Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Armstrong si v časovce upevnil prvenství

21 2000
M y l h ů z y - Vítězstvím ve 19. etapě Tour de France, jíž byla časovka na trase z Fribourgu do Mylhůz o délce 58,5 kilometrů, si americký cyklista Lance Armstrong pojistil průběžné prvenství. Na celkově druhého Němce Ullricha, který se skončil na této přípčce i v časovce, má náskok . Cyklisté mají před sebou jen dvě víkendové rovinaté etapy a pouze nehorázná smůla v podobě pádu nebo zranění by mohla Armstrongovi zabránit v obhajobě loňského titulu. Jediný český jedzdec na TdF Pavel Padrnos dosáhl dnes svého největšího letošního výsledku a dojel na 33. místě.

Před závodem se novináři na TdF požádali někdejší cyklistické legendy, aby tipovali vítěze dnešní časovky. Hinault a Merckx věřili Armstrongovi, Indurain zase Ullrichovi, i když hned dodal, že ani jeho případný triumf v časovce neohrozí vedoucí pozici Američana. Pro Ullricha hovořil fakt, že je úřadujícím mistrem světa v časovce a z posledních šesti velký jízd proti chronometru na TdF vyhrál dvě. Na druhé straně Armstrong zvítězil v loňském ročníku v časovce hned třikrát.

Nejdříve se na trať dostali cyklisté z nejhorších pozic, takže o prvenství se rozhodovalo až v závěru etapy. Až do 11. kilometru jeli oba hlavní favorité stejně rychle, pak začal mít nepatrně navrch Armostrong. Na prvním oficiálním mezičase (20,5 km) byl první americký cyklista o pět vteřin před Ullrichem, třetí místo patřilo Moreauovi. Jediný český zástupce v závodě Pavel Padrnos obsadil na této metě solidní 30. příčku.

Před 30. kilometrem měl Armstrong na Ullricha už k dobru 55 vteřin, ale další oficiální mezičas na 44. kilometru mu přisuzoval "jen" 25 vteřin. Třetí byl opět Moreau, který v průběžném pořadí útočil nejen na Herase a Virenquea, ale i na bronzovou příčku Belokiho. Padrnos v té chvíli jel na 33. místě a za Armstrongem zaostával o 5 minut a 4 vteřiny. Podle mezičasů bylo rovněž jasné, že se jede jedna z nejrychlejších časovek historie.

I třetí mezičas na 52. kilometru potvrdil Armstrongovo vedení (29 vteřin před Ullrichem, Padrnos na 31. místě) a bylo tedy jen otázkou, jak velký bude odstup v cíli. Nakonec oba rivaly dělilo 25 sekund (Američan zajel absolvoval druhou nejrychlejší časovku v dějinách Tour), třetí příčku obsadil Moreau. Armstrong sice přišel o zajímavý primát, neboť se mohl stát pátým cyklistou po druhé světové válce, který vyhrál TdF bez etapového triumfu, to jej však mrzet nemusí. Před Ullrichem má nyní náskok 6 minut a 2 vteřiny a jeho stáj US Postal už v závěrečných dvou etapách udělá vše pro to, aby žlutý trikot pro svého lídra uhájila.

"V dnešní časovce bylo velmi důležité podat maximální výkon, abych si udržel žlutý trikot před zbývajícími dvěma etapami," řekl v cíli Armstrong. "Časovky jsou základem vítězství, ale vím, že závod ještě neskončil," upozornil před závěrečným víkendem. "Jsem rád, že se mi konečně podařilo vyhrát etapu. To jsem moc chtěl a dal jsem si to za cíl. Byl to krásný souboj," dodal.

Na prvním mezičase měl Armstrong na Ullricha pět sekund. "Řekl jsem si, že nesmím nechat svého největšího soupeře na začátku ujet. To byl klíčový moment," mínil Američan, který ve zbytku trati náskok ještě zvýšil.

V celkovém pořadí se toho na předních příčkách příliš nezměnilo, neboť Beloki o třicet vteřin uhájil průběžnou bronzovou příčku před Moreauem. Padrnos dojel na solidním 33. místě, což je jeho nejlepší letošní umístění na Tour, a celkově poskočil na 86. příčku.

Výsledky 19. etapy (časovka na 58,5 km):
1. Armstrong (USA) 1:05:01, 2. Ullrich (Něm.) -25, 3. Moreau (Fr.) -2:12, 4. Hamilton (USA) -3:01, 5. Beloki (Šp.) -3:26, 6. Jalabert (Fr.) -3:47, 7. Millar (Brit.) -3:56, 8. Nardello (It.) -3:57, 9. Botero (Kol.) -3:59, 10. Trentin (It.) -4:16, ...33. Padrnos (ČR) -6:42.
Celkové pořadí:
1. Armstrong 83:06:19, 2. Ullrich -6:02, 3. Beloki -10:04, 4. Moreau -10:34, 5. Heras (Šp.) -11:50, 6. Virenque (Fr.) -13:26, 7. Botero 14:18, 8. Escartin (Šp.) -17:21, 9. Mancebo (Šp.) - 18:09, 10. Nardello -18:25, ...86. Padrnos -2:40:19.

Američan Lance Armstrong při vítězné časovce z Fribourgu do Mylhůz

Autor:


Témata: Lance Armstrong
Najdete na iDNES.czmobilní verze