Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ani mi nepřijde, že barumka začíná už v pátek, říká favorit Kopecký

OBHÁJÍ? Loňští vítězové Jan Kopecký s navigátorem Petrem Starým. | foto: Jan Karásek, MAFRA

26 2010
Když před týdnem projížděl Zlínem, zastavil se na ředitelství Barum Rally, aby vrátil putovní křišťálový pohár. Ale už v neděli by si jej rád zase odvezl domů do Kostelce nad Orlicí. Taková varianta není nemožná. Jan Kopecký je totiž hlavním favoritem jubilejní 40. barumky.

"Jsem v pohodě, chci zase vyhrát," hlásí Kopecký, kterého jako obvykle ve Škodě Fabii S2000 naviguje zlínský Petr Starý.

Před příjezdem do Zlína jste absolvoval soustředění ve Francii. Bylo hodně tvrdé?
Jára (Jiřík, týmový lékař) nachystal standardní pětidenní přípravu. Dostali jsme hodně zabrat do těla. První dny byly tvrdší, pak jsme ubrali.

Ještě předtím jste přímo na Zlínsku testoval svůj vůz. Na co jste se zaměřili?
Na jeho nastavení. Barumka je rychlá a uskákaná, na podobném povrchu pojedeme s novým širším autem poprvé.

Měli jste s vyladěním podvozku hodně práce?
Čím víc času máš, tím víc toho můžeš vyzkoušet. Některé věci se povedou, jiné ne. S variantou, kterou jsme vyladili, jsem spokojený. Ale klidně se může stát to co loni. Moje nastavení nebylo v první erzetě optimální. Pak jsem ho změnil a až do konce závodu jsem s ním nehnul.

Všichni soupeři vás označují za hlavního favorita. Jste kvůli tomu pod tlakem?
Vůbec. Ani mi nepřipadá, že v pátek už se začíná závodit. Barumku beru jako každý jiný závod, akorát s tím rozdílem, že je doma.

Koho považujete za největšího soupeře?
Favoritů je spousta. Juho (Hänninen) pojede rychle, což ukázaly testy. Rychlý bude i Freddy (Loix). Zná to tady a dokázal tu vyhrát. Bude to obrovský soupeř. Rychlý bude Kris Meeke. Taky Bouffier, který se na bohemce předvedl krásně. Pak jsou tu Roman Kresta a Pavel Valoušek. A taky uvidíme, co dokáže předvést Venca Pech se svým létajícím mitsubishi. Soutěž bude otevřená až do konce. Může rozhodnout hloupá chyba, ale i počasí, volba pneumatik nebo štěstí.

Body můžete získat do českého mistrovství, ale pro vás je důležitější hodnocení IRC. V něm jste se sedmibodovou ztrátou na Hänninena. Počítáte s tím, že doma si vylepšíte svou pozici? Nemyslím na to, jedu pořád stejně. Vzhledem k tomu, že se počítá jen sedm nejlepších výsledků a další se škrtají, ani pořádně nevíš, jak na tom jsi. Ale aby to k něčemu bylo, musíme si dojet pro co nejlepší výsledek.

Předpověď počasí naznačuje, že by mělo pršet. Vadilo by vám to hodně?
Jsme připraveni na všechny varianty. Pokud nepřijdou přeháňky, budou podmínky pro všechny stejné. Ale není mi to jedno kvůli fanouškům. Kvůli nim bych byl rád, aby bylo aspoň tak hezky jako loni.

V Česku jste letos ještě nestartoval. Přijedou vás povzbudit kamarádi z Kostelce?
Bude jich tady spousta. Každý, koho jsem se letmo ptal, odpověděl, že přijede.

Slíbili vám za vítězství nějakou odměnu? Nebo vy jim?
My si nic neslibujeme. Bereme to, jak to je. Jsou to závody, může se stát cokoliv. Ale dobře ví, že s Petrem uděláme pro dobrý výsledek.Najdete na iDNES.czmobilní verze