Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Andrlemu na Slovensku chyběly vteřiny

5 2006
Hradec Králové - Cyklisté hradeckého týmu PSK Whirlpool stáli kousek od dalšího vítězství na etapovém závodě Okolo Slovenska. Nakonec jim k tomu chybělo v celkovém pořadí jednotlivců pouze devět vteřin, které ztratil René Andrle na vítězného Poláka Radoslawa Romanika z týmu DHL - Author.

"Bohužel se rozhodlo v horské etapě a v časovce do vrchu," uvedl ředitel hradecké stáje Vladimír Vávra.

Prestižní slovenský závod na start přitáhl 140 borců, získat mezi nimi vítězství nebylo jednoduché. "Sjely se opravdu kvalitní týmy. Poláky počínaje, přes Dány, Lucemburčany až k domácím Slovákům," poznamenal Vávra.

Přesto se hradecká stáj netajila tím, že si ze Slovenska chce odvézt trofej pro nejlepšího jednotlivce. V každé etapě byli její jezdci vidět, ve většině z nich se umístili na stupních vítězů. "Jedinou výjimkou byla první etapa," upřesnil Vávra.

Rozhodnutí o celkovém vítězi přinesly dvě po sobě jdoucí etapy, ve kterých se cyklisté vyrovnávali s nepříjemnými kopci. Nejprve se ve 3. etapě cyklisté pustili ze Štrby do Banské Štiavnice a absolvovali náročných 180 kilometrů, o den později je čekala horská časovka na pět a půl kilometru. Andrlemu v obou případech na Poláka Romanika scházelo jen několik vteřin, ty ale v celkovém součtu rozhodly.

"Pokoušeli jsme se to v posledních dvou etapách změnit, ale už se nám to bohužel nepodařilo," poznamenal ředitel PSK Whirlpool.

Přitom třeba v předposlední etapě ujel Stanislav Kozubek a do cíle dorazil s více než dvacetivteřinovým náskokem před ostatními. "Až do závěru jsme ve hře o vítězství měli čtyři, pět borců, ale Kozubek potřeboval na vítězství najet o čtyřicet vteřin víc, nepodařilo se to ani ostatním," konstatoval Vávra.

Nakonec v letošním ročníku skončil z PSK Whirlpool nejvýše druhý Andrle, který tak zopakoval loňské nejlepší umístění hradeckého týmu. Toho před rokem dosáhl slovenský borec Martin Riška.

V historii závodu Okolo Slovenska se mezi celkové vítěze zapsali dva borci hradecké stáje - v roce 1999 Ondřej Sosenka a o dva roky později František Trkal. Andrle slovenské etapy už také celkově vyhrál, ovšem v roce 2000, kdy se mu to podařilo v dresu konkurenční stáje Wüstenrot-ZVVZ.

Beru i druhé místo, říká René Andrle

Jen devět vteřin dělilo cyklistu hradecké stáje PSK Whirlpool Reného Andrleho od celkového vítězství v etapovém závodě Okolo Slovenska. Andrle je ztratil ve třetí a v úvodní části čtvrté etapy, v dalších dvou částech závodu už ztrátu na Poláka Romanika nedohnal. "Ono se to nezdá, ale devět vteřin v takém závodě není zase málo," uvedl dvaatřicetiletý borec, který se mohl na nejvyšší stupeň v závodě vyšvihnout po dlouhých šesti letech.
 
Na vymazání Romanikovy ztráty jste měli dvě etapy, dalo se s tím něco dělat?
Zkoušeli jsme to, měli jsme připravenou i taktiku, podle které jsem měl být já takovou volavkou, aby ostatní z týmu mohli ujet. Hned v etapě následující po časovce se to podařilo Kozubkovi, bohužel najel na vedení málo.

Rozhodovaly vteřiny, které se daly najet i díky bonifikacím za prémie a vítězství v etapě.
Těsně by to mohlo vyjít, ale já nejsem takový spurtér, abych se k tomu mohl propracovat. Nakonec jsem byl v poslední etapě rád, že jsem udržel druhé místo a velkou zásluhu na tom mají kolegové z týmu.

Co se stalo?
Asi šestnáct kilometrů před cílem jsem měl defekt. Bylo to v prudkém sjezdu, kde jsme jeli i sedmdesátkou a pomalu se báli zastavit, aby do nás nikdo zezadu nenarazil.

Jak jste se s tím vyrovnal?
Jen díky týmu. Zastavili u mě, König mi půjčil zadní kolo a pak mi zbývající kolegové pomáhali stíhat peloton. Do cíle moc nechybělo, byly to opravdu nervy a dojeli jsme ho až v samotném závěru. Opravdu na poslední chvíli, protože v celkovém pořadí jsem měl jen malý náskok před dalšími.

Druhé místo nakonec asi berete jako velmi dobré, že?
Určitě. I proto, že v horské etapě, kdy jsem na Romanika ztratil, jsem se spíš bránil a byl jsem rád, že mi neujel víc. Další vteřiny Romanik přidal v horské časovce, které mi moc nevyhovují. Možná kdyby se jela klasická, měl bych větší šanci, ale to jsou jen kdyby.
 
Závod Okolo Slovenska patří na Slovensku k největším. Jak ho pořadatelé zvládli?
Je obdivuhodné, že na start v této kategorii dokázali dostat 140 vesměs velmi kvalitních jezdců. Konkurence byla opravdu velmi dobrá a tomu také odpovídala kvalita závodu. Škoda, že mi jen kousek chyběl k tomu, abych urval vítězství, které jsem tam získal už před šesti lety.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze