Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Amerika Evropu „na body“ poráží. Síly se ale vyrovnávají

Největší triumf Ameriky nad Evropou v tomto roce - Phil Mickelson vítězí "doma" na US Masters. | foto: AP

6 2010
Záleží na tom, jakého je kdo ražení. A taky komu fandí. Podle toho si vybere odpověď na otázku, na kterém kontinentu se hraje lepší golf. Tohle soupeření vlastně není tak úplně nutné, i když jak známo, konkurence je vždycky lepší než monopol.

Pohled na profesionální série US PGA TOur a European PGA Tour je možno omezit na hledisko čísel.

Celkový objem peněz, které se letos rozdělovaly v zámoří, dosáhl čísla 270 milionů dolarů. Druhá strana Atlantiku na tom je o poznání hůře, její budget byl o 100 milionů chudší. Takže 1:0 pro USA.

Dalším faktorem je počet bodů do světového žebříčku, které turnaje rozdávají. Ty jsou dány postavením na World Golf Ranking těch hráčů, kteří se nakonec objeví ve startovní listině daného turnaje.

Tiger Woods, třetí kolo HSBC Champions 2010.

Posledním velkým fórem, kde se střetli hráči obou sérií, byl turnaj HSBC Champions v Šanghaji. Zatímco Tiger Woods (nahoře) měl problémy, vyhrál Ital Francesco Molinari (dole).

Francesco Molinari vyhrál HSBC Champions před Leem Westwoodem (v pozadí).

Letos šli proti sobě turnaje na evropské a americké sérii přesně dvaatřicetkrát. Ve 23 případech byl vyšší počet bodů do světového žebříčku na straně amerických turnajů.

Na US PGA Tour se letos hrálo celkově o 17 000 bodů do světového žebříčku, evropská PGA Tour jich rozdala 12 000. Pokud bychom si odmysleli majory a WGC turnaje, v pomyslném žebříčku top 15 by celkem 12 turnajů bylo ze série americké. To znamená 2:0 pro USA.

Jinak dopadne srovnání v počtu získaných trofejí. Tři ze čtyř major titulů se letos dostaly do rukou hráčů patřících do European PGA Tour (US Open – Graeme McDowell, The Open – Luis Oosthuizen, PGA Championship – Martin Kaymer). A pochopitelně je tu vítězství Evropy v Ryder Cupu. Konečné skóre je tedy 2:1.

Ryder Cup 2010 - (zleva) Sergio García, Miguel Ángel Jiménez, José María Olazábal.

Španělská stopa na Ryder Cupu 2010 - (zleva) asistent kapitána Sergio García, hráč Miguel Ángel Jiménez a přizvaný konzultant José María Olazábal.

Obecně se má za to, že americká PGA Tour je mnohem kvalitnější a startují na ní lepší hráči. V žádném případě se ale do zámoří nehrnou bez výhrady všichni.

Muž číslo jedna světových tabulek Lee Westwood to pro rok 2011 odmítl, stejně tak učinili i Rory McIlroy a Kaymer.

Ne, že by se snad předpokládal masivní přesun hráčů do Evropy, ale je patrné, že "mladší bratr" roste a sílí.

dějepis a zeměpis golfových tours

Americká profesionální série vznikla v roce 1968, když se odtrhla od PGA of America a stala se samostatnou organizací. Je o čtyři roky starší než European PGA Tour. Na obou kontinentech existovaly soutěže již mnoho let před těmito daty.

Evropská série je "globální" – rozšiřuje svou působnost i na Afriku a Asii. První turnaj mimo starý kontinent se odehrál již v roce 1982, a sice Tunisian Open.

Americká PGA Tour se zaměřuje především na domácí turnaje, v letošním roce se poprvé konal turnaj US PGA Tour mimo severoamerický subkontinent, CIMB Asia Pacific Classic Malaysia.Najdete na iDNES.czmobilní verze