Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zachraňte Andyho! Jak Murray dál „živoří“ v roli tenisové jedničky

ACH JO. Andy Murray v semifinále turnaje v Barceloně. | foto: AP

19 2017
Skoro to vypadá, že si polámal obě ruce a zároveň prodělal těžkou angínu - aspoň podle titulků britských novin. Šokující forma, píše tvrdě Telegraph a list Scotsman přidává: „Ivan Lendl letí na záchrannou misi.“ Takto prosím vypadá báječné živoření Andyho Murrayho.

Muže, který je tenisovou světovou jedničkou, navíc pořád s nedostižným náskokem. Co by absolutní většina obyvatel planety dala za to, aby se do trápícího se miliardáře převtělila!

Ale dosti ironie. Skotská sportovní ikona je na tom dobře jak obecně, tak žebříčkově. Což nic nemění na faktu, že forma se u Murrayho nyní hledá podobně složitě jako lochneska v jezeře. Z posledních 10 duelů má bilanci 5–5.

„Není to dobré,“ uznal sám poté, co v Římě vypadl po prvním utkání. „Posledních pár týdnů je těžkých, nepředvádím dobrý tenis. Musím najít způsob, jak to změnit.“

Andy Murray se chystá na podání v semifinále turnaje v Barceloně.
Andy Murray v semifinále turnaje v Barceloně

Pro tento časový úsek má i docela věrohodné alibi - antuka pro něj nikdy nebyla oranžovou zemí zaslíbenou. Murray na ní získal za kariéru jen tři tituly, byť nedávno (loni v Římě, předloni v Madridu a Mnichově), ale klouzavá drť mu nesvědčí. V roce 2013, kdy dokázal prolomit britské wimbledonské prokletí, dokonce úplně vynechal předchozí grandslam v Paříži.

Potud „v pořádku“. Murrayho však spíš než antuka dohnal fakt, že pokud v tenisu existuje dokonalost, není dlouhodobě udržitelná. Možná není náhoda, že se na sestupné vlně potkal s Novakem Djokovičem, vždyť v roce 2016 hráli oba jako bohové - Srb první půlku, Murray tu druhou.

Prakticky neprohrával, vyspurtoval do role světové jedničky. Daní za to všechno byl život plánovaný na minuty a pod konstantním dohledem; extrémním příkladem budiž to, že mu štáb pravidelně kontroloval moč, aby „on-line“ zjišťovali, zda je jeho tělo v pořádku...

Fotogalerie

Impulzivní miláček ostrovní velmoci chce na vrcholu ještě nějaký čas setrvat. Proto je tu příběh: Ivan Lendl sedá v USA do letadla a jako bájný rytíř vyráží spasit soužícího se Andyho. S drobnou vadou - Murray to rozporuje.

„Tahle teorie je totální nesmysl,“ uvedl pro Guardian. „Jistě, s Ivanem pracuju proto, že se díky němu mohu zlepšit. Ale my se prostě v této části roku potkáváme. Začneme před French Open a pak se připravujeme na trávu. Jsme spolu sedm týdnů z deseti.“

V Paříži obhajuje Murray finálovou účast, ve Wimbledonu triumf. Pokud nyní dopřál mysli a tělu oddech a grandslamy zvládne, ukážou se teorie o bezbřehé krizi jako směšné. Pokud ne, z pouhého zaškobrtnutí na antuce už bude tvrdý pád.JOB LEADER CZECH s.r.o.
Skladník VZV

JOB LEADER CZECH s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 18 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze