Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dopingová kauza sprinterky Campbellové-Brownové končí, soud ji očistil

Veronica Campbellová-Brownová | foto: AP

24 2014
Jsi nevinná, vyslechla si jamajská sprinterka Veronica Campbellová-Brownová s úlevou ortel, který týkal její dopingové kauzy. Sportovní arbitráž CAS definitivně očistila atletickou hvězdu, jež podle právníka Howarda Jacobse nepřijde o žádný z dosažených úspěchů a může pokračovat v kariéře.

"Můžu potvrdit, že Veronica byla očištěna. Její výsledky platí v původní podobě a okamžitě může závodit," řekl advokát, podle kterého se jedenatřicetiletá Campbellová-Brownová chystá startovat na březnovém světovém halovém mistrovství světa v Sopotech.

Trojnásobná olympijská vítězka odevzdala pozitivní vzorek v květnu na mítinku v Kingstonu. V jejím těle byla zjištěna zakázaná diuretika, která sice sama o sobě nemají povzbuzující účinky, ale mohou sloužit k maskování nedovolených podpůrných prostředků.

Campbellová-Brownová

Veronica Campbellová-Brownová vyhrála běh na 100 metrů v nejlepším letošním světovém čase 10,76.
Jamajčanka Campbellová-Brownová v rozběhu hladké šedesátky na halovém MS atletů

Dvojnásobná juniorská mistryně světa z roku 2000 vybojovala v seniorské kariéře sedm medailí na olympijských hrách (3-2-2) a devět na světových šampionátech (2-7-0).

Od července měla Campbellová-Brownová pozastavenou činnost, v říjnu jí disciplinární komise jamajského svazu udělila napomenutí. Rozhodnutí musela potvrdit mezinárodní federace IAAF, která podle BBC případ předala CAS. "V posledních měsících jsem si toho hodně vytrpěla, ale moje víra, rodina i přátelé zůstávali se mnou," uvedla sprinterka na webu své agentury.

"Nejvyšší možný soud, který my atleti máme k dispozici, promluvil a já mohu pokorně prohlásit, že potvrdil mou nevinnu. Příliš si cením čistotu sportu a své svědomí, než abych se uchýlila k zakázaným prostředkům," řekla v prohlášení.

Podle advokáta Jacobse může být odůvodnění verdiktu k dispozici až za několik měsíců, protože případ byl projednán zrychleně mezi 19. a 22. únorem. "Ale je zřejmé, že bude odkazovat na základní chyby při odběru a nakládání s odebraným vzorkem moči," prohlásil.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze