Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ten, co brzdil LeBrona Jamese. Obětoval peníze i slávu, teď má titul

LeBron James (vlevo) z Clevelandu uniká podél Andreho Iguodaly z Golden State. | foto: AP

18 2015
Synek Andre svíral rukama tátovu trofej a nadšený chválil: „Byl fakt dobrej! Bránil, blokoval...“ „A musíme na něčem zapracovat?“ ptal se svého sedmiletého kluka Andre Iguodala, křídelník Golden State Warriors. „Přece na trestných hodech,“ dobíral si ho klučina. „Nemám tě rád, ne, nemám!“ kroutil hlavou naoko nazlobený táta. Táta šampion.

Čtyřicet let trvalo, než se basketbalový tým z Oaklandu dočkal čtvrtého titulu v NBA, a velký podpis pod ním patří Iguodalovi. „To on nám zachránil sezonu,“ souhlasil Draymond Green, pivot vítězů.

Jedenáctka novinářů se pak sešla u hlasování o nejužitečnějšího hráče finále: sedm z nich hlasovalo pro 31letého veterána, jen čtyři pro tahouna poraženého Clevelandu LeBrona Jamese.

Není žádnou superstar, jeho jméno nezáří jako to božského Jamese, dokonce ani původně nepatřil do základní sestavy Golden State. Přesto si muž ze stínu může od nynějška před jméno psát titul MVP.

„Tu cenu nemohl dostat nikdo jiný!“ kývl trenér vítězů Steve Kerr. Ten teprve ve čtvrtém zápase poslal veterána na hřiště v první pětce a ráz finálové série se hned změnil.

V šestém, rozhodujícím utkání byl Iguodala  nejlepším mužem týmu a se svými muži dobyl vítězství 105:97, které ukončilo letošní sezonu a odstartovalo oslavy titulu.

„Úžasné,“ jásal a objímal se se spoluhráči. „Zůstat silní, to bylo trenérovo motto play-off. A to my jsme byli. Nepřestali jsme bojovat a teď... Neskutečné!“

Jako mladý talent býval Iguodala nejlepším hráčem týmu, přesto neustále slýchal bučení. Od vlastní mámy. „Přihraj přece!“ řvala na něj z tribuny. „Proč to děláš?“ divil se šesťák Andre. „Protože musíš přihrávat!“ peskovala ho. „Nejsi v týmu jediný.“

Možná že tehdy se zrodil Iguodalův smysl pro obětavost. Zatímco ostatní bojovali o své vlastní statistiky, on dýchal pro ostatní. „Je neuvěřitelný, že umí týmu dát, co právě potřebuje,“ všiml si asistent trenéra Warriors.

Snad proto Iguodalu v roce 2004 draftovali do NBA, snad díky tomu vyhrál s USA mistrovství světa 2010 a olympiádu v Londýně o dva roky později. Snad proto má po úterku nový kousek do vitríny úspěchů.

Obětoval toho pro něj dost: peníze, slávu, místo v sestavě, minuty. Jenže on chtěl NBA vyhrát, a proto před dvěma lety putoval z Denveru k Warriors. Přestože se předtím pravidelně objevoval ve výběrech All Stars a býval pro trenéry hráčem první volby, tentokrát přijal roli muže z lavičky.

Ale když z ní v letošním finále vstal, síla Warriors dostala novou zbraň a tahoun soupeřů James najednou tápal. Když Iguodala odpočíval, James měl úspěšnost střelby 44 procent, s ním na palubovce o 6 procentních bodů méně.

„Hrál dobře. Vlastně výborně,“ uznal James. „A my za to zaplatili.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze