motivace navíc, ale také tlak. Můžu říct, že to zvyšuje mou motivaci vyhrát Tour.

Nebylo v minulých letech snazší, když jste měl v týmu jen jednoho lídra?
Teď je to prostě jiné. Ale jestli je to těžší, nebo lehčí, to nedokážu posoudit. Pokud máte jednoho kapitána, sázíte všechno na jednu kartu a všechno musí být perfektní. Když to nevyjde, prohrál jste. V tomhle to může být nyní jednodušší. Má to svoje výhody i nevýhody.

Nevýhodou může být jazyková bariéra mezi Contadorem (na snímku) a Armstrongem. Jak ji budou ti dva zvládat při závodě?
Jazyk možná problém bude, stejně jako jejich odlišná mentalita. Ale to je podobné i s ostatními jezdci. V profesionálním týmu je až třicet cyklistů často odlišných národností a prostě se nějak musí dohodnout. Tohle je práce pro management a sportovní ředitele, ti musí zajistit, aby všechno fungovalo na silnici při závodě i při večeři v hotelu. Ale nepochybuji o tom, že tu budeme jako jeden tým.

Takže tvrdíte, že žádná rivalita mezi Albertem a Lancem není?
Každý se soustředí jen na tyhle dva. Ale nezapomínejte i na ostatní jezdce od nás nebo z jiných týmů. Proč třeba nikdo nemluví o rivalitě mezi Contadorem a Leipheimerem? Vždyť Levi dojel loni na Vueltě druhý za Contadorem. A jsou také z jednoho týmu. Myslím, že se na nás vyvíjí tlak, abychom rozhodli, kdo pojede na vítězství, ale hlavní otázka zní: Dokážeme porazit ostatní týmy a vyhrát? To je náš úkol.

Z ostatních týmů vás asi nejvíc může ohrozit Saxo Bank s bratry Schlecky, že?
Saxo Bank je hodně silný, Andy a Fränk jsou favorité. Mimochodem: u nich přece také může být rivalita. Proč se nesoustředíte na ně? Tahle Tour není přece jen o nás a našem týmu.

V loňské sezoně se hodně mluvilo o Astaně a vztahu vás dvou, po příchodu Armstronga bylo žhavé téma i odchod Contadora jinam. Věříte si vůbec vy dva navzájem?
Contador: Věřím Johanovi. Je to už několik let, co spolu pracujeme v jednom týmu. Zažili jsme spolu víc než jen toto období před Tour. Takže ano, věřím mu.
Bruyneel: Samozřejmě jsme měli těžší dny. Hlavně loni, kdy jsme nemohli na Tour nebo když v září přišel do týmu Lance. Vím, že to pro Alberta bylo hodně složité, ale vzájemná důvěra se utužuje právě v těchto těžkých dobách.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze