Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Umím si představit hry bez ruských atletů, tvrdí bojovník proti dopingu

Známý bojovník proti dopingu Jan Chlumský. | foto: Profimedia.cz

10 2015
Zapřísáhlý bojovník proti dopingu ve sportu. A také neoblomný a neústupný. Takový zvuk má Jan Chlumský mezi českými sportovci, podobné renomé užívá i v zahraničí. Proto jej ruský dopingový skandál příliš nezaskočil.

„Politický podtext v celé záležitosti nevidím,“ říká Chlumský, šéf Úseku dopingových kontrol a monitoringu při Českém antidopingovém výboru. V těchto dnech se ve Štrasburku účastní zasedání monitorovací skupiny pro doping při Radě Evropy.

Jak na vás celá aféra zapůsobila?
Podle mě je to skandál srovnatelný s odhalením případu cyklisty Lanceho Armstronga. Zvlášť ostudné mi přijde zapojení moskevské laboratoře.

Podle mnohých tento skandál uvrhl atletiku do temnot, předseda ČOV Jiří Kejval zase tvrdí, že je to dobrá zpráva, neboť se ukázalo, že kontrolní mechanismy fungují. Co si myslíte vy?
S panem Kejvalem můžu souhlasit jen částečně, protože mnohé „osamělé“ případy dopingu zřejmě zůstávají bez odhalení. Jinak je ovšem dobře, že antidopingová agentura WADA ukázala, že je v postihování dopingu důsledná, protože případ ruské atletiky byl natolik křiklavý a cynický, že ho nešlo přehlédnout.

Ruská strana se brání, že celá záležitost má politický podtext. Jaký je váš názor?
Já v tom politický podtext nevidím, to je účelová obrana. Prostě se na to přišlo.

Už jste zmínil zapojení moskevské antidopingové laboratoře. Jak vám jako velkému zastánci čistoty sportu bylo, když jste se dozvěděl, že v ní před návštěvou komisařů WADA zničili 1400 vzorků?
To mě zarazilo nejvíc. Navíc se ve zprávě komise oznamuje, že v Moskvě působila kromě laboratoře s akreditací WADA další laboratoř, která bez dohledu WADA tajně prováděla analýzy vzorků ruských sportovců. Pozitivní nálezy samozřejmě nehlásila.

Domníváte se, že se současná obvinění týkají pouze ruské atletiky, anebo mají přesah do jiných sportů v této zemi?
Takový přesah nepochybně existuje, podobně tomu bývá i ve vzpírání a jiných sportech se sklony k dopingu, ale nechci to specifikovat.

Je podle vás reálné, aby byli ruští atleti vyloučeni z mezinárodních soutěží a tudíž i z olympijských her?
Představit si to umím, takoví sportovci by slušným lidem v Riu asi nechyběli. Pokud se závěry komise WADA potvrdí, nedovedu si naopak představit olympijskou účast ruských atletů. Jak by se na to dívali jejich soupeři, diváci, média nebo sponzoři?

Někomu se zdá, že se WADA zaměřila pouze na ruskou atletiku. Ale co třeba Čína, Jamajka a další země? Takhle to vypadá, že jinde se nedopuje...
Jistěže se dopuje, ale kromě srovnatelného případu Armstronga to jistě není tak rozsáhlé a proorganizované.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze