Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jeden skok a konec. Ammannův sen o jedinečnosti skončil v oblacích sněhu

PÁD NA ZÁDA. Simon Ammann ze Švýcarska nezvládl hned první skok na Turné čtyř můstků a v Oberstdorfu přišel o všechny naděje na vytoužené celkové vítězství. | foto: Reuters

30 2014
Stačil jediný závod, vlastně jediný skok a Simon Ammann si může Turné čtyř můstků ze svých letošních cílů odškrtnout. Tahle jediná trofej v mohutné sbírce 33letého letce schází, šestnáctkrát o ni usiloval, ale na tento sedmnáctý pokus by Švýcar chtěl možná co nejrychleji zapomenout. "Hlavní je, že se mi nic nestalo," tvrdil, ale bolístka na duši musí být obrovská.

Dvakrát, v letech 2008 a 2013 na můstku v Oberstdorfu vyhrál. „Sezona probíhá dobře,“ tvrdil navíc sebevědomě na začátku Turné a nic se nezdálo být v nepořádku. V neděli, kdy řádil uragán, byl tak bezstarostný a při čekání na závod se kočkoval se synem Théodorem, usmíval se.

Pak přišel odložený úvod Turné a Ammann ho hned prvním skokem prohrál.

Nájezdová rychlost 92,5 kilometru, pak odraz, navzdory hustému sněžení a znovu se točícímu větru zvládnutý let až do vzdálenosti 133 metrů. „Povedl se mi a myslel jsem, že stejně i dopadnu, ale...“ vyprávěl pak.

Stokrát, tisíckrát ozkoušený a vypilovaný dopad s telemarkem tentokrát švýcarský střízlík nezvládl, v nánosu čerstvého a neudusaného sněhu ztratil balanc a tělem se zřítil na špičky svých skoček. „Sníh mě zpomalil a zasekl jsem se. Správně jsem to neodhadl,“ připustil. „Najednou jsem měl celou váhu na levé noze a už jsem nedokázal zabránit pádu.“

Vyvalil se oblak sněhu, skokan klouzal na dopadu, pak zůstal ležet a začali se k němu sbíhat medici s nosítky. Ammann však vstal a ujistil: „Nic mi není.“ Jako běžec na lyžích pak bruslařským stylem doklouzal na stadion a věděl: Proklatý Oberstdorf, tohle je konec. „Pár sprostých slov mi projelo hlavou.“

PÁD A KONEC NADĚJÍ. Jeden z favoritů Turné čtyř můstků Siman Ammann ze...
PÁD A KONEC NADĚJÍ. Jeden z favoritů Turné čtyř můstků Siman Ammann ze...

Přitom s délkou skoku by v prvním kole držel šesté místo! „Potřebuju čas, abych to strávil,“ špitl. Láska a nenávist, to byly pocity ve vztahu k Turné, co s v něm v pondělí večer mísily. Jako už tolikrát předtím.

S touto trofejí, která mu jako jediná uniká, mohl korunovat svou jedinečnou kariéru, co se táhne od roku 1998 a během níž nasbíral čtyři olympijské tituly a stejný počet medailí z mistrovství světa včetně té nejcennější ze Sappora 2007. Jenže německo-rakouský skokanský čtyřboj mu nikdy své brány neotevřel. Má „jen“ dvě druhá místa a stejný počet těch třetích.

Od olympiády v Salt Lake City, kde získal svá první dvě zlata, Ammannovi říkají Harry Potter, tentokrát však čaroděj z Toggenburgu o své kouzlo přišel. Ztráta 180 bodů neboli víc než 90 metrů na rakouského lídra Krafta je nedostižná. Sice stále zbývá šest skoků, ale to by se musel stát zázrak.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze