Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prostějovští basketbalisté mají nový tým, ale stejný cíl: boj o medaili

Zbyněk Choleva, trenér prostějovských basketbalistů. | foto: Tomáš FraitMAFRA

27 2014
Do všech světových stran se po páté stříbrné sezoně v řadě rozletěla rovná osmička basketbalových Orlů. Přesto v Prostějově věří, že opět poskládali konkurenceschopný tým, který může v nové ligové sezoně atakovat přední příčky.

„Pardubice vyhlásily útok na finále. Silný bude tradičně Děčín, své pozice chce posílit Ústí nad Labem. Nebezpečná bude Opava. S těmito týmy chceme bojovat o co nejlepší umístění,“ uvedl před startem sezony předseda klubu Ivan Pospíšil. „Pokusíme se být v tabulce co nejvýše a budeme čekat na svoji šanci. Nechceme opouštět pozice z minulých let,“ naznačil přání usilovat i v novém ročníku o medaili šéf klubu.

Hráči Ariete v průběhu přípravy odehráli deset zápasů. Prohráli pouze dva úvodní duely, kdy v sestavě chyběl slovenský reprezentant Tomáš Mrviš a vedoucí českého národního výběru Radek Nečas. V té době se navíc nevědělo, že odejde Kamil Švrdlík, a kvůli tomu scházel i jeden pivot. V plné sestavě už byl vicemistr pokaždé úspěšný.

Ariete Prostějov

Odešli: Jaromír Bohačík, Ondřej Kohout, Dušan Pandula, Kamil Švrdlík, Jaroslav Prášil, Jan Kratochvíl, Rudolf Polášek. Dlouhodobé zranění: Vojtěch Bratčenkov.

Přišli: David Šteffel, Jan Tomanec, Tomáš Mrviš, Dylan Talley, Radovan Kouřil, Ondřej Peterka, Marek Sehnal, Martin Novák.

„Výsledky jsou příjemné, ale z pohledu ligy nic neukázaly. Našimi soupeři nebyly top týmy, navíc nebyly ani v optimálním složení. Zápasy sloužily hlavně k našemu sehrání. Jak na tom opravdu jsme, ukáže až mistrovská soutěž,“ krotí nadšení z posledních výsledků kouč Zbyněk Choleva. „Přesto jsem s přípravou spokojený. Do Prostějova přišel nový vítr. Postupně se lepšila naše souhra, individuální výkony šly nahoru. Tým je pracovitý a má chuť něco dokázat,“ dodal kouč.

Vidět to je prakticky na každé akvizici. Pivot Jan Tomanec po návratu ze švédské ligy několikrát naznačil, jak je dobrý při střelbě trojek. Tomáš Mrviš se lepšil v každém utkání a jeho nájezdy pod koš a kvalitní zakončení hodně připomínalo hru slovenského předchůdce Dušana Panduly. Americký křídelník Dylan Talley si rychle zvykl, v kabině si uvolněně prozpěvuje své oblíbené rapové hity a jeho spokojenost se odráží ve výkonech na palubovce. Podobně jsou na tom i další posily hanáckého klubu. „Každý pracuje naplno. Zatím se nám dařilo. Ve většině zápasů jsme drželi vysoké tempo a cítili se dobře. To už nás bylo těžké zastavit. Čas ukáže, jak se vyrovnáme se situací, kdy nám hra úplně nepůjde,“ poznamenal Choleva.

Prvním testem kvality nového týmu bude pondělní dohrávka 1. kola proti USK Praha. Kvůli televiznímu přenosu se začíná v 17.45 hodin a pro oba soupeře bude utkání křest ohněm a krok do neznáma. I vysokoškoláci prošli velkou přestavbou, navíc přišel nový trenér. „Na úvod je to hodně nepříjemný soupeř. Nic o něm nevíme, nemůžeme se připravit. Co se dá dělat. Nastoupíme k rozskoku a půjdeme do toho,“ plánuje Choleva.Najdete na iDNES.czmobilní verze