Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gilbert střídá Kreuzigera na trůnu Amstelu. Slavnou klasiku vyhrál potřetí

Philippe Gilbert s trofejí pro vítěze Amstel Gold Race. | foto: AP

20 2014
Philippe Gilbert je potřetí vítězem závodu Amstel Gold Race. Na cílovém kopci Cauberg, kde si v roce 2012 šlapal také pro titul mistra světa, rozhodl cyklista týmu BMC první ze seriálu tří velkých ardenských klasik. Obhájce titulu Roman Kreuziger skončil s odstupem dvanácti vteřin na osmnáctém místě.

Cauberg, to je můj kopec, jako by chtěl belgický cyklista znovu všem dokázat. Gilbert tu nastoupil takřka ve stejném místě jako při svém triumfu na mistrovství světa 2012 ve Valkenburgu. Tehdy zničil zdrcujícím útokem Itala Nibaliho, teď ukázal záda jiným soupeřům.

Byla to chytrá taktika týmu BMC na samém konci 250 kilometrů v sedle. Gilbertův týmový kolega Samuel Sánchez nejprve na Caubergu přinutil svým nástupem reagovat trio favoritů Kwiatkowského, Valverdeho a Gerranse. Když ti odčerpali část svých sil stíháním Sáncheze, vyrazil po levé straně proslulého "pivního" kopce vpřed právě Gilbert. A jeho útok byl nezadržitelný.

"Tak jsme to na takové poradě před závodem plánovali," říkal vítěz. "Samy Sánchez vyrazil a já čekal na ten nejvhodnější moment pro můj útok."

Fotogalerie

Marně se pak snažili nejprve Simon Gerrans a potom Michael Kwiatkowski zacelit stále se zvětšující propast mezi vedoucím Gilbertem závodu a "zbytkem světa". Neměli šanci.

Na posledních metrech, kdy už útrapy Caubergu skončily a závod vrcholil rovinatou pasáží do cíle, si mohl Gilbert vychutnávat další letošní prvenství.

"Ale tohle je pro mě velice emocionální. Poprvé po dvou letech tu byly se mnou má žena i mé děti," říkal.

Navázal na svůj středeční triumf v semiklasice Brabantský šíp a s velkým apetitem nyní tento král ardenských klasik vzhlíží ke zbývajícím dvěma závodům: Valonský šíp (ve středu) a Lutych-Bastogne-Lutych (v neděli). 

Druhý nakonec proťal cíl jeho krajan Jelle Vanendert ze stáje Lotto, za ním přijeli Gerrans, Valverde a Kwiatkowski.

Gilbert svým povedeným představením zároveň připomněl svá vítězství na Amstelu z ročníků 2010 a 2011. Rovněž loni se snažil na cílovém Caubergu akcelerovat, ale to už bylo příliš pozdě, protože vpředu přede všemi šlapal za vítězstvím v sólovém úniku Roman Kreuziger.

Češi se tentokrát pódiu nepřiblížili

Letos se obhájce titulu Kreuziger držel s nejlepšími až na Cauberg, pod který přijelo pohromadě zhruba 30 cyklistů. Další zrychlení Gilberta a spol. však bylo nad síly lídra stáje Tinkoff-Saxo. Dokončil závod ve skupince, bojující o 10. místo.

Z týmu Tinkoff-Saxo s ním zůstal v hlavním poli v závěru pouze Chris Anker Sörensen. Naopak Nicki Sörensen, jenž měl společně s Kreuzigerem a Australanem Sutherlandem patřit k mužům, kteří ve žlutomodrých dresech zaútočí na konečné umístění, musel po bolestivém pádu vzdát.

Momentka z cyklistického závodu Amstel Gold Race.
Momentka z cyklistického závodu  Amstel Gold Race.

Druhý český cyklista Zdeněk Štybar se 38 kilometrů před cílem pověsil za kolo unikajícího Francouze Voecklera z Europcaru a byl členem šestičlenné skupiny, jež dalších sedm kilometrů ujížděla za duem uprchlíků, které se tehdy drželo v čele závodu. Na strmém Keutenbergu, kde se Štybarova skupina přeskupovala a dorazili ji další čtyři cyklisté, se však český jezdec Omegy s křečemi v nohách zařadil zpět do pelotonu. Závod nakonec nedokončil, po předposledním průjezdu Caubergem vzdal.

Pády v první polovině závodu už dříve vyřadily ze hry mnohá zvučná jména, především Joaquima Rodrígueze. Lídr Kaťuše byl sražen na asfalt a odvezen na vyšetření do nemocnice. Předčasně skončil Amstel rovněž pro Andyho Schlecka či Dana Martina. Při zúžení trati letěl po kontaktu s kolegou Kwiatkowskim do křoví i Tony Martin, ale zůstal nezraněn a po výměně kola si sám dojel hlavní pole.

Uprchlíci byli sjeti sedm kilometrů před cílem

Takřka od úvodu závodu šlapala v čele desetičlenná, postupně se zužující skupina. Z ní později vydrželi pouze dva muži: Riblon z AG2R a Van Hecke z druhodivizního Topsport Vlanderen. Za nimi se nejprve vydala šestičlenná Voecklerova a Štybarova parta, potom nově vzniklá devítičlenná skupina a pak ještě dvojička Fuglsang-van Avarmaet.

Sedm kilometrů před cílem, kde se loni pustil do rozhodujícího úniku Kreuziger, tentokrát hlavní pole pohltilo uprchlíky. Rozhodnout musel až závěrečný, v průběhu závodu už čtvrtý výšlap na Cauberg.

Gerransovi pomocníci z týmu Orica rozjížděli na čele hlavního pole tempo. Výhodnou pozici měli Kwiatkowski z Omegy v dresu polského mistra i Španěl Valverde coby hlavní trumf Movistaru.

Přesto měl Cauberg po dvouleté odmlce staronového krále.

Philippe Gilbert si vzal zpět svůj trůn, který v předchozích dvou ročnících jakoby jen propůjčil Italu Gasparottovi a Čechu Kreuzigerovi.

Amstel Gold Race, jednorázový závod World Tour

1. Gilbert (Belg./BMC) 6:25:57, 2. Vanendert (Belg./Lotto) -5, 3. Gerrans (Austr./Orica), 4. Valverde (Šp./Movistar), 5. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) všichni -6, 6. Geschke (Něm./Giant), 7. Mollema (Niz./Belkin), 8. Gasparotto (It./Astana), 9. Moreno (Šp./Kaťuša) všichni -10, 10. Araširo (Jap./Europcar), ...18. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) oba -12, Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick-Step) nedokončil.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze