Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt na moři: olympijský šampion Simpson zůstal pod katamaránem

Loď Artemis Racing, jejíž nehoda se stala osudnou Andrewu Simpsonovi. | foto: AP

10 2013
Andrew Simpson byl špičkovým jachtařem. Vždyť si z Pekingu odvezl olympijské zlato a v Londýně vybojoval pro domácí výpravu stříbrnou medaili. Přesto se mu nevyhnula tragická nehoda. Při tréninku na Americký pohár zůstal pod převrženým katamaránem. Zahynul ve věku 36 let.

Simpson se akce zúčastnil coby stratég jedenáctičlenné posádky švédské lodi Artemis Racing, jež trénovala u břehů severní Kalifornie. Co bylo příčinou převrhnutí plavidla, zatím není jasné.

Britský jachtař Andrew Simpson.se stříbrnou olympijskou medailí z Londýna.

Britský jachtař Andrew Simpson se stříbrnou olympijskou medailí z Londýna

Simpson zůstal pod katamaránem deset minut, záchranáři už ho nedokázali oživit. Loď dlouhá 22 metrů, jež může dosáhnout rychlosti až 72 km/h, se převrhla v zátoce u San Franciska.

Zranění utrpěl také další člen posádky
Novozélanďan Craig Monk, bronzový medailista z olympiády v Barceloně 1992 a člen vítězné lodi Amerického poháru z roku 1995 ale není v ohrožení života.

Šestatřicetiletý Simpson získal na olympiádě v Pekingu 2008 zlato ve dvouposádkové třídě Star spolu s Iainem Percym a loni přidali na domácích hrách v Londýně stříbro. Před třemi lety také vyhráli mistrovství světa.

Percy je nyní sportovním ředitelem týmu Artemis Racing, který se v zátoce u San Franciska připravoval na kvalifikaci o zářijový 34. ročník prestižního Amerického poháru.

Fotogalerie

"Celý tým je zdrcen tím, co se stalo. Obrovská tragédie, upřímnou soustrast jeho ženě a celé rodině," řekl výkonný ředitel posádky a sedminásobný mistr světa Paul Cayard. Podle dostupných informací žádný zvlášť silný vítr nefoukal.

Artemis měl být jedním ze soupeřů domácího obhájce vítězství na Americkém poháru Oracle Teamu. Zda se po tragédii červencové kvalifikace zúčastní, není rovněž jasné.

Simpson, přezdívaný Bart, je druhým jachtařem, jenž přišel o život během přípravy na Americký pohár. V roce 1999 Španěl Martin Wizner podlehl na místě těžkým zraněním poté, co jej při plavbě ve Valencii zasáhly do hlavy trosky havarované lodi.

Autoři: ,






Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze