Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Drahotová cítí formu. Zlepší na půlmaratonu české maximum?

Anežka Drahotová v cíli Pražského půlmaratonu. | foto: PIM

28 2015
V srpnu bude bojovat na atletickém mistrovství světa v chůzi, své parádní disciplíně. O měsíc později by chtěla závodit na šampionátu v silniční cyklistice. V zimě zase ráda vyrazí na běžky. A v sobotu čeká Anežku Drahotovou ještě něco jiného. Vyrazí na trať pražského půlmaratonu a mezi 12 500 běžci bude patřit k hlavním českým favoritkám.

Už loni běžela v čase 1:14:25, jen osm vteřin za českým rekordem Jany Klimešové. I proto věří, že by ho letos mohla překonat.

„Snad zvládnu čas pod 1:14:10,“ doufá. Jinak však přehnané ambice raději nemá; nebo o nich alespoň nemluví. Během posledních dvou víkendů absolvovala dva závody v chůzi a stále cítí únavu.

„V Luganu jsem byla v úžasné formě. Ani jsem neplánovala takhle rychlý čas a v té euforii mě to asi stálo víc sil,“ popisovala. „A v Dudincích jsem nechytla svůj den a stálo mě to hodně energie. Směrem od těchto závodů jsem trochu unavenější.“

I tak pražský závod vyhlíží. Nabíjí ji, když při běhu slyší své jméno a podporu diváků. Loni si i díky tomu dokázala vylepšit osobní rekord o čtyři minuty. „Každým rokem se zlepšuju, tak doufám, že se posunu i letos,“ věří 19letá sportovkyně. „Diváci jsou všude kolem trati, atmosféra je tu opravdu úžasná.“

Anežka Drahotová už dlouho potvrzuje pověst sportovního multitalentu. Baví ji chůze, běh a cyklistika - a stále nehodlá jednu disciplínu upřednostnit nad ostatními. Dokonce netají, že by ji lákal i život obojživelnice, podobný třeba kariéře Martiny Sáblíkové - v zimě rychlobruslařky, v létě cyklistky.

„Docela jí závidím, že to má rozdělené na léto a zimu. My jezdíme v zimě hodně na běžkách. Závody by mě vážně lákaly, ale není na to prostor, jsme celou zimu mimo na soustředěních, takže to neplánuju,“ usmála se.

Přestože sbírá úspěchy hlavně v atletice, přínos cyklistiky pro její sportovní život si nemůže vynachválit. Kolo bere jako skvělý tréninkový prostředek, závody jsou pro ni další cennou sportovní zkušeností. I proto ji láká olympijská účast nejen v atletice, ale i na kole. „Rozhodně to nezavrhuju. Bylo by to úžasné,“ zasní se.

Teď však všechny ostatní disciplíny půjdou stranou, Drahotová bude v sobotu zase běžkyní. A odhodlaně říká: „Jsem v dobré formě. A udělám, co bude v mých silách.“ Budou ty síly stačit i na rekord?Najdete na iDNES.czmobilní verze